Иновативна терапия позволява на хората, лекуващи се от инфекцията, да не спират работа
в. Жълт Труд
3.3.2015г.
Анкетно проучване за нивото на информираност на работодателите и заетите в икономиката за заболяването хепатит С, извършено в началото на годината сред 414 човека, показва, че преобладаващата част от участниците никога не са се изследвали за хепатит С - 45%. Други 26% са го правили преди повече от една година. Едва 6% са се изследвали през последната година, а всеки пети (23%) не помни или не знае дали някога са му правени подобни изследвания. Участниците признават, че биха се изследвали, ако работодателят им осигури безплатни тестове за това.
Непознаването на заболяването е причина всеки пети (22%) да признава, че би странил от свой колега, за когото знае, че е заразен с хепатит С. Сипвана Лесидренска, пациент и председател на пациентско сдружение "ХепАктив", коментира: "За съжаление, липсата на симптоматика, както и предразсъдъците, ширещи се в обществото, допринасят за това българите масово да не се изследват за хепатит С. Надявам се здравната система да се ангажира със създаването на национална програма за профилактика и информираност относно начините на заразяване и лечение на хепатит С. Едва тогава стигмата в обществото ще изчезне".
Проф. Константин Чернев
Един от съществените изводи от проучването е, че въпреки социалната значимост на заболяването и големия брой заразени у нас, хепатит С си остава непознат. Половината от анкетираните (49%) са убедени, че има ваксина срещу хепатит С, по-малко от една трета (29%) са наясно, че такава не съществува, а цели 22% не са информирани по този въпрос. Голяма част от анкетираните (42%) не правят разлика между хепатит С и хепатит А (жълтеница). Малко над една трета от респондентите са наясно, че хепатит С протича в над 85% от случаите безсимптомно и е популярен като "тихия убиец".
Проф. Константин Чернев, началник на Клиника по вътрешни болести в Университетска болница "Софиямед", напомня по повод на проучването, че ако хепатит С се лекува успешно навреме, се спестяват огромните разходи за лечение на усложненията на заболяването. Стандартното лечение в момента е продължително, обременено с много странични ефекти и неподходящо за някои групи пациенти, особено тези с напреднала чернодробна цироза. Съществува иновативна терапия за хепатит С, с която хората няма да е нужно да прекъсват работа, тъй като лечението е кратко (от 3 до 6 месеца), приема се под формата на таблетки и не е съпроводена със значими странични ефекти.