Приложението на ПЕТ скенера е част от мениджмънта на рака на млечната жлеза - за начално стадиране и проследяване, за оценка на отговора на неоадювантното системно лечение, оценка на отговора на лечението на метастазите, диагностика на локален или метастатичен рецидив и повторно стадиране след терапия, както и лъчетерапевтично планиране.
„Изследването се осъществява с най-модерната апаратура в момента в България, безболезнено е и високо информативно. Важно е взаимодействието с онколозите и лъчетерапевтите за правилното планиране на изследването. Затова създаването на такъв Център е от значение за нашите пациенти“, коментира д-р Диляна Василева, началник Отделение по нуклеарна медицина. Тя изтъква, че за около 15-20 минути скениране се получава огромно количество информация, която като се обработи от добър специалист, е един от най-важните диагностични методи в онкологията. Когато правилно се планира, изследването дава възможност онкологично заболяване да се диагностицира, стадира, рестадира и да се проследи след терапия. Радиофармацевтикът, който се прилага, е бързоразпадащ се и няма докладвани странични ефекти след приложението му.
„Препоръката ми към пациентите е да търсят добрите екипи – специалисти от диагностици, хирурзи, патолози, онколози, които да ги проследяват и навреме да прилагат лечение.В крайна сметка, решението е намирането на екипа от специалисти, които да лекуват и наблюдават състоянието. Тук от особена важност е подходът на онколога към пациента и неговият проблем, способността му да изгради контакт с пациента, да обясни възможностите за терапия, активното й проследяване и т.н В основата на терапията е доверието към лекуващия екип. Разбира се, важни са и подкрепата на близките, промяната в начина на живот, хранене и избягване на стреса“.
Повече информация за възможностите за ПЕТ скениране в „Софиямед“ вижте тук:https://shorturl.at/IZDjq