Извършихме първата за България роботизирана бариатрична операция чрез ръкавна гастректомия
Страдаме от глобална епидемия от затлъстяване, като според данни на Световната здравна организация от 2022г. 1 на всеки 8 души в света живее със затлъстяване. То води до повишен риск диабет тип 2, сърдечно - съдови заболявания, високо кръвно налягане, ставни проблеми, някои видове онкологични заболявания и общо до влошено качество на живот, включително проблеми със съня и мобилността.
Бариатричната хирургия предлага ефективно и дългосрочно решение при тези пациенти, стига да отговарят на показания като ИТМ > 35 или ИТМ > 30 със съпътстващи заболявания. Предимствата й са, че е подходяща за пациенти с висок медицински риск, а чрез нея се постига сравнително бърза и ефективна загуба на тегло и подобрение на състоянията, свързани със затлъстяването. Не на последно място, бариатричната хирургична операция, която се изпълнява от компетентен и висококвалифициран хирург чрез най-подходящата методика и във високотехнологични центрове, е инвестиция в здравето, която води до значителни икономически ползи както за пациентите, така и за здравната система.
Това коментира доц. д-р Теодор Атанасов, д.м., FACS, началник на Клиниката по лапароскопска хирургия в УМБАЛ „Софиямед“ по време на LongevityForum: Unlocking Businessand Personal Potential in the Age of Healthy Aging, организиран от КАПИТАЛ, който се проведе днес в Гранд хотел Милениум, а негов генерален партньор е „Софиямед“.
Конференция събра ключови експерти, инвеститори и иноватори от новосформираната индустрия. Те коментираха икономическия, бизнес и личен потенциал, който произтича от глобалната тенденция за по-дълъг и продуктивен живот. Сред основните теми по време на еднодневния форум бяха:
-Икономиката на дълголетието: новата макроикономическа действителност
-Инвестиции, които спират часовника
-Ролята на публичния сектор като катализатор за бизнес потенциал
-Мащабиране на здравните иновации, които вече променят света
-Финансово планиране за по-дълъг живот
-От интервенция към превенция: бъдещето на здравеопазването
-Възходът на AgeTech
-Пазар на труда: предизвикателства и възможности за по-дълъг и продуктивен живот
По време на панелa, посветен на болничните иновации, които забавят часовника- „Хирургията на отслабването“ доц. Атанасов представи предимствата на различните методи за бариатрични операции, които се осъществяват чрез различен хирургичен достъп с съответната апаратура и инструментариум:
-чрез пряк достъп до коремната кухина посредством голям разрез
- чрез лапароскопска хирургия-с минимално инвазивен достъп с помощта на троакари и видеоасистирана техника за намаляване на оперативната травма
-чрез робот-асистирана хирургия - най-модерната минимално инвазивна методика предлагаща повишена прецизност и намален риск от усложнения.
Водещият хирург изтъкна, че първата в България роботизирана бариатрична интервенция - ръкавна гастректомия (Sleeve Gastrectomy) е осъществена именно от неговия екип в УМБАЛ „Софиямед“.
„Най-общо бариатричната хирургия ни позволява такъв тип намеса, чрез която така да променим храносмилателната система, че да помогнем на пациентите да се хранят по-малко и да усвояват по-малко калории. Хормоналните промени, които настъпват в организма в резултат на операцията подобряват метаболизма и намаляват глада. Важно за дългосрочния успех от една такава интервенция е обаче не само висококвалифицираното й изпълнение от хирурга, а от последващите диетични промени, физическа активност и грижи за и от страна на самия пациент. Това не е само козметична процедура – тя спомага за справяне с много заболявания, свързани със затлъстяването. Въпреки това ролята на пациента след операцията остава основна“, каза още той.
Според специалиста, който е един от малкото членове на Американската колегия на хирурзите у нас, бариатричната хирургия намалява дългосрочните здравни разходи, свързани със затлъстяването - медикаментозно лечение на диабет тип 2, хипертония и сърдечно-съдови заболявания. Нейните дългосрочни резултати са повишената трудоспособност и намаляване на отсъствията от работа поради здравословни проблеми от страна на пациента, както и по-ниските обществени разходи за лечение на съпътстващи заболявания, свързани със затлъстяването.
Той развенча и митовете свързани с хирургическия подход на отслабване, сред които са, че рисковете са по-големи от ползите и че приложението му се ограничава само за крайно затлъстели индивиди.
„Бариатричната хирургия е доказано ефективен метод за борба с тежкото затлъстяване и неговите рискове за здравето. Постоянните подобрения в хирургичните техники увеличават безопасността и резултатите. Бъдещето на операциите за отслабване включва минимално инвазивни техники, роботизирана хирургия и персонализирана медицина. Обществената информираност и образование са ключови за намаляване на стигмата и увеличаване на достъпа до лечение“, обърна внимание той.
В рамките на панела бяха представени и гледните точки на други изявени специалисти, които дискутираха по темите: здравето на храносмилателната система, как да запазим съдовете по-дълго време, зрение и остаряване в добро здраве.