Нова апаратура от световен клас заработи в болница "Софиямед"
в.24 часа
2.10.2015
С нова ехографска апаратура от най-висок световен клас се сдоби модерната Кардиологична клиника на болница "Софиямед", съобщиха от лечебното заведение. Тя е на технологичния гигант PHILIPS Healthcare и представлява най-високият премиум клас техника, предназначена за 2D, 3D и 3D в реално време ехокардиография. Апаратурата е произведена през месец август 2015 г. и е снабдена с пълни пакети за 2D и 3D изследване на сърцето, позволяващи бързи и точни измервания на стандартни показатели, а също така оценка на сърцето.
Специализираният софтуер, вграден в апарата, позволява извършване на множество изследвания като стрес тест под ехографски контрол, контрастна ехокардиография, ехографска оценка за прилагане на сърдечна ресинхронизация (CRT) и триизмерна ехография на сърце. Изключителният дизайн и ергономия, съчетани с последните технологични разработки в областта на ехокардиографията, позволяват по-бързи и по-леки прегледи както за пациента, така и за лекаря, казват от екипа на кардиологичната клиника на "Софиямед". Моделът EPIQ 7С е най-високият клас ехокардиограф, произвеждан някога, който прави работата на кардиолозите истинско удоволствие и открива изключителни възможности за прецизна неинвазивна диагностика на сърдечносъдовата система в норма и при всички вродени и псърдечни и съдови болести.
"Триизмерната ехография в реално време при транс-езофагеалното изследване позволява най-точната оценка на структурни аномалии и е есенциална за мониториране на процедурите при интервенционалните методи за лечение на тези аномалии - затваряне на вродени дефекти на междупредсърдната и междукамерна преграда, придобити междукамерни дефекти при миокарден инфаркт, парапротезни регургитации на аортни и митрални протези.
Гордеем се с новата си придобивка, тъй като благодарение на нея ще предложим на пациентите най-съвременните методи за неинвазивна диагностика при сърдечносъдови проблеми чрез извършването на ехокардиография - изследване, позволяващо под ехографски (ултразвуков) контрол да се разгледат в детайли всички структури на сърцето и да се прецени има ли отклонения във функцията и структурите му, и как това може да се лекува", коментира доц. д-р Добри Хазърбасанов, завеждащ Клиниката по кардиология в болница "Софиямед".
Броени дни след Световния ден на сърцето специалистът съветва пациентите да потърсят компетентен лекар още при първи симптоми на промяна в кръвното налягане.при световъртеж или ускорен пулс, особено хората над 45 г. възраст,тъй като може да се касае за сърдечносъдов проблем.
"Профилактични прегледи за сърдечносъдови заболявания е добре да се извършват веднъж на 1-2 години, като се започне от 45 години при мъжете и 50 години при жените. Честотата на прегледите се определя от индивидуалния рисков профил.
При наличие на повече от 2 рискови фактора за исхемична болест на сърцето е необходимо ежегодно изследване на липиден профил, ЕКГ, и насочени изследвания като ехокардиография при установяване на абнормна находка", уточнява кардиологът.