EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Проф. Калоян Давидов, „Софиямед“: Мъжете над 50 да се преглеждат редовно при уролог и да изследват PSA за ранно откриване на рак на простатата

  • При голяма част от мъжете липсва каквато и да е симптоматика, казва ръководителят на Простата център
  • Кръвното изследване с PSA трябва да започне от 45 г., ако има фамилна обремененост
  • Дамите са движещ момент в профилактиката на мъжкото здраве
  • Около 70% процента от мъжете се обръщат към уролог, когато имат оплаквания и под 5% заради профилактика на възможен рак на простатата
  • Ракът на простатата, намерен навреме, може да бъде излекуван

 

www.24chasa.bg
13.11.2024

 

- Проф. Давидов, в Световния месец в който обръщаме по-специално внимание на мъжкото здраве и по-конкретно здравето на простатата, какво ще посъветвате по-младите и по-възрастни мъже? 

- Съветвам ги  да изследват туморния си маркер PSA - простатно-специфичен антиген,  който ни дава информация за наличие на процеси - злокачествени или доброкачествени, в простатната жлеза, и което би допринесло за последващо поведение. Желателно е провеждането му да започне от 50-годишна възраст, при мъже, които нямат история на рак на простата в семейството и от 45-годишна възраст, при тези, които имат история по права мъжка линия. Разбира се, вниманието към профилактиката на мъжете и под тази възраст би било оценено от нас, тъй като без да имаме някаква значителна статистическа подкрепа на това становище, истината е, че забелязваме подмладяване на рака на простатата и има автори, които препоръчват профилактиката да започне 5 години по-рано, т.е. от 40 или от 45 годишна възраст.

Еднократно изследване на 40 години при ниски стойности на простатно-специфичния антиген под 0,5 е повод за евентуално следващата контрола да се извърши на 45 г.  При малко по-високи стойности над 1, е желателно мъжете на 40 г. да се проследяват редовно всяка година.

Разбира се съветвам и да не пропускат прегледите при уролог дори да нямат оплаквания или те да са според тях незначителни или да изглеждат  несериозни.

 

- Като че ли повечето мъже имат задръжка да извършват такива прегледи при специалисти без явни оплаквания, особено от страна на простатата. На какво се дължи това- страх, неудобство от самия преглед?

- По правило съществува страх от ходене на лекар.  Разбира се, особеност на урологичния преглед от недалечното минало е т.нар. дигитално-ректално изследване-нещо, което държеше по-старото поколение далеч от урологичните кабинети. Това изследване има все още място в урологичната практика, но със сигурност не е толкова широко прилагано и не е  задължително за абсолютно всеки пациент.

Напротив, изключително рядко се случва да извършваме т.нар. ректално туширане на болните. Всъщност правим ехография, коментираме предварително извършеното изследване на PSA и това е абсолютно достатъчно. Като разбира се, важно е какво ще ни разкаже пациентът, да зададем коректните въпроси, за да оценим има или няма оплаквания и някакви отклонения, които биха могли да се дължат на заболяване на простатата.

 

- Самонасочват ли се мъжете към консултация със специалист или по-скоро дамите са тези, които имат по-важна роля в това мъжете да посещават по-често кабинета на уролога? И по ваши наблюдения, съвременният мъж обръща ли внимание на профилактиката на простатната жлеза или ви търсят само когато имат оплаквания?

- Все повече мъже идват на консултация благодарение на информацията в медиите, в интернет, на много по-широкия достъп до информация и разбира се на организираните през годините безплатни кампании от прегледи и консултации с уролози, чиято цел е именно тази. Мъжете да получат повече информация относно важността от провеждането на профилактика и да се срещнат с квалифициран специалист, който да отговори на въпросите им и оплакванията им - ако имат такива. В практиката си категорично забелязвам, че все повече жени се грижат за мъжете до тях, така че дамите са движещ момент в профилактиката на мъжкото здраве. Не малко са мъжете, които благодарение на жените до тях, които са ги довели на преглед, са били диагностицирани с рак на простатата, така че категорично трябва да благодарим на дамите, че се грижат за нас.

Обичайно е мъжете да отидат на лекар, само когато имат оплаквания, но съвременните мъже все по-често се обръщат към нас за профилактични прегледи като разбира се, може да се желае и още.

Около 70% процента от пациентите се обръщат към уролог, когато имат оплаквания и за съжаление под 5% са тези заради профилактика на възможен рак на простатата. Иначе казано, със сигурност има какво да очакваме и бихме желали мъжете да се грижат по-активно за своето здраве.

Затова и правим ежегодни кампании, особено в месеца посветен на профилактиката на рака на простатата-ноември. Така че, моят апел към мъжете е, да продължават активно да се грижат за своето здраве.

 

- Ако се установи заболяване на простатата какви са методите на лечение?

- Доста широк въпрос, защото заболяванията на простатата са доброкачествени и злокачествени. Така че методите за лечение са много и различни. Като се започне от медикаментозно повлияване на началните оплаквания в резултат от доброкачественото увеличение на простатата или антибиотично лечение за възпалената простата, преминем през минимално инвазивни методи за повлияване на симптоматиката и стигнем до хирургията на увеличена простата.

В Простата център „Софиямед“ имаме изключително голям опит с лазерната хирургия на простатата и тази процедура е рутинна част от нашата ежедневна дейност.

Методите за лечение на рака на простатата, когато е намерен навреме и може да бъде излекуван, са два: единият от тях е лъчетерапията, и то  брахитерапия на простатата, който е специфичен лъчетерапевтичен метод. От друга страна имаме хирургичното отстраняване на простатата  -радикална простатектомия. В нашият Център прилагаме основно роботизирана хирургия на простатата. Хирургичното  отстраняване на жлезата, когато ракът е намерен навреме, всъщност е окончателното лечебно действие, след което тези хора просто са здрави и остават под наблюдение. В нашият Център рутинно  извършваме този вид хирургия. Обичайно имаме между 5 и 6 подобни операции средно-седмично.

 

- Присъда ли е в днешно време тази диагноза или съвременната медицина успешно може да се намеси в процеса?

- Категорично НЕ. Ракът на простатата, намерен на време, може да бъде излекуван. Както много пъти съм казвал, България може да се гордее, че в последното десетилетие нараства, всяка година, броят на излекуваните болни с рак на простатата, както и на болните с рак на гърдата.

 

- В медицински комплекс "Софиямед" оглавявате освен болничната Клиника по урология, но и специализиран Простата център. Разкажете ни повече за неговата дейност.

- Центърът предлага възможности за медицинска оценка на състоянието на простатата чрез най-модерните диагностични методи, както и комплексно лечение на простатните заболявания, чрез водещата медицинска експертиза на екипа ни. Диагностиката на пациенти с оплаквания от страна на простатата се осъществява чрез извършване на специализирани лабораторни и образни изследвания, разполагаме и с последно поколение апаратура: ехографски системи за ултразвуковата диагностика и провеждане на инвазивни процедури в областта на урологичните заболявания като fusion биопсия, както и ядрено-магнитен резонанс. В Центъра се извършва освен профилактика и диагностика, но и лечение при доброкачествена хиперплазия на простатата (увеличение на простатата) и злокачествено заболяване на простатата (рак на простатата). То се осъществява чрез съвременни лазерни системи, ендоскопска и лапароскопска апаратура за миниинвазивни  интервенции и 4-то поколение система за робот-асистирана хирургия “Da Vinci Xi”.

Ранният простатен рак няма абсолютно никакви прояви, болните нямат никакви оплаквания. Не трябва да се очакват или търсят тези познати като при доброкачественото увеличение на простатата - често уриниране, трудно започване или прекъсване на уринирането, както и усещане за недоизпразване на мехура. Поради тази липса на ранни оплаквания, редовният скрининг, чрез преглед от уролог, ехография и PSA (простатно-специфичен антиген) тест са важни за ранното  откриване на рака на простата.

При злокачествените заболявания на простата роботизираната система „Da Vinci” е стандарт - тя е наш приоритет, тя е модерното настояще и бъдеще. Благодарение на съвременните високотехнологични хирургични апарати и инструментариум и високата експертиза на екипа ни, лечебното заведение предлага най-комплексните и актуални възможности за профилактика, диагностика и лечение на заболяванията на простатата в цялата страна.

 

...............................

Проф. Калоян Давидов завършва медицина през 1994 г. По време на последвалата му редовна военна служба служи като лекар на поделение в Българската армия. От 1996 до 2000 специализира Урология като клиничен ординатор в Клиниката по урология на МУ - София в УМБАЛ „Александровска“, където от 2000 до 2004 е ординатор. През 2004 след конкурс е избран за асистент в Катедра по Урология на МУ - София. През 2006 започва работа в новосъздадената Токуда Болница София като Началник на отделение, а по-късно и на Клиниката по Урология. От 2014 до януари 2023г. е Медицински директор на Токуда Болница.

През 2017 защитава дисертация на тема „Лазерна хирургия на простатата“. През 2018 е избран за Доцент по Урология, а през 2021 - за професор. От януари 2023г. е началник на Клиниката по урология в УМБАЛ „Софиямед“.

През 2008 става първият български хирург, оперирал простата с лазер. Специализирал е неколкократно в болниците на Д-р Токуда в Япония. Има специализация по Холмиум-лазер хирургия на простатата в Кембридж, Обединено Кралство. Специализира перкутанна хирургия за бъбречни камъни и лапароскопия в Университета в Патра, Гърция.

Член е на Европейската и Американската урологични асоциации. Активен участник в множество национални и международни конгреси, симпозиуми и семинари.

Провежда курсове по миниинвазивни методи за лечение на бъбречно-каменна болест и лазерна хирургия на простатата в международната програмата за обучение Vista на Cook Medical. Ръководител е на програми за специализация по Урология.

През 2016 е сертифициран за работа с хирургичната роботизирана платформа Da Vinci и в екип осъществява над 1000 операции за рак на простатата, доброкачествени и злокачествени операции на бъбрека, рак на пикочния мехур и пластични реконструкции на пикочопроводите.

Той е първият български уролог, посочен за обучаващ хирург в образователната програма на производителя на робота Da Vinci.

 Автор е на монографична книга на тема „Роботизирани oргансъхраняващи операции при рак на бъбрека“, както и на множество научни публикации в национални и чуждестранни научни списания.