Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“
24.4.2023
Д-р Христа Мазълова e завършила медицина в СУ „Св. Климент Охридски“ през 2020 г. От декември 2020 г. е част от екипа на Отделението по клинична хематология на УМБАЛ „Софиямед“ като лекар-специализант.
-Д-р Мазълова, как се появи интересът Ви към хематологията?
Интересът ми към хематологията, за разлика от интереса ми към медицината, се появи съвсем случайно. Банално е да го кажа така, но аз съм от хората, които откакто се помнят, мечтаят да бъдат лекари. В хода на обучението ми по медицина, интересите ми бяха насочени по-скоро към друга област – на интерната, но имах късмета и привилегията да попадна на страхотни преподаватели по клинична хематология от различни клиники, които ме „запалиха“ по специалността.
-С какво Ви привлече тази област на медицината?
Привлече ме с това, че през последните години се откроява като една от най-бързо развиващите се специалности. И също така с това, че често нашите пациенти са полиморбидни и за да спазим принципа, която присъства и в Хипократовата клетва – Primum non nocere , е нужно да имаме широки познания в областта на вътрешните болести. Това според мен прави специалността още по-широкоспектърна и интересна. Не на последно място отбелязвам, че не са редки случаите, когато нашите пациенти ни стават като семейство. Ние ги виждаме дори по-често от семействата им по пътя на общата ни борба с болестта. И когато дойде успешният завършек, удовлетворението е дори е още по-голямо. Поне за себе си мога да кажа, че се радвам наравно с тях.
-Разкажете за първите си стъпки и първите вълнения, когато започнахте специализацията си?
Първите си стъпки в специалността поех на мястото, на което и към момента ме откривате, а именно Отделението по клинична хематология на УМБАЛ „Софиямед“. Като млад лекар да се откъснеш от студентската скамейка и да се озовеш в реалната болнична обстановка, неминуемо е свързано с изключително много вълнения. Всичко е ново, интересно, любопитно.
Няма да забравя случай на млад пациент в началото на кариерата ми, за който се борихме повече от 40 дни, интердисциплинарен екип, тъй като състоянието му бе каскада от усложнения на основното хематологично заболяване.
Изписахме го в навечерието на Новата 2022 година, в прегръдките на цялото му семейство, в прекрасно здраве, но с нуждата от поддържащо лечение. За жалост, той реши да прекъсне лечението си. В такива моменти вълненията са много – от усещане за недооцененост на вложената енергия и борба, до яд, че самите пациенти често неглижират състоянието си и не са отговорни към него.
Изискванията към лекарите са много, но бих казала, че лечението е процес, който ангажира наравно и двете страни – лекар и пациент. Ето защо призовавам хората – бъдете отговорни към здравето си!
-Кои специфични области и заболявания в хематологията Ви привличат особено?
Към момента най-голям интерес в мен будят лимфопролиферативните заболявания.
-Кои големи пробиви в науката допринесоха за успехите в лечението на хематологични заболявания, които до неотдавна са били смятани за нелечими?
Новостите в лечението на хематологичните заболявания през годините не биха могли да се опишат в няколко реда. Фактът е неоспорим, новостите при нас са толкова значими, че изцяло успяха да променят погледа върху някои злокачествени хематологични заболявания. От тежка присъда те се превърнаха в лечими или хронични заболявания.
-Кои качества цените най-много у колегите си, с които сте в един екип?
Любознателност, енергичност, позитивизъм и всеотдайност.
-В личен план кои са любимите Ви занимания за свободното време?
Свободното си време обичам да го споделям с любимите хора. Добрите човешки отношения са богатство и ме зареждат най-много. Разбира се, гледка към морския хоризонт винаги е добро допълнение.
-Кои принципи се стремите да отстоявате винаги и при всички обстоятелства?
Доброта и грижа за околните. Чувството за принадлежност и отговорност към обществото като че ли остава на все по-заден план с годините. Сякаш всеки е сам за себе си. В един идеален свят бих променила това.
Също така правдивостта и справедливостта са ми движеща сила. Може би е присъщо за младото поколение, но не мога да остана безучастна в моменти на несправедливост.