EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

В "Софиямед" задържаме младите лекари

27.2.2014
в.Труд
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=3428152


- Д-р Бончев, пациенти с какви травми приемате в последните дни във вашето отделение?
- През студените месеци фрактурите в областта на глезенната и тазобедрената става са големият процент от патологията в отделението, което ръководя. Проблемът е, че често става въпрос за възрастни болни с множество придружаващи заболявания като хипертония и захарен диабет, а това усложнява лечението и съответно рехабилитацията им.   Като тип травми това, което е характерно за последните десетина години, за съжаление е пряко отражение на демографската ситуация у нас. А именно - все по-възрастни хора  с битови травми.
- С каква апаратура и екип разполага отделението?
- Имаме трето, най-високо ниво на компетентност и разполагаме с изключително добър набор от силова и съвременна образна апаратура, която определено улеснява в пъти работата ни. При нас работят 6-има лекари, като това, което изключително много ме радва, е, че успяхме да "спечелим" и един новозавършил колега, който се отказа за момента да напуска страната. Това обаче, с което всички колеги се гордеем, са добрите отношения, които поддържаме с нашите пациенти. Имаме пациенти от провинцията, които ни търсят просто за да ни благодарят за пореден път за успешното лечение. Както и такива от София, които ни посещават, без да имат нужда от лекарска помощ само за да ни поздравят.
- Колко операции сте направили през последната година и заради какво най-често?
- През 2013 г. имаме над 1100 операции, като големият процент от тях са за поставяне на ендопротези на тазобедрена и колянна става и остеосинтези на големи кости.
- Какво ще посъветвате пациентите - колко да изчакат, преди да пристъпят към подмяна на тазобедрената става например?
- Няколко са основните препоръки към тези българи. Първо, да се спрат на един ортопед, който ще бъде техният лекуващ лекар. Обикалянето при един, втори и трети специалист не е сигурен начин за добър резултат. При смяна на тазобедрената става моят съвет към пациентите, страдащи от коксартроза, е да не чакат процесът да напредне, защото това води до няколко бъдещи проблема. Ако измененията са напреднали, налага се по време на операцията да се прави цялостна реконструкция на ставната ямка, което е свързано с допълнителни резекции на кост и костна пластика.Това води до по-дълга оперативна интервенция и кръвозагуба. Тъй като при напредване на патологичния процес мускулите  около  ставата също се засягат, при забавяне на операцията рехабилитацията на пациентите в следоперативния период е по-бавна и трудна.
За съжаление българският пациент често пъти прави една, две и   повече консултации с надеждата да избегне оперативното лечение. Така често пъти заболяването вече е напреднало много бързо. Разбира се, от изключителна важност след избора на специалист е и избирането на подходяща ендопротеза - тук препоръчвам т.нар. безциментни стави. При тях не се използва "костен цимент", към който често пъти костта реагира и ендопротезата се разхлабва.
Визитка
Д-р Бончев завършва ВМИ в София през 1991 г. и "Управление на здравните системи" в МУ през 2006 г. Работил е в столичната университеска болница "Света Анна", там е бил зам.-началник на Клиниката по ортопедия и травматология, а от 2011 до 2012 г. е и.д. началник на клиниката. От 2012 г. работи в "Софиямед", специализира в Италия, Холандия, Австрия, Румъния.