Монитор стр. 16
Проучванията направени в последните години доказват, че витамин Д е нещо повече от фактор подобряващ костната плътност. Оказва се, че недостигът на витамин Д е свързан не само с недостатъчното излагане на слънце и недостатъчното приемане на риба, яйца и мляко. Много неща от съвременният живот като затлъстяване, използване на слънцезащитни кремове или заболявания на храносмилателната система с намалено усвояване на хранителни вещества, бъбречна недостатъчност и прием на антиконвулсанти довеждат до витамин Д дефицит. Изследванията върху социално значими заболявания като диабет, артериална хипертония и исхемична болест на сърцето установяват, че недостигът на витамин Д е свързан с причините за развитието им.
Забележителни са проучванията по отношение на дихателните инфекции. Освен, че при дефицит на витамин Д има повишена заболеваемост, най-вече при пациенти с хронична обструктивна белодробна болест, бронхиална астма и жени в менопауза, е установено, че при болни с пневмония има повишена смъртност.
"Витамин Д стимулира клетъчната диференциация/развитие на специализирани клетки от една начална клетка/ и потиска пролиферацията на клетките/образуване на нови клетки чрез делене/. Затова се счита, че дефицитът на витамин Д води до антиапоптозна активност/ апоптоза - програмирана клетъчна смърт/. Според последни проучвания при анализиране на резултатите от нивата на витамин Д при пациенти с рак на млечната жлеза, рак на простатата рак на дебелото черво се установява, че риска от тези заболявания е по-висок при ниски нива на витамин Д. Изучаването на витамин Д и рецепторите за него в различните тъкани и най-вече в хемопоетичните (кръвотворните) и лимфопоетичните клетки подобрява разбирането на клетъчната диференциация и функционирането на имунната система. Оказва се, че подпомагайки диференцирането на хемопоетичните клетки, витамин Д играе роля на имунен модулатор, както за Б лимфоцитите, така и за Т лимфоцитите /хелперите и килърите/. Така разбираме, че компенсирането на витамин Д дефицита може да промени и ограничи имунната активност и при автоимунните болести", коментира д-р Цветан Алайков, началник на отделение по клинична хематология в УМБАЛ "Софиямед".
В различни ин-витро/лабораторни/ проучвания се е наблюдавало, че витамин Д намалява мутациите на ДНК в хемопоетичните стволови/родоначални/ клетки. Това е накарало много изследователи да прилагат витамин Д при самостоятелно или комбинирано лечение на Миело-диспластичните синдроми /МДС/. Наблюдавал се е положителен ефект от прилагането на аналози на витамин Д при МДС с нисък риск.
"По отношение на състоянието на костната система, която при мултипленият миелом много често е, засегната, приемът на витамин Д значително подобрява костната плътност и като цяло здравето на костите", уточнява д-р Алайков.
След множество проучвания с пациенти при малигнени /ракови/ хематологични заболявания като остри левкемии, МДС и мултиплен миелом, при приемане на витамин Д и извършена алогенна костно-мозъчна трансплантация, реакциите на отхвърляне на трансплантата, инфекции и ендокринни усложнения са били много по-малко.
Всичко това говори, че наличието на дефицит на витамин Д би могъл да се компенсира по всяко време, за да се намали рискът от развитието на редица заболявания и техните усложнения.