На 77г. мъж с прекарани 2 поредни инсулта и установено критично стеснение на каротидната артерия помогнаха инвазивните кардиолози от УМБАЛ „Софиямед“ чрез поставянето на последно поколение стент. Мъжът постъпва по спешност в болницата със симптоми на 3-ти инсулт и транзиторни исхемични атаки.
Според специалистите той е бил показан за извършване на каротидно стентиране - отпушване на сънните (каротидни) артерии през малка дупчица на кожата през артерията на крака. Каротидното стентиране се извършва в случаи при стеснения на вътрешната каротидна артерия по-голямо от 75% и при наличие на симптоми свързани с това стеснение – транзиторни исхемични атаки или мозъчни инсулти.
Заради особено рисковата анатомия на мястото, където трябва да се постави кардиолозите решават да поставят не стандартен стент, а такъв от най-ново поколение. Той е с допълнителна финна мрежа с малки отвори предпазващи от усложнения след манипулацията като последващи инсулти заради емболизиране на материал от плаката на стенозата(емболична протекция).
Системата за поставяне на стента от най-ново поколение е установена в световната практика след голямо рандомизирано проучване, но се използва за първи път в България.За съжаление все още този вид стент не се реимбурсира от Касата, но специалистите се надяват и това да се случи скоро. Одобрен за употреба в Европа е през 2016г., а преимуществата му са доказани.
„Рискът от повторен след интервенцията инсулт е много по-малък, пациентът остава в болница само 2-3 дни, тоест поставянето на този вид стент е много по-щадящ и по-малко инвазивен за пациентите и няма необходимост от постоперативна рехабилитация. Контролът след това се осъществява чрез консултативен преглед на 15 и 30 ден, а качеството на живот на пациента не е нарушено по никакъв начин“, коментира началникът на Клиниката по кардиология и инвазивна кардиология в Университетска болница „Софиямед“ доц. Добри Хазърбасанов. Той уточнява, че в случаите когато е индицирано, имплантирането на този вид стент е с по-добри резултати от оперативното лечение(каротидна ендартеректомия).
Мозъчният инсулт по данни на Световната здравна организация е едно от най-честите заболявания при възрастните водещо до инвалидизация или смъртност. Изключително важно е да се опознават навреме и лекуват контролируемите рискови фактори като артериална хипертония, захарен диабет, предсърдно мъждене и други сърдечни нарушения с кардиоемболичен риск, дислипидемия, атеросклероза на мозъчните съдове, значими стенози на каротидните артерии – т.н. първична профилактика на мозъчно-съдовата болест.
„Важни са също така диетата и храненето, ограничаване и спирането на тютюнопушенето, физическата активност и ограничаване приема на алкохол. При налични транзиторни исхемични атаки (преходна огнищна мозъчна дисфункция най-често за около 1 час и до 24 часа) или реализиран вече мозъчен инсулт, поради рискът от последващ по-тежък инцидент е необходимо във възможно най-бърз порядък да се започне лечение (в първите 4.5 часа от инсулта това включва венозна тромболиза при подходящите пациенти), а така също и да се установи причината за инсулта. В случай, че това е значима стеноза на вътрешната каротидна артерия в подострия или хроничния стадий на инсулта или при налични транзиторни исхемични атаки се обсъждат стентиране на каротидната артерия или оперативна ендартеректомия“, коментира доц. д-р Велина Гергелчева, началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ „Софиямед“.
Специалистите препоръчват, ако забележим някои от симптомите на инсулта като слабост или изтръпване на ръка и/или крак, изоставане на устен ъгъл и говорни нарушения възможно най-бързо болният да бъде транспортиран до специализиран център за лечение на инсулти.