EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Защо са коварни чернодробните болести

в. Труд
17.10.2013
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=2373871


Проф. КОНСТАНТИН ЧЕРНЕВ, завеждащ
Клиниката по вътрешни болести в
столичната болница "Софиямед" и
национален консултант по вътрешни болести:
Чернодробната цироза е крайният изход на всички хронични чернодробни заболявания. Към нея се присъединява и първичният рак на черния дроб, който в 70-75 % възниква на базата на чернодробна цироза.
Най-честите заболявания, които водят до цироза, са хроничният вирусен хепатит В или С, алкохолните увреждания и неалкохолният стеатохепатит. По-редки причини за възникване на заболяването са автоимунният хепатит, първичният склерозиращ холангит, някои вродени заболявания като болестта на Уилсън, хемохроматоза и др. Различните причини действат специфично и по разнообразен начин, но всички те водят до чернодробна цироза.
По същество анатомично чернодробната цироза представлява промяна в архитектониката (структурата) на черния дроб с развитие на чернодробна фиброза и реганераторни възли, които причиняват промяна в кръвообращението на черния дроб. С прогресиране на заболяването се развива портална хипертония, която увеличава налягането в съдовете, кръвоснабдяващи черния дроб. Това води до промени в кръвообращението в коремната кухина, като в някои органи се развиват разширени съдове наречени варици. Най-типичното място за тяхната поява са хранопроводът и стомахът. По-рядко се намират в дванадесетопръстника и дебелото черво. Увредената функция на черния дроб и повишеното портално налягане водят до събирането на течност в коремната кухина наречена асцит. Появата променя целия ход на чернодробната цироза. Поради това заболяването се разделя на два големи клинични стадия - стадий на компенсирана цироза, при който няма асцит в коремната кухина и стадий на декомпенсирана цироза, при който се появява течност в корема.
Разделянето на клиничния ход на цирозата на тези два стадия е много важно, тъй като първият - на компенсация, остава незабележим за висок процент от пациентите и те не знаят, че са тежко болни в продължение на 10-12 г.
Стадият на декомпенсирана цироза с асцит е свързан също с проградиентното развитие, като заболяването започва да напредва по-бързо. В този стадий и понякога дори при съвсем правилно лечение се появяват сериозни усложнения - инфекции, спонтанен бактериален перитонит, хепаторенален синдром, жълтеница. Всички тези усложнения имат характерни симптоми, лабораторни промени и изискват специализирано диагностициране, откриване на време и специфично лечение. Това определя бъдещето на пациентите с чернодробна цироза и асцит. Като цяло чернодробната цироза протича доста коварно, като стадият на компенсирана чернодробна цироза показва, че целият проблем с хроничните чернодробни заболявания стои като подводната част на айсберг. Научните прогнози показват, че той ще нараства поради важността от внимателното скриниране и от самото население, особено това, което е застрашено, и търсенето на компетентна помощ от специалисти.
Рисковете от заразяване с хепатит В и С са различни, но инфекциите се предават по кръвен път, полов път, татуировки, пиърсинг, употреба на едни и същи тоалетни принадлежности в семейството, особено при хепатит В. Съществува ваксина срещу хепатит В, като младите хора до 20 години би трябвало да са имунизирани след раждането. Моята препоръка към всички тях, както и към хората на средна възраст, е периодично, през няколко години да проверяват дали са инфектирани с вирус В и С чрез изследване на съответните маркери. Тези скринингови проучвания са скъпи, но се извършват в почти всички лаборатории в България. Проблемът с алкохола като фактор на увреждане на черния дроб е от изключително важно значение, тъй като появата на чернодробното увреждане зависи от количеството и системната му употреба.
Честата консумация на алкохол в средно големи количества в продължение на 7-8 г. крие риск за възникване на чернодробно увреждане, особено при жени и предразположени към такова увреждане пациенти. Поради това всички, които имат навика на системна алкохолна употреба независимо, че не влизат в никакъв случай в представите за хроничен алкохолизъм, би трябвало също периодично да се изследват през 2-3 години чрез проследяване на класическите чернодробни ензими, които показват чернодробното увреждане.
Лечението на напредналата чернодробна цироза с асцит е трудно.
То изисква много усилия от пациентите и лекарите - системно приемане на медикаменти, като окуражаващият момент, който се обсъжда през последните години, е че започването на лечението и правилното му провеждане води до известно спиране на развитието на заболяването, даже и до връщането му назад. Науката работи много упорито в различните аспекти на диагностиката и борбата с чернодробните заболявания, като се очаква в най-скоро време утвърждаване на ваксина срещу хепатит С, на нови медикаменти за борба с чернодробната фиброза и хроничните хепатити В и С.