EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Виното има лечебни свойства!

Денят на лозаря - Трифон Зарезан, който отбелязваме днес-14-ти февруари, е посветен на труда и любовта на българите към лозата, гроздето и виното. За първи път този празник започва да се чества официално у нас през 1962 г. в деня на Свети мъченик Трифон. Тогава с постановление на Министерския съвет е обявен за професионален празник на лозаря. С въвеждането през 1968 г. на Григорианския календар от Българската православна църква църковният празник на Свети Трифон Зарезан започва да се отбелязва на 1 февруари, а Денят на лозаря - на 14 февруари.


Имено по повод днешния празник споделяме с Вас интересни факти за лечебните свойства на виното!

Статистически е доказано, че при умерените консуматори на вино* се забелязва по-слабо предразположение към  инфаркт, атеросклероза, някои форми на рак, различни заболявания на нервната система (синдром на Алцхаймер, паркинсонизъм), имунни заболявания. Счита се, че виното забавя процесите на стареене в клетката, задържа дегенеративните процеси в невроните, подпомага преодоляването на вредните ефекти от стреса и хроничната умора. Антибактериалните свойства на виното също са известни от древността: различни бактерии губят болестотворните си качества след 30-40 мин, контакт с червено вино.


Майсторски приготвеното и добре съхраняваното вино е богато на вещества, които в тялото действат като дезинфектанти (спират развитието на инфекциозни агенти) и антиоксиданти (блокират силно реактивните свободни радикали в клетката). Освен това, виното стимулира производството на стомашен сок и повишава апетита. Има дори „клон” в медицината – енотерапия – лечение с вино.

 

Основните биологично активни субстанции във виното са фенолни съединения, главно стилбени (ресвератрол) и флавоноиди (кверцетин, епикатехин, малвидин и др.). Тяхното биологично предназначение е защитата на гроздовите зърна от въздействието на космическата (ултравиолетовата) радиация и от атаката на паразитиращи микроорганизми. Флавоните се съдържат предимно в ципите и семките на гроздето и се извличат във виното основно под действие на алкохола, който се образува при ферментацията. При приготвяне на бялото вино, технологичният контакт с тези части от зърното е силно скъсен (или липсва) във фазата на ферментация. Затова и количеството на антиоксидантите в червените вина (мавруд, мерло, каберне совиньон) е много по-голямо, отколкото при белите.

 

Научни проучвания по отношение антивирусната активност на флавоноидите от растителен произход (вкл. тези от гроздето) започват да се провеждат в средата на миналия век. За кратък период от време се съобщава за немалък брой вируси, които се повлияват директно от действието на вещества, изолирани от виното: херпес симплекс вирус (HSV), респираторния синцитиален вирус (RSV), грипните вируси А и В, парагрипни вирусиаденовирусипричинителя на инфекциозната мононуклеоза (ЕВV) както и различни типове ротавируси, причининяващи стомашно-чревни разстройства.