EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Диляна Василева:Проследяването с ПЕТ скенер е важно и за ранното откриване на метастази и рецидиви

Ракът на млечната жлеза е лечим, особено в начален стадий, а редовните профилактични прегледи при опитни мамолози са много важни за ранно откриване и успешно лечение, казва специалистът

 

Вестник Над 55
14.4.2025

  - Д-р Василева, темата за диагностиката и проследяване на рака на млечната жлеза e винаги актуална. Центърът по нуклеарна медицина в болница „Софиямед“, който Вие ръководите, работи активно вече повече от 1 година. Разкажете ни повече за дейността му?

Започнахме работа с пациенти от началото на миналата година. За този период отделението ни набра скорост и работи на пълен график. Екипът ни е съставен от опитни професионалисти, начело с проф. Антоания Цоневска-един от най-изтъкнатите специалисти у нас, както и обучаващи се млади квалифицирани кадри.

Центърът е оборудван с последно поколение апаратура Biograph mCT на световният лидер за медицинска апаратура SIEMENS. Освен това базата ни е изградена по швейцарски проект, създадена за удобство и спокойна среда на нашите пациенти. Някои от тях вече идват за втори, трети път при нас заради добрата организация и професионално отношение. Резултатите се дават бързо, което също е голям плюс за колегите и пациентите. Гъвкаво работим и с приемането и обработката на документи, искаме да сме в тяхна услуга.

 

- Какво е мястото на пет скенера при рака на млечната жлеза? Кога се налага да се извърши?

РЕТ/СТ или изследване с ПЕТ скенер е образно-диагностичен метод за целотелесно и триизмерно томографско изследване, при което се оценяват не само структурни, но и функционални промени на органите и е много ценен за повечето онкологични заболявания. Ракът на млечната жлеза е едно от най-честите онкологични заболявания при жените. PET/CT играе ключова роля в диагностиката и и стадирането на рака на гърдата, което има голямо значение при избора на лечение. Поради това, че е целотелесно, изследването показва близки и далечни разсейки (метастази). Назначава се и в случаите, когато други диагностични методи като мамография, ултразвук и ядрено-магнитен резонанс не дават достатъчно информация.

 

РЕТ/СТ се провежда и за оценка на ефекта от видовете терапии – химиотерапия, лъчетерапия, хормонална и таргетна терапия и определяне на най-подходящата за всяка пациентка.

 

Проследяването с него е важно и за ранното откриване на рецидиви, което позволява възможно най-бързо предприемане на нови терапевтични мерки. Изследването дава възможност на лекарите да вземат по-информирани решения, което увеличава шансовете за успешен изход от заболяването.

 

- Кога и как се назначава ПЕТ скенер?

РЕТ/СТ се назначава от специалист онколог и други специалисти, свързани с лечението на онкологичното заболяване. Заплаща се от НЗОК при представяне на валиден талон 8А на хартиен носител, издаден от специалист. Има възможности за платени изследвания по регламентирания болничен ценоразпис.

 

Пациентката или нейни близки подават талона и необходимите документи на регистратурата на отделението. Лекарска комисия ги разглежда и след одобрение пациентът се включва в графика. Заедно с него се дават инструкции за подготовка и провеждане на изследването.

Искам да подчертая, че лекуващият онколог е този, който взима решения колко често и кога е необходимо да се проведе отново РЕТ/СТ. Разбира се, ние също в някои случаи препоръчваме да се проведе отново след определен срок.

 

- Има ли правила за подготовка за изследването?

- Има и е много важна. Препоръчвам пациентките предварително да се запознаят с нея и начина на протичане на изследването. Може да се прочете всичко по-важно, което сме синтезирали с екипа ми и е качено онлайн на сайта на „Софиямед“ или да попитат на място в Центъра.

Най-общо PET/CT е безболезнено, неинвазивно и леко поносимо изследване. Единственото противопоказание за PET/CT е бременността. Престоят в отделението е около 4 часа и поради спецификата на изследването денят на изследването пациентката трябва да се освободи от ангажименти. Добре е следващите РЕТ/СТ, с които се проследяват пациентките да става на едно място. Предимството е в това, че предходните изследвания се пазят в база данни, сравняването е по-точно и специалистите вече познават историята на заболяването.

Завършвам с това, че ракът на млечната жлеза е лечим, особено в начален стадий.  А редовните профилактични прегледи при опитни мамолози са много важни за ранно откриване и успешно лечение.

 

-Вие сте част и от екипа най-новия специализиран Център за профилактика, диагностика и лечение на млечните жлези в медицински комплекс „Софиямед“. Разкажете ни повече и за неговата дейност?

Стремежът ни с екипа на Центъра е всяка една жена да обърне внимание на себе си поне веднъж в годината, като не пропуска освен прегледа, но и образното изследване на млечните си жлези. Да извършва редовни профилактични прегледи, тъй като рисковите фактори за развитие на злокачествени образувания на млечните жлези са възрастта, близки роднини с диагноза рак, проведена хормонална терапия (дългосрочната употреба на хормонални препарати може да увеличи риска), както и фактори като наднормено тегло, липса на физическа активност и употреба на алкохол също повишават риска. Колкото по-рано злокачественото заболяване бъде установено, както вече казах, толкова по-рано може да бъде започнато и лечението.

 

За информация и записване за ПЕТ скенер в Център по нуклеарна медицина НА УМБАЛ „Софиямед“ - Регистратура: ТЕЛ. 0895 555 690

Работно време Регистратура: 8:00-15:00ч. /в работни дни/

Център по Нуклеарна медицина, УМБАЛ Софиямед-База 3/ адрес:София, ж.к.Люлин 7, бул. Джавахарлал Неру 23/

 

Визитка:

Д-р Диляна Василева има над 26г. опит в областта на нуклеарната медицина. Завършва медицина през 1994г. в МУ София. Придобива специалност по нуклеарна медицина през 2000г. Започва практиката си през 1995г. в Отделение по радиоизотопна диагностика към Клиника по онкология в УМБАЛ „Царица Йоанна“ и като асистент по нуклеарна медицина в МУ София. От 2006г. е началник на Отделението по нуклеарна медицина в МБАЛНП “Свети Наум“, а от 2013г. работи в Отделение по нуклеарна медицина в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. През тези години се занимава с преподавателска дейност на български и чуждестранни студенти към МУ- София.

Има проведени специализации в Италия /Милано/, Дания /Олборг/, както и участия в национални и европейски конгреси по нуклеарна медицина, множество курсове и обучения.

Има интереси в областта на съвременна диагностика на злокачествените заболявания и нуклеарна неврология.