EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Бисер Петров от "Софиямед" съветва: THD хирургията е по-безопасен метод при хемороиди - няма изрязване на тъкан и пациентът се възстановяването по-бързо

Лекарите от специализирания Център по колопроктология в медицинския комплекс "Софиямед" се стремят към консервативно лечение на хемороидите, хигиена и диетичен режим. Към операция се пристъпва само ако пациентът не се справя.

www.24chasa.bg
24 часа Podcast- "Докторе, кажи!"

 

Това казва д-р Бисер Петров - хирург, колопроктолог и ръководител на специализирания Център по колопроктология в медицинския комплекс "Софиямед". Той е дългогодишен тесен специалист в лечението на хемороидалната болест, включително с THD технология, както и други колопроктологични заболявания като анални фисури, фистули и др.

 

Лекарите категорично наблягат на миниинвазивни техники като трансанална хемороидална деартериализация (THD). Това не е нова операция, не е измислена вчера. Аз я практикувам от 10-15 години. По-специфична е и успява да разреши проблема при хора в по-ранна степен на хемороидалната болест.

 

Използва се и при кървящи хемороиди. Помага при хора с анемия, вследвие на хемороидалната болест. При по-възрастните хора обикновено болестта не е само една. Много са на медикаменти за разреждане на кръвта и те не може да бъдат спрени. А се налага оперативно лечение – за тях THD е идеална техника. При пациенти с по-напреднал стадий на хемороиди е успешно прилагането на по-стари техники като хемороидактомия.

 

THD техниката има много предимства - не се  изрязва тъкан и това е важно за пациентите. При тях и възстановяването след интервенцията е много по-бързо. Успяваме благодарение на ултразвука, който се използва като доплер, да намерим артериалните съдове, които захранват хемороидалните възли, по този начин да намалим притока на кръв към самите хемороиди, които представляват свързване на артериите с вените. Така намаляваме кървенето в изключително голяма степен. И не на последно място, решава се доста добре пролабирането навън - т.нар. анален пролапс. Освен това имаме сигурност, че не е възможно пациентът по някакъв начин да бъде инвалидизиран. Защото при операция в тази зона е възможно да настъпят усложнения, с които пациентът трябва да се справя за по-дълъг период от време. С две думи – THD е по-безопасен метод. Категорично. Но все пак има определени граници на приложение. В някои стадии на хемороидалната болест старите методики имат приложение. Възможна е и комбинирана операция - THD прекъсване на артериалните съдове плюс изрязване на определени хемороидални възли. Всичко е по преценка на хирурга. Нашият екип в колопроктологичния център на “Софиямед” има опит. Който ни се довери, надявам се да е доволен.