EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Лапароскопските операции са настоящето и бъдещето на хирургията

Доц. д-р Теодор Атанасов, завеждащ клиниката по лапароскопска хирургия в болница "Софиямед":

Лапароскопските операции са настоящето и бъдещето на хирургията


в.Телеграф
9.6.2015г.

Доц. д-р Теодор Атанасов завършва Медицински Университет София през 1998 г. От 2000г. до 2013г. работи в УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" в IV-та Хирургична Клиника. От 1998 г. до 2013г. специализира в сферата на миниинвазивната хирургия в Испания, Швейцария, Италия, франция, Германия, Холандия, Бразилия, Хърватска, САЩ, Румъния и България. Член е на Европейската херниална асоциация, както и на Българското хирургично дружество, Европейската асоциация по ендоскопска хирургия (EAES) и др. Той е един от четиримата членове на Американската колегия на хирурзите у нас. В момента е един от топ хирурзите в екипа на болница "Софиямед" и завеждащ на Клиниката по лапароскопска хирургия в лечебното заведение.

- Доц. Атанасов, напоследък много се говори за лапароснопсните (безкръвни) операции. Те ли са бъдещето на хирургията?

Съвременната лапароскопска хирургия има почти 30 годишна история и вече е настояще - голяма част от операциите се извършват именно по този начин. Всичко това се базира на медицината, на доказателствата и за много от хирургичните заболявания този тип интервенции са първи метод на избор. Типичен пример е лапароскопската холецистектомия оперативно отстраняване на жлъчния мехур), която е общоприет златен стандарт за лечение на това заболяване. Така, че да-може да се каже, че лапароскопските операции са настоящето, но и бъдещето на хирургията.

- Канви са предимствата на този тип операции и имат ли недостатъци?

Предимствата на лапароскопската хирургия са основно в краткосрочните резултати. Методиката води до по-лека оперативна травма, по-слаба постоперативна болка, по-бързо възстановяване на чревната функция, по-ранно захранване и раздвижване, по-малко постоперативни усложнения, пократък болничен престой, по-бързо връщане към обичайната активност на пациентите. Има и no-добри козметични резултати. Основен недостатък обаче е по-високата цена, дължаща се на скъпите консумативи.

- Такива операции вече се правят и през един отвор?

Това е закономерната еволюция на лапароскопските оперативни техники. Използва се само една входна точка - малък разрез на коремната стена, обикновено в областта на пъпа и всички инструменти се вкарват през него. Разрезът е с дължина 2 см. и на практика след операцията не съществува никакъв белег. Тези хирургични интервенции са рутинни за нашия екип при жлъчнокаменна болест, остър апендицит и слабинни хернии.

- Какви оперативни техники прилагате в болница "Софиямед"?

В нашата болница прилагаме в пълен обем лапароскопска хирургия при всякаква коремна патология.

- Има ли част от човешкото тяло, която не може да бъде оперирана по лапароскопски начин?

Общата тенденция е лапароскопията да измести конвенционалната хирургия и няма орган, който да не може да бъде достигнат лапароскопски. Всяко коремно заболяване може да бъде оперирано безкръвно - доброкачествени и злокачествени образувания на хранопровод, стомах и черва, диафрагмални, пъпни хернии, всякакви дефекти на предната коремна стена и т.н. Все пак при някои заболявания конвенционалните методи имат и своите предимства.

- При такива операции по-важна е техниката, с която разполага болницата или опитността на хирурга?

Доброто техническо обезпечаване е задължително за развитието на високотехнологична медицина, но все пак в основата е човешкият фактор. В болница "Софиямед" работим с лапароскопска апаратура и инструментариум на немската фирма "Karl Storz", която е лидер в производството на лапароскопска техника и предлага най-високия клас на пазара. Вероятността за възникване на усложнения обаче е значително по-малка при наличието на опитен и добре сработен екип, с какъвто разполагаме в болница "Софиямед".