EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Стефка Бюлбюлева: Всички големи клиники са с отворени врати за неврохирург с Европейска диплома

Неврохирургът от УМБАЛ „Софиямед" д-р Стефка Бюлбюлева бе отличена с престижна европейска диплома по неврохирургия. Документът е изключително признание за професионализъм и се връчва от Европейската асоциация по неврохирургия.

Награждаването беше част от програмата на провеждащия се в София Европейски конгрес по неврохирургия (EANS), в който взеха участие над 1600 медицински специалисти от Европа и света, както и над 370 лектори. Форумът се организира от Европейското дружество по неврохирургия - European Association of Neurosurgical Societies (EANS) и Българското дружество по неврохирургия, а по време на церемонията европейска диплома бе връчена и на още един българин – д-р Георги Красимиров от Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ „Света Анна“.


www.zdrave.net
17.10.2024

 

Д-р Бюлбюлева, какво означава за Вас Европейската диплома по неврохирургия?

Това е голям успех. На изпита, който се проведе в Барселона тази година, се явихме около 80 кандидати, които бяхме разпределени в три изпитни дни. На официалната церемония по награждаването съобщиха, че сертификат получават близо 60 човека от тези 80, което говори за много добро представяне на кандидатите. Поначало селекцията беше много сериозна и за да стигнем до диплома, трябваше да минем през 4-те основни курса на Европейската асоциация по неврохирургия, провеждащи се в четири последователни години. Задължително условие е да бъде успешно положена първата част от изпита, която е писмена, а след това да се придобие специалност „Неврохирургия“. Лекарят трябва да работи две години като неврохирург на пълен щат, да е направил над 600 операции и чак тогава има право да се яви на втората част от изпита, която е устна пред Европейския борд по неврохирургия (European Board of Neurological Surgery). Неврохирурзите, успели в това направление, получават титлата Fellow of European Board of Neurological Surgery (FEBNS).


Какво Ви дава сертификатът?

Сертификатът обуславя и гарантира най-високо ниво на професионализъм и владеене на неврохирургичната професия и отваря много врати. Смята се, че почти всички големи клиники в Европа са с отворени врати към неврохирург с такава диплома. Ако двама неврохирурзи кандидатстват в такава клиника за една и съща позиция, този, който е FEBNS, получава предимство.

 

Мислили ли сте да напуснете България и да работите в голяма европейска клиника?

Преди няколко години имах колебания дали да не опитам да работя в Германия. Успях да си приравня дипломата за там и за Швейцария, но в крайна сметка реших да си остана тук.

 

Какво Ви задържа у нас?

На първо място удовлетвореността да лекуваш своите сънародници, както и нуждата да бъда сред близките си хора и приятелите си.

 

Избрали ли сте вече подспециалност в неврохирургията, към която да се насочите?

Невроонкологията е областта от неврохирургията, което е най-интересна за мен. Била съм на обучение във Франкфурт, Германия, и за кратко съм била на обучение в Швейцария. Там имах възможността да наблюдавам операции, които в България се извършват много рядко. Другата сфера, която е много интересна за мен, е съдовата неврохирургия. Но за момент мисля да се фокусирам към лечението на туморните заболявания.

 

По последни данни на Brain Health Atlas в България има 1,3 млн. души с мозъчни заболявания, а инсултите са водещата причина за смърт и инвалидизация. Как може да бъде променена тази статистика?

Трябва да се прави по-добра профилактика за тези заболявания. У нас профилактика не се осъществява по най-добрия начин и съответно заболяванията се диагностицират в по-напреднал стадий, което прави тяхното лечение по-трудно.

По-голямата честота на тези заболявания у нас е резултат не толкова на генетична предразположеност на населението, колкото на рисковите фактори от начина на живот.

 

Каква е профилактиката, която се препоръчва?

Контрол на кръвното налягане, добър хранителен режим и избягване на тютюнопушенето.


От мозъчните заболявания кои представляват най-голямо предизвикателство в България?

Може би съдовата патология, травмата и напредналите онкологични заболявания. Мозъчният кръвоизлив е изключително агресивен към самия мозък и е състояние, което трудно се лекува, съответно носи голяма смъртност. В случай на травма в голям процент от случаите е необходимо да се проведе комплексно лечение, тъй като често става дума за съчетана травма, като например травма на мозъка и на гръбначния стълб. При напредналите онкологични заболявания е предизвикателство, когато имаме повече от една метастаза в главния мозък, когато туморът е с големи размери или когато е с локализация, която засяга отговорни за нервологичната дейност зони.