УМБАЛ „СОФИЯМЕД”ООД
СЪВЕТ ПО ОБРАЗОВАНИЕ И НАУКА
КОМИСИЯ ПО УПРАВЛЕНИЕ И КОНТРОЛ НА КАЧЕСТВОТО
Качество на обучението е съответствие на резултатите от преподавателската дейност на изискванията на потребителя на образователната услуга и на държавните образователни стандарти.Ориентирането на УМБАЛ”Софиямед”ООД към осигуряване на високо качество на образователната дейност е осъзната стратегическа концепция.
Създадената вътрешно институционална Система за управление на качеството на обучение(СУКО) на Болницата е предназначена да изгражда , поддържа и контролира качеството на обучение на на развитие на научната общност.Главна цел на СУКО е да осигурявя образователен процес и научен продукт , задоволяващи изискванията на потребителя , включително инепрекъснато подобрение .
СУКО дава информация за функционерането на Болницата на две равнища:
• вътрешна институционална оценка на образователния продукт – състояние и тенденции в проявлението на факторите , осигуряващи качество на обучението ;
• външна оценка на качеството на образователния продукт – на НАОА и на потребителите/студенти , докторанти , работодатели/.
Непрекъснатото оценяване и самооценяване на основните звена , отделните специалности и на академичния състав обуславят постигане качество на обучениято.
Системата за управление на качеството на обучение се приема и утвърждава на общо заседание на Медеценския съвет и на Съвета за образование и наука на УМБАЛ”Софиямед”ООД.
Органите на СУКО допълват съществуващите структури на управление на Болницата.Съветът за образование и наука/СОН/ оглавява системата , взема решения и контролира всички процеси , свързани с постигане качество на обучението и научно-изследователската дейност.Специализирани органи на СОН са:
• Комисия по управление и контрол на качеството /КУКК/;
• Отдел”Образование , наука и контрол на качеството” /ОНКК/;
• Отговорници по качеството в отделните болнични структури ;
• Атестационна Комисия .
Управителят на УМБАЛ”Софиямед” и Съветът по образование и наука утвърждават Стандартът за качество на обучението по докторски програми с вътрешен документ – „Процедура за разработване , мониторинг , оценяване и актуализиране на докторска програма”.
Стандартите за следене изпълнението на целите за качество на научно-изследователската дейност се разработват на нива преподавател и СОН .
За информационно осигуряване на СУКО е създаден софтуер за изграждане на база данни със следните модули :
1. Модул „база данни” : „докторанти и специализанти „; „завършили докторанти и специализанти”;”научно-преподавателски състав”.
2. Модул „анкетни проучвания” : „анкетно проучване мнението на обучаващите се относно качеството на обучение „;”On line анкети със завършилите обучението си относно кариерно развитие , професионална реализация , възможности и умения за справяне с професионалните задължения”.
3. Модул „самооценка”: на образователната дейност , научно изследователската работа , постигнати сттандарти на образование и наука.Тази самооценка се изваршва периодично по критерии и показатели за прилагане на СУКО.