EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

ДКЦ "Софиямед" с модерна вирусологична лаборатория

в.Телеграф
28.2.2015г.

Модерно оборудвана лаборатория по вирусология разкри Университетски медицински комплекс "Софиямед" в своя ДКЦ. Тя се оглавява от известния вирусолог проф. д-р Златко Кълвачев и предлага на пациентите бързо и качествено извършване на широк набор от високоспециализирани изследвания, заедно с професионална интерпретация на получените резултати.
Лабораторията разполага с апаратура, използваща иновативна хемилуминесцентна технология, която осигурява по-висока специфичност, чувствителност и бързина в сравнение с аналогични ELISA тестове. Така могат едновременно да се изследват до 25 патогена, а за 2 часа могат да бъдат анализирани над 100 проби.
"Системата е напълно автоматизирана и изключва субективния фактор. Специално обръщам внимание, че всички тестове имат и количествена характеристика. Важно е да отбележа, че единици са болниците у нас, които могат да си позволят да инвестират в специализирана лаборатория, извършваща модерна и съвременна вирусологична диагностика. А "Софиямед” го направи. Това е скъпа и специфична дейност, изискваща както наличие на съответна апаратура, така и на опитен персонал, а ние разполагаме с всичко това на едно място в името на удобството и предоставянето на най-доброто комплексно медицинско обслужване на нашите пациенти", коментира проф. д-р Кълвачев.
Амбициите на екипа на вирусологичната лаборатория са в много кратки срокове обемът на дейността да бъде максимално разширен: от една страна - най-ефективно да се използват възможностите на наличната съвременна апаратура от висок клас; от друга да се въведат и по-сложните молекулярни изследвания, така че всичко необходимо за този тип диагностика да се извършва в новото звено.
"Обемът дейности (изследвания), които вече извършваме, включва тестове за HIV/СПИН; вирусни хепатити (хепатит А, В, С, D); херпесни вируси (херпес симплек - тип 1 и 2, херпес зостер (варицела, цитомегало-вирус, Епщайн-Бар вирус); остри вирусни респираторни заболявания и атипични пневмонии (грип А, В, аденовируси); ентеровируси (коксаки вируси); рубеола, епидемичен паротит, хламидийни инфекции (хламидия трахоматис, хламидия пнеумоние); рикетсии (ку-треска, марсилска треска) и др.", уточнява проф. Кълвачев.