Монитор Стр. 7
3.9.2020
Голямото междучасие да се раздели, така че на всеки два часа ученици да почиват и да бъдат извеждани навън, а през това време помещенията да се проветряват. Това предложи пулмологът доц. д-р Елена Георгиева, началник на детското отделение в УМБАЛ "Софиямед", пред БНТ. Според изследвания едно дете заразява само едно друго дете, докато един възрастен - девет души, посочи специалистът.
"Не е задължително децата да носят маски, важното е учителите да носят.Трябва да се направи така, че да няма голямо смесване на колективи", каза доц. Георгиева. Различаването на грип и коронавирус е работа на лекарите, подчерта пулмологът. "Родителите трябва да наблюдават децата си и когато се появят респираторни симптоми, трябва да се обърнат към лекарите", посочи доц. Георгиева.
Грипът протича по-бързо и има ясно изразено начало, докато при коронавируса не е така. На децата с хронични заболявания трябва да се обърне повече внимание, те имат нужда през цялото време да се стабилизира имунитетът им - да се хранят правилно, да спортуват, а на последно място са лекарствата. "Не трябва да се прекалява с витамините. Хубаво е да се вземат около 20 дни в месеца и след това да се прекъсват за известен период", обясни пулмологът. Храненето има отношение към това как може да се справи организмът ни с есенно-зимния сезон. То трябва да е разнообразно, богато на зеленчуци и белтъчини, правилни мазнини. Към ваксиниране пък трябва да се насочват децата с хронични заболявания, а след това всички останали.
"Струпването на много хора крие рискове в сегашната обстановка, но смятам, че общопрактикуващите лекари, към които ще се обърнат родителите, са предвидили тези обстоятелства и ще си регулират потока така, че да няма струпване и общуване", смята лекарят.