в. Телеграф Стр. 20, 21
2.3.2020
Сестри и акушерки ще имат право да разкриват свои самостоятелни кабинети. Това предвижда законопроектът за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения. За промените, които бяха приети на първо четене в НС, гилдията настоява отдавна. Така медицинските сестри ще могат да превържат рани или да сложат инжекция в свой кабинет, а акушерките да следят бременността на бъдещите майки, ако тя е нормално протичаща. В момента те нямат законовото право за самостоятелна практика, а могат да бъдат част от екип, в който има лекар.
Промяна
"Повече от 10 години настояваме да бъдат възстановени женските консултации от акушерките.
Лекарят провежда ехографско изследване, но акушерката може да изследва определени физически показатели и да дава насоки за здравословния начин на живот на бременната. Тя е специалистът, който може да насочи бъдещата майка да предпочете естественото раждане пред секциото, когато за това няма медицински показания", коментира пред "Здравен Телеграф" председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева. Според нея е много важно да се приеме наредба в здравното министерство, с която да се уреди въпросът кой ще контролира новата дейност, която ще могат да извършват медицинските лица.
Грижа
Акушерката може да помага за бебето след изписването от родилното отделение, като прави домашни посещения. Майката пък може да получи напътствия за кърменето, а медицинският специалист да проследи оперативната й рана след секцио например, смята старшата акушерка на АГ отделението на УМБАЛ "Софиямед" Нели Филипова. "Така че готвените промени биха били доста полезни. Преди години тази грижа е съществувала в България и моето мнение е, че тя е нужна и сега. Така младата майка можела да зададе допълнителни въпроси и да получи ценни съвети", уточнява Филипова. Акушерката е и в най-близък контакт с бременните жени от началото на зачеването до раждането. Когато тя има нужното образование и достатъчно стаж и практика, може да упражнява самостоятелно по-голямата част от медицинските грижи и обслужване, от които имат нужда жените", разяснява Филипова.
Грижата, която сега се осигурява на бременните, до голяма степен е свързана предимно с прегледите от лекарите, които трябва да се направят.
Времето за женска консултация е ограничено - няма време за разговори и беседи. Изпълняват се основните дейности, но понякога на жените това не им е достатъчно, защото се нуждаят от повече контакт с медицинските специалисти. Ако има възможност акушерка да я посещава няколко пъти, то това ще надгради доверието между тях, смята специалистът.
По света
В повечето европейски държави и по света една нормално протичаща бременност се проследява от акушерка. Всичките изследвания, които се назначават, записите на детски сърдечни тонове, разговорите и споделянето на притесненията във връзка с бременността и раждането се осигуряват от акушерка.
Самото раждане, ако всичко върви нормално, зад граница се извършва само от нея. Следродилните грижи и посещенията в дома също са грижа на тези медицински специалисти. В другите държави към лекарите се насочват жени, които имат специфични проблеми, свързани с бременността и раждането. Всичко, което е в рамките на нормата, акушерките могат да го извършват сами, разказва още Филипова.