Д-р Евгени Грозданов, УНГ специалист в УМБАЛ и ДКЦ "Софиямед":
Продължителната хрема може да подсказва по-сериозно заболяване
Телеграф стр. 27
19.12.2015
Едно от най-честите оплаквания с промяната във времето и застудяването е хремата. Тя стои в основата на развитието на много УНГ заболявания, а усложненията от нея могат да причинят сериозни здравословни проблеми, изискващи дори хирургично лечение.
Причини
Специалистите коментират, че едни от най-болезнените усложнения на хремата са риносинуитите и синуитите. Риносинуитът представлява възпаление на лигавицата на носа и синусите. Причините за развитието му най-често са алергия (особено към аспирин и съчетана с бронхиална астма), инфекция (много често първоначално вирусна, а след това с наслагване на бактериална инфекция) или структурни аномалии, водещи до стесняване на отворите на синусите и затрудняващи дренажа на секреция от тях. Причина могат да бъдат и други неидентифицирани фактори като вредни изпарения и постоянни битови или професионални дразнители, рефлукс, бременност, имунодефицити, заболявания на горната зъбна редица. При някои пациенти може да действа и комбинация от фактори. Всички те обаче водят до оток и задебеляване на лигавицата на носа и синусите и стесняване на нормалните отвори на синусите към носа. В резултат на това се получава смущение на дренажа на секрет и натрупването му в околоносните кухини. Задържането на секрет допълнително уврежда лигавицата и нейната защитна функция и предразполага към развитие на инфекция. От своя страна инфекцията води до още по-силно изразени промени в лигавицата и отворите на синусите. Получава се порочен кръг, който може да се прекъсне само чрез възстановяване на вентилацията и дренажа на синусите. Острото възпаление най-често възниква след остра хрема и предразполагащи условия като хипертрофия на конхите, изкривена носна преграда, алергия. В зависимост от това различни микроорганизми (стрептококи, стафилококи, пневмококи, протеус, анаеробни, грипни вируси) атакуват носната лигавица и причиняват остро възпаление на лигавицата на околоносните синуси.
Симптоми
"Пациентите се оплакват най-често от стичане на секрети от носа, намалено обоняние, затруднено носно дишане, тежест и главоболие в областта на челото, заглъхване на ушите, понякога се среща и болка в зъбите. Целта на лечението при риносинуита е да се възстанови вентилацията и дренажът на синусите т.е. да се възстанови проходимостта на отворите на синусите и да се подобри сино-назалната лигавица. Това може да се осъществи с медикаментозно лечение - напр. промивки, назални кортикостероиди, муколитици, антибиотици при инфекция и др., или оперативно - чрез функционална ендоскопична хирургия на синусите с последващо консервативно лечение. Медикаментозната терапия е обичайно дълготрайна - назалните кортикостероиди се прилагат с месеци. При неуспех на консервативното лечение и продължаване на симптоматиката е препоръчително да се потърси консултация с УНГ специалист и да се премине към оперативна интервенция , предупреждава д-р Евгени Грозданов, специалист по УНГ заболявания от УМБАЛ и ДКЦ "Софиямед".
Операция
Специалистът изтъква, че в световен мащаб хроничният риносинуит се лекува именно оперативно. В УНГ отделението на УМБАЛ "Софиямед" лекарите прилагат най-съвременните методи за оперативно лечение като функционална ендоскопска синус хирургия (ФЕС) - с микрокамера се оглеждат носът и синусите; полипектомия - тогава, когато риносинуитът е причинен от наличие на полипи в носа вследствие на алергия; септопластика - при изкривена носна преграда вследствие на травма, и турбинопластика - метод, който се прилага за намаляване обема на носните конхи (лигавични образувания в областта на носа) с цел подобряване на дишането.
"Моят съвет към пациентите с оглед и на предстоящия грипен сезон е да потърсят консултация при специалист по УНГ, ако до 7 дни от наличието на симптоми и приложеното лечение състоянието им не се подобри. Да не прибягват към самолечение и в никакъв случай да не подценяват състоянието си, тъй като и една банална хрема може да подсказва по-сериозно заболяване, налагащо бърза намеса от компетентен специалист", коментира д-р Грозданов.