Д-Р ПЕТКО КИРИЛОВ, ХИРУРГ В УМБАЛ "СОФИЯМЕД":
При съмнение за злокачествен възел на щитовидната жлеза не отлагайте операцията
в. Телеграф Стр. 27
14.6.2016
При наличие на възли на щитовидната жлеза и съмнение за тяхната злокачественост незабавно се обърнете съм специалист, това съветва д-р Петко Кирилов от УМБАЛ "Софиямед".
Хирургът коментира, че трябва да обърнем специално внимание на профилактиката на щитовидната жлеза, тъй като тя регулира всички обменни процеси в организма. Възлите на щитовидната жлеза са образувания, които се формират в жлезата под действието на различни фактори. По-голямата част от тях не са опасни за здравето ни и не всеки път могат да предизвикат оплаквания.
Диагностика
Диагностиката на увеличените възли на жлезата включва физикални, инструментални и инвазивни методи. Започва се с оглед, палпация (опипване) и лабораторни изследвания, а ултразвуковата диагностика заема основно място в този най-важен етап.
"Сцинтиграфията, използваща се за уточняване вида на възлите на щитовидната жлеза, започва да отстъпва място на по-модерните методи като компютърен томограф (скенер) и ядреномагнитният резонанс. Като инвазивен метод за изследване се използва и тънкоиглената аспирационна биопсия. Негативният резултат за злокачественост от нея невинаги е меродавен при малки карциноми, намиращи се в част от възела, поради невъзможността за точно проектиране на иглата в същата зона. Така че, дори при извършване на подобно изследване негативният резултат не отменя оперативното лечение при съмнение за злокачественост", казва д-р Кирилов. В такива случаи може да се изчака и проследяване на 6-12 месеца, да се повтори изследването или директно да се премине към оперативно лечение.
"Важното при преценката за операция е добрия контакт ендокринолог-хирург. При един добър екип не е необходимо повтаряне и дублиране на направените изследвания", уточнява специалистът.
Добилите популярност термини като "топъл" и "студен" възел имат отношение само към наличието на кръвоснабдяване и способност за натрупване на йод, казва хирургът. Студените възли са тези, които не натрупват ефективно йода. По-често такива дефекти са евентуално злокачествени. Ако е "топъл" възелът, значи натрупва йод, клетките са функционално пълноценни и най-вероятно образуванието е доброкачествено. Ненатрупващи зони може да има и при болестта на Хашимото и това не е свързано непременно със злокачественост. Кистите на щитовидната жлеза са кухини, пълни с течност и естествено не натрупват йода, защото там няма клетки. Това означава, че една част от студените възли са доброкачествени или въобще не са възли, а пък една част от топлите възли могат да бъдат злокачествени. Предпоставка за опериране на увеличени възли на щитовидната жлеза са например рискът, че може някой от тях да е злокачествен или възелът да започне да произвежда хормони неконтролируемо. Хирургичното лечение се явява междинен етап в комплексното лечение на нодозната струма, както медицински се наричат увеличените възли на жлезата.
"Трябва да се пристъпи към операция при неравни очертания на образно изследване или съмнение за злокачественост на възела, базедова болест -1 рецидив, Хашимото (но само при определени показания) и др. Тези показания не са някаква догма с развитието на техниката и натрупването на опита на хирурга, те започват да се разширяват. Така че аз съм привърженик на индивидуалния подход", казва д-р Кирилов.
Миниинвазивните хирургични методи позволяват на хирурзите много по-голяма възможност за локализиране на болестния процес, бързо достигане до него, визуализиране на проблема и неговото атравматично отстраняване. Това обаче не отменя безспорните предимства на отворената хирургия, казва д-р Кирилов.
"Хирургичните методи зависят както от опитността на хирурга, така и от наличната апаратура, с която той разполага. В Университетска болница "Софиямед" работим с последно поколение оперативна техника и извършваме операциите по отстраняване на възли на щитовидната жлеза. Съвременната методиката позволява по -добри и козметични и функционални резултати от операцията, както и по-бързото възстановяване на пациента, което е най-важното. Но в основата на всяка операция си остава на първо място опитността и квалификацията на хирурга и доверието на пациента в него. Така че моят основен призив към пациентите е да има взаимно доверие между пациент и лекар, и екипно доверие между хирурга и лекуващия ендокринолог. Това е най-важната предпоставка за успешното лечение", уточнява хирургът от "Софиямед".