EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Като пациент премиерът Борисов е естествен, колкото и в работата си

Доц. Антони Георгиев, ортопед, травматолог:
Като пациент премиерът Борисов е естествен, колкото и в работата си
И аз 2 пъти съм късал менискус - в събота моите асистентите ме оперират, в понеделник вече съм на крак и аз оперирам

в. 24 часа
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4629291
1.3.2015г.

- Доц. Георгиев, доволен ли сте как премина операцията на премиера Бойко Борисов? Как се чувства той? Болезнена ли е операцията?
- Много добре е, в добро настроение. Този тип хирургия не е болезнена. Даже се шегуваме, че това е недостатък, защото липсата на болка дава на оперираните самочувствието, че веднага могат да натоварват коляното повече, отколкото ние препоръчваме.
- Колко време продължи операцията?
- Около 30 минути.
- Винаги ли е толкова бързо?
- Не, това не е бързо, бързото е 4-5 минути. Времето зависи от много фактори, но основно от вида на травмата и сложността на интервенцията. В случая се наложи да отстраним част от менискуса, разкъсването беше на място с почти липсващо кръвоснабдяване и нямаше двете части да сраснат, ако само ги съединим.
- Колко време ще продължи възстановяването? Налагат ли се премиерът да излезе в продължителни болнични, използване на помощни средства?
- Около месец е възстановителният процес, теоретично това е времето за връщане към максималния обем движения в коляното. Не се налагат помощни средства, и ако кракът не се натоварва много или с усукващи движения, човек може да изпълнява всекидневните си задължения. На 12-ия ден се свалят конците, а кинезитерапията и рехабилитацията продължават 30-ина дни, по-рядко се налага да са по-продължителни.
- Защо травмите на коляното са толкова чести?
- Колянната става е от категорията на т.нар. сложни стави - сложна и нестабилна. А е нестабилна, за да може да извършва голям обем на движения - има много голямо сгъване и пълно разгъване. Сложна е, защото вътре в ставата има още елементи. Не контактуват само краищата на двете кости, а има и още елементи и това са менискусите и връзките.
- Какво представляват менискусите?
- Те са две хрущялни структури, които изпълняват няколко основни задачи. Първо, подобряват контакта между двете кости - на бедрото и на подбедрицата, тъй като те са с различна форма и разликата във формата се компенсира именно с менискуса. Второ, служат като амортисьори, тъй като са еластични. Имат функция и на стабилизатори. Освен това съдействат за разпределението на ставната течност, която храни хрущяла и намалява триенето на костите вътре в ставата. Друга особеност е, че в колянната става освен сгъване и разгъване има още два типа движения, едното от които е ротация - по оста. Когато тази ротация е по-голяма от допустимата, се получава усукване, при което менискусите обират натоварването и може да се разкъсат.
- Как става възстановяването им?
- Като всички хрущяли менискусите са зле кръвоснабдени. Възстановяването им може да стане чрез зашиване, но това невинаги е възможно. Когато разкъсването е в зоната, в която няма никакви кръвоносни съдове, няма как да стане срастване и увредената част от менискуса се изрязва.
- Това води ли до ограничаване на функциите?
- В краткосрочен план - не. Би могло да доведе до някакви промени във времето.
- След какъв период?
- Различно - след 10, след 15, след 20 или 30 години. Зависи от много неща. Доказано е, че ако има отстраняване на менискус, това води до по-бързо износване на хрущяла на ставата. В същото време, ако има разкъсване и не се лекува, износването е още по-бързо. В този смисъл интервенцията не е козметична, а принудителна, начин да запазим ставата за по-продължителен период.
- Спортът ли е най-рисков за менискуса?
- Като цяло, да, но е различен при отделните видове спорт. Когато естеството на спорта предполага движения, при които се получава усукване и в този момент коляното се натоварва повече, отколкото , може да понесе. Това най-често става при футбол, баскетбол, хандбал, ски, по-малко при тениса.
- Какви са тенденциите при лечението?
- Целта на хирургическото лечение е максимално да запазим менискуса или възможно най-голяма част от него. Артроскопията е освен диагностичен методи и най-неинвазивната техника за операция на ставата (не само на коляното, но и на глезена, китката, рамото ). Прави се малък разрез в областта на ставата, през който артроскопът достига до кухината и прецизната му оптична система осигурява пълен зрителен контрол. При скъсване на менискуса артроскопията дава възможност да се зашие, когато това е възможно, или да се запази максимална част от него, когато заради липса на кръвоснабдяване е невъзможно двете части да сраснат, да бъде отстранена възможно най-малката част от хрущялната структура. Новите методи са свързани основно с начините да се компенсира липсата й чрез заместването на отстранения участък със синтетичен или биологичен. А когато махнат целият менискус, да се направи трансплантация. Но това все още не са широко утвърдени методи за лечение, може да се каже, че са в етапа на натрупване на информация. Все още резултатите не са такива, че да се каже безрезервно: да, това е начинът на лечение.
- Кои са биологичните източници?
- Правят се опити с животински източници - една от възможностите е телешки колаген, и с обработени и замразени при много ниска температура менискуси от трупен донор, такива банки има по света. Но в България методът не се използва.
- А синтетични присаждат ли се?
- Вече има представителства на производители у нас, въпросът е цената.
- Каква е?
- Не мога точно да кажа, няколко хиляди.
- Налага ли се след известно време да бъдат подменяни с нови заради износване, както е при повечето импланти?
- Принципът е друг. Тези импланти представляват порьозна материя, която се прораства от съединителната тъкан на пациента. Образно казано, нещо, което трябва да се импрегнира с тъканта на пациента, за да се получи билогично жива структура.
- Надежден ли е методът, бихте ли направили такава операция?
- При медицинска показания за такава интервенция и възможност да се заплати имплантът, защото здравната каса не поема скъпите импланти, с удоволствие бих направил такова присаждане. Може да се пристъпи към него веднага след травма, ако скъсването е такова, че трябва да се отстрани целият менискус или голямата част от него. Но също и когато години след отстраняване на голям участък от менискуса се появят оплаквания. Разбира се, не всеки случай е подходящ за интервенцията, взима се предвид степента на увреждане на коляното, състоянието на хрущяла, възрастта.
- Вие оперирахте премиера и при предишните две контузии на същото коляно, често ли се случват поредици от травми в една област?
- Не е казуистика. При хора, които спортуват, се получава често.
- Болезнена ли е операцията?
- Не.
- Дали пациенти не биха възразили с онази поговорка за чуждия гръб и 100-те тояги?
- Аз имам впечатления и като пациент. Два пъти съм късал менискус, по веднъж на коляно. В събота ме оперират, в понеделник вече съм на крак и аз оперирам, но не да се правя на герой, просто знам, че няма нищо страшно. Вероятно човек, който не е запознат с медицинските детайли, ще е по-предпазлив. Но във всички случаи бързото възстановяване е безспорно предимство на миниинвазивната хирургия.
- Критерият на всеки човек да избира екип е да пита къде се лекува докторът му, в тази връзка е любопитно вас кой ви оперира?
- Моите асистенти.
- Вие очевидно сте предпочитаният от премиера травматолог, откога се познавате?
- Човек, който спортува, винаги може да има някакъв проблем, и сме се виждали по такива поводи. Явно, когато е трябвало нещо да се лекува, е имало резултат и следващия път човек има доверие и отива при същия специалист.
- Различен човек ли е в ролята си на пациент премиерът?
- По мои впечатления той е естествен човек по принцип. И като пациент е също толкова естествен, колкото и в основната си работа. Няма някакви промени в поведението, не играе роли, такъв е, какъвто го познаваме от публичната му дейност.
- А какъв пациент е, съдейства ли по време на лечението?
- Абсолютно.
- "Слуша"доктора?
- Как да ви кажа, ако "слушаше" доктора, нямаше да има трета операция.
- Тоест, препоръчвали сте му да намали футбола?
- Да. Но всеки живее по начина, от който има необходимост. Честно казано, го разбирам при стреса, на който е подложени . Всеки се стреми да свали напрежението и очевидно при него начинът е спортът. От ортопедична гледна точка казвам какво е най-щадящото, но от човешка позиция разбирам защо не може да се придържа към препоръката винаги.
- Как избрахте специалността си?
- Случайно. Когато се дипломирах имаше разпределение къде да работиш. Исках да стана кардиолог, но в Лом, където бях, имаше място за травматолог. След това професията увлича. Имаше конкурс за аспирантура в клиниката на проф. Шойлев, който спечелих, и започнах. На практика цялата ми кариера е в травматологията и ортопедията.
- Колко операции сте направили?
- Над 10 хиляди са със сигурност. Артроскопски оперирам активно от 1987 г., предимно коляно. Само за тази година клиниката ни в "Софиямед" е направила 1100 операции, от които 900 са мои, правим и много операции на връзки на коляното. В България със сигурност сме с най-голям брой, но и в света са малко местата, която да прави повече операции.
- Вие как се разтоварвате от стреса след направени по 5-6 операции всеки работен ден?
- По-рано и аз спортувах, но вече почти не го правя. Старая се да изключа за няколко часа с четене на книги. Обичам и да гледам телевизия. По тази причина нямам кабелна - да не се заседявам прекалено пред екрана. Разхождам немската си овчарка Рихард, Рики. За съжаление, е вече на 11 г., но понеже е ерген, е в превъзходна форма. От време на време излизам на лов, не целта ми не е убиването на животни, а разходката, разказването на къде истински, къде преувеличени истории вечерта. Нямам велики подвизи, но се гордея с нещо, което може да бъде оценено като постижение предимно от ловци -миналата година успях да убия два вълка с два последователни изстрела.
- Увличате ли се от колекционерство, имате ли хоби?
- Колкото и шаблонно да звучи, работата ми е и хоби.
***
CV
• Началник на Клиниката по артроскопска травматология на УМБАЛ "Софиямед" от 2012 г.
• Водещ специалист в копянната хирургия и спортната травматология, който въвежда в България оперативната артроскопия на колянната става през 1987 г.
• Специализирал е в Германия, Австрия, Холандия и др. Преди настоящата си работа ръководи последователно травматологични клиники в "Пирогов" и ВМА.
• Негови пациенти са премиерът Бойко Борисов, елитни спортисти и обикновени пациенти на университетската болница.