EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

При акушерска пареза операция на засегнатата ръка трябва да се направи възможно най-рано

Съветите са на проф. д-р Маргарита Кътева, началник на Отделение по хирургия на ръка и реконструктивна хирургия в университетската болница „Софиямед“ в столицата.
 
 
http://www.zdravnitza.com/
3.10.2023
 
 
Диагнозата акушерска пареза
 
Това е травма на мишнечния нервен сплит - тъканта, от която зависи функцията на целия горен крайник, детето се ражда с нефункционален, безжизнен горен крайник. Нашата работа е да преценим до колко е увреден този нервен сплит, има определен алгоритъм  на поведение за това, и след 3 месеца от живота на детето, да започнем да действаме. Има различни причини за това да се получи тази травма на плексуса - по-малък таз на майката, по-голям плод и т.н. Акушерската пареза може да се обърка с детска церебрална парализа. Именно затова родителите трябва да потърсят компетентна помощ и то навреме. Ако има поне напрежение в лакътната става ние като специалисти ще изчакаме с оперативното лечение, но през това време детето ще работи с рехабилитатор. Ние работим в абсолютна колаборация с рехабилитаторите. И след това продължаваме да наблюдаваме детето. Защото знаейки как е увреден плексуса, ние знаем как да му помогнем.
 
Ако не, правим нервна ревизия на плексуса-милиметър по милиметър проследяваме под микроскопско увеличение целостта на нервната тъкан. Ако има прекъсване, взимаме нерв от друга част на тялото, обикновено от крачето, чрез нервен трансфер или даваме "ток" от съседен здрав нерв.
 
 
Патология и стигма
 
У нас все още има стигма за тази травма при раждането и нейното усложнение. Родителите в някои региони дори предпочитат да крият децата си и не търсят лекарска помощ навреме. А операцията на засегнатата ръка трябва да се направи възможно най-рано – дори на 3- месечна възраст е най-добре, ако няма някои противопоказания. Тогава се получават и най-добрите резултати.
 
При мен идват деца с акушерска парализа, при които са минали 5, 10, дори 20 и повече години след случилото се при раждане. Последен и много драстичен случай: идва 25-годишна студентка по медицина с акушерска парализа. "Момиче, казвам й, защо чак сега, а тя отговаря: " Моите родители са идвали при вас, когато съм била бебе, но са се уплашили  дали операцията ще е успешна“. Как да й помогна сега?
 
 
Диагнозата не е присъда
 
Акушерската пареза е честа увреда при новородени не само в България, на Балканите, но и по света. Това е известна в световен мащаб хирургия, и аз едва ли не бях длъжна да я овладея, за да мога да я приложа в България.
 
Акушерската пареза зависи от травмата и обтягането на  нервната тъкан. Има случаи, когато в рамките на 2 седмици, новороденото се оправя. Има случаи, когато се получава изтръгване на плексуса от гръбначния стълб. Единствено при преглед може да се каже кога е налице прекъсване на нервна тъкан, и кога тя само е леко увредена. Леко увредена означава притисната или усукана.
 
 
-Как се разбира, че бебето има такъв проблем?
Веднага личи. Детето не може да си свие пръсчетата на ръката, да свие ръчичка в лакътната става. Ръчичката виси до телцето безжизнена. Майката, като повдигне бебето, вижда, че нещо се случва. Популярно се казва, че ръката виси “като ледена висулка“. Няма болков синдром.
 
Ако детето не е дошло навреме, а това се случва често- децата идват с родителите си към 3-7 годишна възраст, то е късно. Ако детето е още на 3 годинки, то не се колебаем и правим т.нар нервен трансфер или даваме "ток" от съседен здрав нерв, и това помага.
 
Когато обаче е дошло навреме, и сме помогнали, то прохождането и особено лазенето на бебето стимулират развитието на мускулатурата, която е пострадала от нервната увреда. Има и други начини за стимулация, те са в компетенцията на рехабилитаторите.
 
Микрохирургията е царицата на хирургията, а нашата цел е да подготвим повече колеги да бъдат готови да поемат тези предизвикателства.
 
 
-Какви са новостите при операцията на акушерска парализа?
 
Нашият екип по хирургия на ръката и реконструктивна хирургия в болница Софиямед обхваща всички посттравматични увреждания, заболявания, вродени малформации на ръката, както и възстановителни, изграждащи хирургични интервенции при пациенти с посттравматични дефекти на меки тъкани и кости, трудно заздравяващи рани на горни и долни крайници. От 2008 г. активно работим и развиваме и микрохирургичното лечение на посттравматичните увреди на мишничния нервен сплит, периферните нерви на горни и долни крайници било то при катастрофи или друг вид травми, както и акушерската парализа при новородени…
 
И най-новото извън акушерската пареза: високоселективна микрохирургическа денервация при детска церебрална парализа. Друг иновативен метод е т.нар. невротизация на увредените нерви – под микроскопско увеличение намираме годни нерви от периферията и ги насочваме към увредените такива.