EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

"Софиямед" с модерна апаратура за анализ на вируси и бактерии

"Софиямед" с модерна апаратура за анализ на вируси и бактерии

Проверяваме нивото на защитните антитела след ваксинация



в.Телеграф

22.8.2015г.



Столичната болница "Софиямед" продължава инвестициите си в модерна и съвременна високотехнологична апаратура в услуга на здравето на пациентите си.

Броени месеци след като основа модерна вирусологична лаборатория, лечебното заведение закупи и нова апаратура за сложни молекулярни тестове за диагностика и анализ на различни вируси и бактерии. Техниката е на утвърдените фирми в производството на този вид апаратура Invitrogen и BioRad и ще осигури на специалистите възможност за качествена автоматична екстракция на нуклеинови киселини (ДНК и/или РНК), последвана от бързо и специфично откриване на вирусни или бактериални гени.

Вирусна инфекция

"Откриването и намножаването на гените (генна амплификация) се осъществява с помощта на т.нар. полимеразна верижна реакция (PCR), която ние извършваме в различните й модификации - конвенционален PCR, RT-PCR, Nested-PCR, real-time PCR. Присъствието на вирусни гени в изследваните материали (кръв, ликвор, урина, различни секрети, клетки, тъкани) доказва наличието на активна вирусна инфекция. Количественото й определяне (вирусен товар, viral load) дава информация за нивото/степента на вирусната активност. Определянето на вирусния товар преди, по време и след проведеното лечение дава информация за ефективността на терапевтичната схема, както и прогноза за изхода от заболяването", коментира ръководителят на Лабораторията по клинична микробиология и вирусология в "Софиямед" проф. д-р Златко Кълвачев, д.м.н.

Генотип

Друга съществена част от изследванията, които вече се предлагат в диагностично-консултативния център на "Софиямед", са определянето на вирусният генотип (генно типизиране), което има връзка с протичането/агресивността на инфекцията и е от значение за лечението й. Така например, генотипът при човешките папиломни вируси (HPV) е свързан с онкогенния им риск, а определянето на генотипа при вируса на хепатит С ( HCV ) направлява терапевтичното поведение. Някои от тези изследвания имат както диагностично, така и диференциално-диагностично значение.

"Например откриването на човешки полиомен вирус JV (JCV) в ликвора на пациент с неизяснени мозъчни лезии може да насочи лекуващите лекари за поставяне на точна диагноза. Количествената оценка на друг човешки полиомен вирус, означен като ВК вирус (BKV) в урината и кръвта може да докаже бъбречно или друго увреждане в условията на имунен дефицит, напр. при трансплантирани пациенти", уточнява проф. Кълвачев.

Освен рутинните изследвания в лабораторията на "Софиямед" се извършват и профилактични такива. Пациентите могат по желание да проверят нивото на защитните антитела, придобити например след ваксинация. Проф. Кълвачев обяснява, че много от хората, които са имунизирани срещу хепатит, не знаят каква е степента/нивото на защита 5-6 години след ваксинацията и дали трябва да се реваксинират. Други, когато попаднат в ситуация на контакт с дете, болно от варицела, се чудят как да реагират, защото не са сигурни дали са преболедували или не от варицела като деца. Всички тези въпроси могат да отпаднат след съответно изследване, а от "Софиямед" коментират, че са в процес на подготовка и на пакетни услуги - за предоперативен скрийнинг, за бременни, за рискови контингенти, годишни профилактични изследвания и др.

Инвестиция

"Вирусологичните изследвания са част от диагностичния процес и развитието на подобна лабораторна дейност отразява отношението ни към пациента. Добре е той да се извършва комплексно и на най-високо ниво. Става въпрос не само за диагностика, а и за контрол на ефекта от лечението, прогноза на изхода от заболяването, както и за профилактика - нещо много важно, но занемарено през последните години. Единици са болниците у нас, които могат да си позволят да инвестират в специализирана лаборатория, извършваща модерна вирусологична диагностика. Това е скъпа и специфична дейност, изискваща както наличие на съответна апаратура, така и на опитен персонал. В случая работата ни е максимално улеснена, защото "Софиямед" разполага с всичко това. Наличието на такова звено улеснява ежедневната дейност на клиницистите, защото не се налага да изпращат пациентите си за изследвания извън болницата. Освен това те разполагат с резултатите в рамките на часове, а ако се налага обсъждането им, също могат да го направят на място", разяснява вирусологът.