в. Телеграф
1.2.2015
Доц. д-р Димитър Шишков: Добрият лекар е и добър човек, и добър гражданин
Телеграф стр. 27
________________________________________
Доц. д-р Димитър Шишков е водещ български уролог и народен представител в 43-тото народно събрание. Той е член на парламентарната комисия по здравеопазването и тази по въпросите на децата, младежта и спорта. Понастоящем е медицински консултант в МБАЛ Пловдив и Университетски медицински комплекс "Софиямед".
- Доц. Шишков, вие сте първият уролог в България, който въвежда хирургичната техника и извършва първото изграждане на ортотопичен (изкуствен) пикочен мехур. Разкажете малко повече за това при пациенти с какви диагнози се налага подобна операция?
- За първи път въведох метода за изграждане на ортотопичен пикочен мехур на проф. Щудер, който е един от най-компетентните уролози в света и един от най-добрите хирурзи в урологията, през 1987 г. Имах щастието да специализирам двукратно при него през 1994 и през 1996 г. и да доразвия наученото. Един от големите проблеми на медицината е борбата с раковите заболявания и в частност с рака на пикочния мехур. Има много начини за оперативното му лечение, но въпросът е какво е качеството на живот след премахването на мехура или иначе казано ще бъде ли инвалид пациентът след операцията, или ще може да работи и дори да има полов живот. Ортотопично заместване означава, че след премахването на пикочния мехур се създава нов такъв (от собствените тънки черва на пациента) и се имплантира на същото място, където е бил премахнатият. Тази операция е една от най-големите по обем и сложни оперативни интервенции въобще в хирургията, извършва се при инвазивния тип рак на пикочния мехур и дава шанс за нормален живот следоперативно. Разбира се, ако пациентът посети правилния специалист, който може да постави първо диагнозата и да прецени показанията за този вид интервенции. Често пациентите смятат, че еднократното безболезнено уриниране на кръв е невинен симптом, а именно това е първият сигнал за рак на пикочния мехур. При ранно откриване и правилно поставена диагноза шансът за излекуване е много голям. Досега сме извършили над 300 ортото-пични замествания. Първият ни пациент почина миналата година от друго заболяване, вече на преклонна възраст, а над 76% от оперираните са живи и здрави и ги проследяваме ежегодно. Но за съжаление в България са малко местата, където се извършват подобен тип операции.
- Вие сте и пионер в лапароскопската хирургия в урологията у нас и днес много специалисти в България, които извършват подобни операции, са се учили от вас?
- Така е. Лапароскопската урология се разви малко по-късно в световен мащаб, след гинекологията и коремната хирургия. При нас също се искаше да съберем смелост и достатъчно знания, за да започнем да извършваме лапароскопски операции. При тези интервенции също от най-голямо значение са правилната преценка за оперативната интервенция и навременното й извършване. Все пак не всички могат да бъдат лапароскопски оперирани. Но добрите резултати ни окуражават. Досега сме извършили над 200 операции от този вид. Изключително добър ефект има при оперативното лечение на бъбречните заболявания. На урологичните събирания и конгреси винаги съобщаваме за новости, които сме въвели, и колегите се учат от моя опит, както и аз от опита на останалите уролози. Разбира се, за квалификацията ми в тази област на урологията съществена роля имаха срещите и специализациите, които извърших в Германия, Хале, при проф. Фурнара и в Берлин, болница "Шарите" - места с много опит в лапароскопската урология.
- Занимавате се и с ендоскопското разбиване на камъни на пикочо-отделителната система. Какви са съвременните тенденции в тази област и коя методика дава най-успешни резултати при пациенти например с бъбречно-каменна болест?
- Ендоскопското разбиване на камъни е вече рутинна практика у нас и въобще ендоскопското лечение на почти всички урологични заболявания. Най-добрите резултати са при правилната преценка на компетентния уролог за оперативния метод. Все пак при определени показания най-добрият начин за лечение на камъни в бъбреците и уретерите си остава ендоскопското оперативно лечение. Вече почти не оперираме по класическия начин и простатната жлеза. За миналата година от общо 378 оперирани за доброкачествена простатна хиперплазия само 19 са били по класическия начин, останалите са оперирани ендоскопски. Вече почти няма значение и големината на простатата. Разбира се, много е важно освен уменията на уролога да се разполага и със съвременната техника, например лазерното лечение на простатния аденом изисква добра апаратура за оперативното лечение, с която разполагат малко болници в страната, например Университетска болница "Софиямед", в която практикуват изключително опитни специалисти.
- Към момента вие сте народен представител в 43-тото народно събрание. Член сте и на парламентарната комисия по здравеопазването и тази по въпросите на децата, младежта и спорта. Как съчетавате лекарската професията с тези сериозни задължения, които имате като депутат?
- Добрият лекар е и добър човек, и добър гражданин. Човек, който обича родината си, трябва да намира начин да помага в трудни за нея моменти. Няма друг начин да промениш системата, освен от вътре - с политически решения, но и с действия. Разбира се, е трудно да съчетавам политиката с лекарската и преподавателската си практика. Но нищо не може да ме накара да се откажа от професията си на лекар. Така мога пряко да помагам на хората и да правя това, което мога най-добре - да оперирам, да лекувам. Именно по тази причина и започвам да консултирам пациенти освен в МБАЛ Пловдив, както беше до момента, но и в една от най-модерните болници в страната - Университетска болница "Софиямед", където мога да упражнявам в свободното си време професията си на лекар.
Доц. д-р Шишков провежда консултации в ДКЦ "Софиямед" всяка сряда от 16,00 до 17,00 ч. с предварително записване на телефон 0700 31 051!