28.01.2022
Не само Бабинден е повод да отправим сърдечна благодарност към специалистите в областта на акушерството и гинекологията, които се грижат бременността да е успешна, и с чиито професионална помощ се раждат здрави и енергични деца. Един от тези лекари е д-р Анатолий Дуковски, АГ специалист в УМБАЛ „Софиямед“, който през изминалите тридесет и пет години е водил раждането на стотици хиляди деца.
За раждането на пет деца от две поколения под грижите на д-р Дуковски ни разказва Мила, която за втори път ражда под грижите на доктора. Нейната майка има три раждания при него. „През 2015г. в неговите ръце за първи път проплака дъщеря ми, а шест години по-късно се роди и синът ми, каза младата жена, добавяйки, че в тяхната фамилия пълното доверие в д-р Дуковски се предава по наследство.
Мила е много лъчезарно, усмихнато и позитивно момиче, което е родено при мен, а след това самата тя има две раждания при мен, сподели докторът. „По време на раждането на Мила в болницата имаше японска делегация, която дойде и в родилната зала. Когато достигнаха до мен, където бях заедно с нейната майка, аз казах на придружаващите: „Моля предайте на делегацията, че в момента могат да видят на живо как протича раждане по нормален механизъм на една жена световен шампион по художествена гимнастика“. Всички останаха изумени, тъй като никой не знаеше, че всъщност раждащата жена и нейна майка Камелия Игнатова по това време беше световен шампион по художествена гимнастика в ансамбловото съчетание на България с треньор Нешка Робева“, спомня си АГ специалистът.
„Камелия роди по нормален механизъм, бих казал не лесно, но с един много добър краен резултат. Това е така, защото раждащите жени, които са имали активни спортни занимания или са тренирали за високо спортно майсторство, раждат много трудно по нормален механизъм. Това е обратно на очакванията, но има своето научно обяснение“, изтъква д-р Дуковски.
Майката на Мила има още две раждания при д-р Дуковски, също на момиченца. „Това е интересен факт, но тя не е единствената в моята практика, а такива са няколко случая. Имам и случай на момиче, родено при мен, което от своя страна в последните години имаше три раждания при мен чрез цезарово сечение. Жени, родени при мен и които сега имат по едно раждане пак при мен са около десетина“, уточнява д-р Дуковски.
Какво според доктора трябва да се направи, за да успее една бременност? „Това е труден и сложен въпрос, няма единно становище в научната общност. Може би заради това няма достатъчно добри резултати и продължава да има голям брой спонтанни аборти“, подчертава д-р Дуковски.
„Успехът на ранната бременност се контролира от генетиката на майчиния организъм. Това означава близка и тясно преплетена биохимично връзка между майчиния организъм и ранната бременност по един невероятен начин. Те трябва да функционират синхронно, хармонично, елегантно, фино и правилно физиологично. Основният въпрос е какво, кой и как може да моделира тази физиология в успешна насока? Това може да направи най-голямата сила, която съществува в човешките същества – мисълта“.
„Раждането на новия живот става при определени обстоятелства. То не може да стане със сълзи на очите. То става с лъчезарност, жизнеутвърдителност и с вяра, с убеденост. Впрочем така както всеки човек вероятно постъпва в своя живот, обаче това започва от най-ранните фази на съществуването. Аз това съм разбрал“, обобщава д-р Дуковски.
Според АГ професионалистът, ако мисълта бъде концентрирана в определена посока, тя може да постигне успех, дори дистанционно. Като резултат на мисловния процес организмът произвежда невромедиатори, които достигат до зоната на имплантация, тоест там, където става връзката на ранната бременност с майчиното кръвообръщение. Тези невромедиатори могат да разпознаят бременността като „чужда“ и да я отхвърлят, да настъпи спонтанен аборт, но могат да разпознаят и като „своя“ и всячески да я подпомогнат в „развитието“ й. Те като че ли казват: „Добре дошла, бременност“, щедро я прегръщат и осигуряват успеха й. Това става с положителна нагласа, не с отрицателна и примерите са многобройни. Това съм наблюдавал десетилетия“.
Ковид е предизвикателство за бременната жена, както за всеки човек, заяви докторът, но изтъкна и един много интересен факт – голяма част от децата на жени, прекарали инфекцията в хода на бременността, се раждат здрави.
“Големият извод, които може да направим е следният: „Космическият разум, който генерира човешкото възпроизводство е до такава степен велик и уникален, че той пази новия живот. Въпросът е да разбираме как става това? В случая „жертвеният орган“ е плацентата. Тя улавя в себе си всички вирусни частици като по този начин не позволява те да отидат към плода и да го заразят“.
Текст под снимки:
Снимка 1: Д-р Анатолий Дуковски.
Снимка 2: Мила със съпруга си Калоян и децата Емма и Матей.
Снимка 3: Сестрите Елена, Любомира и Мила с майка си Камелия.