Специалистът препоръчва те да пропуснат силното слънце на плажа
19.7.2023
-Д-р Стоянов, с какви оплаквания най-често Ви търсят родителите в 24 часовия детски неотложен кабинет в ДКЦ "Софиямед"–Люлин?
Най-често родителите посещават 24 часовия детски кабинет, когато са притеснени от протичането на дадено заболяване. Почти винаги те са започнали лечение със симптоматични средства и когато то не дава желания резултат, те се обръщат към специалистите ни. Оплакванията са разнородни и зависят от сезона, възрастта на детето и неговата среда. Най- честите оплаквания са от висока температура, с която родителите често не успяват да се справят със симптоматични средства. Болките в гърлото, които много често биват придружени от отказ от прием на храна и течности. Така нареченият „градински сопол“, който плаши както родителите, така и персонала в детските заведения също е част от по-често срещаната патология.
-Има ли доминиращи вируси в момента и с какви оплаквания са пациентите?
Разбира се, със затоплянето на времето, което тази година малко се забави, имаше известен период на припокриване на респираторните и чревните инфекции. С настъпване на лятото обаче ясно се забелязва тенденцията, за зачестяване на последните. Най-често се проявяват с диария, повръщане, коремна болка и/или температура. Често детето е контактно на друго дете или близък с подобни симптоми. При навременно започнато лечение повръщането отшумява за около 24 часа, докато диарията може да продължи до няколко дни. Високата температура, силната коремна болка, наличието слуз и/или кръв в изхожданията са алармиращи симптоми. Задължително е родителите да потърсят педиатър за оценка на състоянието и при признаци на дехидратация: суха кожа, сухи и напукани устни, подкръжени очи, намалено количество на урината.
-Тоест времето на т.нар. чревни вируси дойде? Има ли как родителите да предпазят децата от тях?
На първо място при налична чревна инфекция е необходимо да бъде започната навременна борба с дехидратацията- прием на течности на често по малко. Много подходящи за целта са електролитните разтвори, чай, вода, разреден компот. Като средство за рехидратация не се препоръчват млечните продукти и плодови сокове. На второ място, но не по важност, е стартирането на правилна диета. До овладяване на диарията се препоръчва диетата да се ограничи основно до бисквити, солети, сухари. Грешката, която тук родителите често допускат е твърде бързото захранване на децата преди симптомите да са напълно овладени.
Относно профилактиката, едва ли ще изненадам някого, че най-важна е добрата лична хигиена. Честото и продължително миене на ръцете със сапун, особено след прибиране от вън. Внимателното и продължително миене на плодовете и зеленчуците преди употреба. Добрата термична обработка на храната, която консумираме. Прием на повече течности, особено при физическа активност, като се избягват съмнителни водоизточници.
-Какъв процент от децата с типични за летния сезон вируси имат нужда от хоспитализация?
Трудно в да се каже, защото процента варира и много зависи от възрастта, продължителността на оплакванията и възможността на детето за прием на течности. При най-малките пациенти понякога дори няколко повръщания са достатъчни, за да доведат организма до степен на дехидратация, която не може да се овладее в домашни условия само с рехидратиращи разтвори.
-А какъв е най-честия профил на децата, които приемате в Отделението през последния месец?
Все още се наблюдават чести инфекции на горни дихателни пътища, както и техните усложнения (шиен лимфаденит, отит, синуит), на долните дихателни пътища (бронхити и пневмонии), а напоследък, както казах, т.нар чревни вируси. Повечето пациенти са деца до 6 годишна възраст, посещаващи редовно детски колектив или контактни на брат/сестра. Поради спецификата на техния имунитет, който на тази възраст все още е несъвършен, те са значително по-податливи на инфекции и по-трудно се справят с тях.
-Какво можем да посъветваме родителите през летния сезон по отношение на здравето на детето?
Съвкупността от голямата телесна повърхност на малкото дете спрямо неговото тегло, кожата, която е богато кръвоснабдена и несъвършенството на терморегулаторните механизми, прави малките пациенти много по-податливи на прегряване спрямо възрастните. Затова е важно те да не бъдат излагани на силното слънце през горещите часове от деня. За децата под 2 годишна възраст се препоръчва прекарването на най-горещите дни на планина или в парка на сянка, отколкото на море.
Предварителната подготовка осигурява спокойствие на родителите за справяне с възможните ситуации, с които потенциално ще се сблъскат при почивка с малко дете. Затова е важно аптечката за пътуване с дете да бъде консултирана с педиатър и съобразена с възрастта и нуждите на детето.
Облеклото при децата е препоръчително да бъде леко проветриво, светло на цвят и от естествена материя. Подсилването на имунната система с подходящ хранителен режим, пробиотик, прием на повече плодове, зеленчуци и повече течности подобрява защитните сили на организма и намалява риска от тежки инфекции.
Визитка:
През декември 2021 год.завършва Медицина в Медицински Университет София.
Част е от екипа на Детско отделение от 2020 год, когато започва работа като болногледач и медицинска сестра за период от 2 години.
През 2021 год. работи като здравен асистент в COVID-19 отделение на МБАЛ „Националнакардиологичнаболница“ гр. София. Задължителните си учебни практики по време на следването си провежда в МБАЛ „Света Петка“, гр. Видин.
От м. април 2022 год. става лекар-специализант по Педиатрия в Детско отделение на УМБАЛ „Софиямед“.
Посещава конгреси и симпозиуми с педиатрична насоченост. Основните му интереси са в областта на детската гастроентерология и здравословния начин на живот при децата.