EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Рядка операция извършиха хирурзите в болница „Софиямед“

Рядка и сложна операция извършиха хирурзите от болница „Софиямед“ и спасиха  34 годишен пациент. Той постъпва в болничното заведение със симптоми на затруднено преглъщане както на храна, така и на течности, болка в зад гръдната кост, кашлица и киселини. След направеното рентгеново изследване с контраст на хранопровода и фиброгастроскопия специалистите в „Софиямед“ поставят изключително рядката диагноза - ахалазия.
Ахалазията е рядко доброкачествено заболяване, с честота 1-3 пациенти на 100 000, изразяващо се в нарушена перисталтика на хранопровода и невъзможност за преминаване на храна от хранопровода към стомаха.Дължи на нарушена инервация и моторика на долната част на хранопровода. Диагнозата налага оперативно лечение, а интервенцията в случая е извършена от екипа на завеждащ отделението по лапароскопска хирургия в болница „Софиямед“ доц. д-р Теодор Атанасов.
Специалистът коментира, че чест симптом на ахалазията е и регургитацията на храна - връщане на храна към устната кухина. „По-късно при пациентите с това заболяване се появяват киселини, болка в зад гръдната кост, кашлица, аспирация на стомашно съдърщимо - храна попада в белите дробове, което може да причини пневмония. Тези симптоми и оплаквания с времето се усилват, а поради невъзможността за пълноценно хранене, пациентите прогресивно отслабват на тегло“. Доц. Атанасов допълва, че в ранните стадии на ахалазия може да се приложи  медикаментозно лечение, но то има временно действие.
„Лапароскопската техника набира все по-голяма популярност, тъй като комбинира предимствата на коремния достъп (по-лесен) с тези на гръдния (по-добрата визуализация на хиаталните отвори в крайната част на хранопровода). При операцията се прерязват напречните и надлъжните мускули на крайната част на хранопровода (т. нар. кардиомиотомия по Хелер). Обичайно се добавя и антирефлуксна процедура – предна или задна фундопликация. Нормалното гълтане се възстановява 5-7 дни след операцията и резултатите са положителни при над 90 % от пациентите“.

Макар и рядко заболяването доц. Атанасов среща все по-често в практиката си. „В отделението, което ръководя през последните 6 месеца вече сме оперирали  5 пациента с това заболяване. Най-важното е да бъде поставена точна диагноза, тъй като симптомите имитират множество други заболявания. Ахалазията често се има сходна изява например с карциом на хранопровода. Именно затова при какъвто и да е било дискомфорт в стомаха и хранопровода съветвам пациентите да се обърнат към специалист, а не да се самолекуват“, допълва хирургът.