Модерен херния център заработи на територията на МБАЛ „Софиямед“. Специалистите в него лекуват всички херниални дефекти чрез методите на лапароскопската хирургия, а екипът му е съставен от специалисти с доказан дългогодишен опит, натрупан във водещи Европейски и световни клиники. „С основаването на Херния центъра ще стандартизираме подхода към хирургичното лечение на херниите, с основен фокус върху миниинвазивните техники. Нашата цел е подобряване на резултатите от херниалната хирургия, чрез прецизно вникване в спецификата на всеки отделен дефект. Затова включваме в нашия регистър резултатите от всички видове херниални корекции – както при първични операции по повод ингвинални/вентрални хернии, така и при по-сложни репарации“, коментира доц. д-р Теодор Атанасов, завеждащ Клиника по лапароскопска хирургия в МБАЛ „Софиямед“ и ръководител на новооснованото звено в болничното заведение.
Херния центърът в МБАЛ „Софиямед“ е оборудван с последна дума на техниката апаратура на немския лидер в производството на лапароскопска техника „Karl Stortz”. Специалистите в него гарантират най-добрите резултати за пациентите си благодарение и на най-високия клас консумативи, с който работят.
Доц. Атанасов коментира, че коремната стена има естествено слаби зони и хернията може да се развие на всяка възраст. Така например при децата повечето хернии са вродени. „При възрастните хернията може да се причини от вродена слабост на коремната стена или физическо усилие, персистираща кашлица. Затрудненията при дефекация или уриниране също могат да причинят отслабване на коремната стена. Слабинната херния, която е и най-често срещаната обичайно се забелязва от пациентите като подутина, която се прибира в легнало положение или при натиск с пръсти. Други нейни симптоми са болка и тежест в слабинната област при вдигане на тежки предмети, физическо усилие, кашлица или продължително стоене в изправено положение. Болката може да е внезапна и остра или тъпа и засилваща се към края на деня“, коментира специалистът, Според него най-успешното лечение на различните видове херния е хирургичното. „Някои пациенти използват т.нар. херниален колан. Но той не лекува дефекта, а се използва само когато има абсолютни противопоказания за хирургично лечение. Херниалните дефекти задължително трябва да се оперират – това премахва симптоматиката и предотвратява възможните усложнения. В болница “Софиямед” прилагаме основно лапароскопските техники за корекция на херниални дефекти, включително и само през един отвор. Това, което пациентите трябва да знаят е, че благодарение новите хирургични техники, гарантираме най-добрия козметичен ефект, много по-слаба следоперативна болка в сравнение с класическата отворена операция и съответно болничният престой е многократно по-кратък. Всичко това ни позволява да предложим на нашите пациенти и по-бързо възстановяване на обичайната физическа активност. Честотата на усложнения след лапароскопска операция е много ниска, качеството на живот е по-добро, а удовлетворението сред пациентите – по-голямо“, допълва хирургът.
На доц. Атанасов и неговия екип в новия херния център в МБАЛ „Софиямед“ вече се довериха и няколко доказани професионални български спортисти.
Футболистът на ПФК „Литекс“ Евгени Александров се подложи на операция за корекция на т. нар. спортна (слабинна) херния в новия херния център на МБАЛ „Софиямед“ преди броени дни. „Операцията на г-н Александров премина без никакви усложнения като към момента пациентът се чувства много добре. Неговото пълно възстановяване до активни спортни натоварвания ще трае 14 дни, коментира доц. Теодор Атанасов. „В „Софиямед“ оперираме спортните (слабинни хернии) само през един отвор като по този начин гарантираме на нашите пациенти най-добрите резултати“, допълни хирургът.
На операция за корекция на пъпна херния в новия център на МБАЛ „Софиямед“ се подложи и републиканският, Балкански и Европейски шампион по културизъм Атанас Николаев. Доц. Атанасов коментира, че операцията на шампиона ни е преминала успешно и той вече се възстановява у дома. „Характерно за този вид херния е честото й рецидивиране, което се среща основно при класическите отворени операции. Случаят на пациента ни беше именно такъв. Благодарение на отличните резултати, които постигаме чрез лапароскопските техники за укрепване на коремната стена с хирургични платна от най-висок клас се надяваме, че г-н Николаев повече няма да има оплаквания. Неговото възстановяване ще трае около 1 месец, като след него той ще може да се подготвя активно за участие в нови състезания“, допълни хирургът.