Всичко за семейството Стр. 12
15.8.2024
"В годишните профилактични прегледи е включено безплатно изследване на ензимите АЛАТ и АСАТ. Повишението им изисква изясняване дали има инфекция с хепатит В или С", казва проф. д-р Константин Чернев, национален консултант по вътрешни болести и шеф на клиниката по вътрешни болести в болница "Софиямед".
Хепатитите не дават симптоми, които да накарат пациентите да се изследват. Инфекции се установяват случайно по друг повод.
"България въведе при раждането ваксина срещу хепатит В преди 30 години. В момента има само единични случаи под 25-годишна възраст. Но се срещаме всеки ден с чернодробна цироза и рак, причинени от хепатит В, при пациенти, които са инфектирани преди въвеждането на ваксиниране. Заболяването е протичало подмолно в продължение на десетилетия", обяснява професорът.
Освен да се възползва от безплатното изследване на АСАТ и АЛАТ чрез направление от личния лекар, той съветва всеки, който по друга причина провежда лабораторни изследвания, да си изследва и маркерите за хепатит В и С. При възможност да се изследват повърхностен антиген на хепатит В (HbsAg) и антитела срещу хепатит С (anti-HCV) при контролни кръвни тестове - това е моят апел като специалист, който над 50 години е ангажиран с лечението на заболяванията, причинени от вирусните хепатити, казва д-р Чернев.
"Важно е да се знае, че тигърът на защитните антитела след ваксинация срещу вирус В при отделните хора е различен. При някои юноши е възможно да спадне. Поради това всички родители трябва да скринират децата си за Anti-HBsAg на 12-13 години. Ако титърът е по-нисък от 1:10, децата трябва да се реваксинират за хепатит В", допълва професорът.