EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Иван Георгиев, началник на Отделение по лъчелечение и радиохирургия в УМБАЛ „Софиямед“: Грижата за здравето на гърдите трябва да е ежегодна рутина за всяка жена

Добре проведеното съвременно лечение осигурява контрол на заболяването в продължение на 20-30- 40 и повече години

Диагнозата рак на гърдата отдавна не е присъда

 

www.24chasa.bg

2.8.2023 

 

-Д-р Георгиев, внаши дни лечението на рака на гърдата е високоефективно и постоянно се подобрява. В какъв етап от него обаче се налага да бъде включено лъчелечението като част от комплексното лечение?

Най-често лъчелечение се провежда в слеоперативен план. Следоперативната  лъчетерапия винаги е била интегрална част от комплексното лечение на рак на гърдата. Целта е  намаляването на риска за локален рецидив. Този риск зависи от стадия на заболяването, хистологичните и генетичните особености на заболяването и  е средно  около 25-30%, при доста пациентки и по-висок . Следоперативното лъчелечение го намалява до 3-5%. Лъчелечението  подобрява и общата преживяемост. Според специализираната литература на лъчелечение подлежат до около 70 - 90% от пациентките.

 

-Важна ли е апаратурата чрез която се осъществява то и колко е продължително лъчелечението като процес?

Разбира се, апаратурата и техниката за лъчелечение, наред с компетентността на лекуващия екип,  са от изключително значение. Особено при рака на гърдата, добре проведеното съвременно лечение осигурява контрол на заболяването в продължение на 20-30- 40 и повече години. Този период е възможно да се проявят по-късните ефекти от проведеното лечение, които се дължат не само на лъчевото, но и на лекарственото лечение. В последните годсини се доказа пряката връзка между дозата в сърцето получена от пациентката по време на лъчелечението и развитието на исхемична болест на сърцето и инфаркт на миокарда. Съвременните техники със задържане на дишането минимизират този риск. Допълнително се редуцират дозите в органите в риск при използване на модулирано по интензитет лъчелечение и система за контрол на пациента по време на лечението – например Identify .

 

-Може ли да се говори за успеваемост на лъчелечението при тази диагноза и какво показва практиката Ви?

Диагнозата рак на гърдата отдавна не е присъда. Добре проведеното съвременно лечение осигурява контрол на заболяването в продължение на 20-30- 40 и повече години. Разбира се, пациентките диагностицирани в по-ранен стадий имат повече шансове за успешно лечение. Много е важно по време на лечението си, те да бъдат наблюдавани от мултидисциплинарен екип.

 

- В УМБАЛ „Софиямед“ функционира специализиран Център за лъчелечение и радиохирургия, който Вие оглавявате. Какво предлага той на пациентките засегнати от диагнозата рак на млечната жлеза?

Центърът предлага съвременна апаратура и компетентен екип. Всички пациентки се облъчват в условията на контролирано дишане, допълнително използваме система за наблюдение- IDENTIFY, която е уникална за България.

 

-Ако има 1 нещо, което трябва да посъветвате пациентките с вече установена диагноза, какво би било то?

Да се доверят на лекуващия си екип и да следват препоръките му. По отношение на здравите жени, препоръката на специалистите е профилактичните прегледи да започнат възможно по-рано. Във възрастов план предписанията се делят на две групи:

при жени до 35 годишна възраст – препоръчва се ехография на млечните жлези,

при жени над  35 годишна възраст – препоръчва се  мамография (рентгенография на млечни жлези) като единствен референтен метод за скрининг на рака на гърдата.

Следва да се направи едно уточнение – при фамилна обремененост, регулярните мамографии трябва да започнат около 30-тата година. Едно е сигурно – грижата за здравето на гърдите би трябвало да се превърне в ежегодна рутина и да не се третира като извънредно събитие.

 

 

Визитка:

Д-р Иван Георгиев завършва медицина през 1996г. в МУ София. Придобива специалност по лъчелечение през 2002г. Има и магистърска степен по „Здравен менидмжънт“ от 2017г. Започва практиката си от 1997г. в Клиники по лъчелечение в Национален онкологичен център -УСБАЛ по онкология ЕАД София, МБАЛ „Токуда“, Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ. От април 2023г. е началник на Отделението по лъчетерапия и радиохирургия в УМБАЛ „Софиямед“.

Д-р Георгиев е експерт по лъчелечение към Български лекарски съюз при изработване на Национален рамков договор с НЗОК 2005-2007 г. Учредител е на Българско дружество по дерматологична хирургия (БДДХ). Член е и на редакционната колегия на Acta Scientific Cancer Biology (ASCB).

Има над 25г. опит като специалист лъчетерапевт. Клиничните му интереси са в областите: лъчелечение с модулиране на дозата (IMRT, VMAT), лъчелечение с контролиране на дишането (тумори на бял дроб, медиастинум, рак на лявата млечна жлеза, тумори в черен дроб и близо до диафрагмата и бъбреците), стереотактична радиохирургия и лъчелечение, тумори на глава и шия, мозъчни тумори, тумори на бял дроб, онкоурологични заболявания, онкохематологични заболявания, лъчелечение при бенигнени заболявания, брахитерапия с висока и ниска мощност на дозата, управление на качеството в лъчелечението. Има присъдена награда в първи годишни награди "Иновации и добри техники в здравеопазването" за въвеждане на кардиопротективна техника за лъчелечение в условията на контролирано дишане при пациенти с тумори на лява млечна жлеза.