www.24chasa.bg
17.5.2024
-Д-р Керезова, какво е превантивна медицина и част от нея ли е гастроентерологията?
Превенцията и профилактиката в здравеопазването е от изключително голямо значение във всяка една специалност. Гастроентерологията дава възможност за провеждане както на диагностични, така и на терапевтични процедури, гарантиращи ерадикацията на преканцерозни състояния и елиминиращи възможността за по-нататъшни усложнения и развитие на инвалидизиращи заболявания. Може би най-лесен пример за това от практиката е долната ендоскопия /колоноскопия/ с провеждане на ендоскопска полипектомия като начин за намаляване риска от колоректален карцином, който е и третият по честота рак в света, често диагностициран в напреднал стадии с лимитирани възможности за лечение.
-Освен колоноскопията, какви други изследвания обхваща гастроентерологията като скринингови програми?
В България липсват ясни скринингови програми, чрез които пациентите да бъдат насочени към гастроентеролог от своите лични лекари. Използват се препоръките от европейските асоциации и дружества, но все още се разчита на това пациентът да има някакъв вид оплаквания и да потърси медицинска помощ, което вече не е скрининг, а диагностика. Европейските препоръки са за провеждане на скринингова колоноскопия на 50-годишна възраст, а според американските даже около 45-годишна възраст. В зависимост от наличието на фамилна обремененост за колоректален карцином, желязодефицитна анемия, положителен фекален тест за окултни кръвоизливи- първото ендоскопско изследване може да е и в по-ранна възраст. Освен колоноскопията и гастроскопията като скринингови методи за ранен рак, ехографското изследване като част от аресенала на рутинен гастроентерологичен преглед е на свой ред вид скрининг. Чисто ехографски се проследяват пациентите с формирана чернодробна цироза, вирусни хепатити и различни видове онкологични заболявания с цел ранно диагностициране на първичен чернодорбен рак или чернодробно метастазиране.
-Може ли да се каже, че добрата гастроентерология има нужда от добра апаратура?
Без технологичен напредък, напредъкът в медицинските науки е немислим. Това се отнася и за гастроентерологията, която като интервенционална специалност използва широк арсенал от процедури и техники, някои от които се доближават до безкръвни оперативни интервенции като премахване на конкременти от жлъчното дърво, поставяне на стентове при малигнени стенози в областта на билиопанкреасната система, радиофреквентната и микровълновата аблация под ехографски контрол на чернодробни тумори и метастази в черен дроб, интервенционалния ендоскопски ултразвук, ендоскопската субмукозна дисекция и full-thickness резекцията на тумори в гастроинтестиналния тракт и т.н. Затова освен отлична подготовка от страна на гастроентеролога е необходимо и висококачествена апаратура.
-Какво ви мотивира да станете част от най-новото отделение по инвазивна гастроентерология в УМБАЛ „Софиямед“?
Възможността да работя с млади и компетентни колеги. Апаратурата, предоставена за работа в отделението по инвазивна гастроентерология на УМБАЛ „Софиямед“ е на изключително високо ниво, даваща възможност именно за ранната и навременна диагностика на преканцерозни състояния, точно стадиране на вече развити онкологични заболявания, което е от изключителна важност за стартиране на правилно комплексно лечение и най-добри резултати. Не на последно място високотехнологичното отделение дава възможност ендоскопският ултразвук, ЕРХПГ (ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография) да станат ежедневна практика в диагностицирането, лечението и стадирането на заболяванията на билопанкреасната система, от което пациентът само печели.
-Към какво сте се насочила като по-нататъшно развитие и интереси в професионален план?
Основната цел в професионалното ми развитие е осъвършенстване методите за диагностика и лечение на ранни неопластични заболявания на гастроинтестиналния тракт. Много често на нас гастроентеролозите ни се налага да лекуваме усложненията на предотвратими заболявания като например: остро кървене от язвена болест на стомах или дванадесетиппръсник, преканцерозни състояния на хранопровод при дългогодишен рефлукс, кървене от хранопроводни варици при декомпенсирана чернодробна цироза и другите нейни усложнения, ранен стомашен рак, жлъчно-каменна болест и нейните усложнения и много други.
Визитка:
Д-р Зорница Керезова завършва Медицина в МУ-Пловдив през 2013г. Придобива специалност "Гастроентерология" през 2018г.
През 2019г. стартира работа като специалист във „II-ра МБАЛ“- София, след което продължава своя професионален път до началото на 2024г. в УМБАЛ „Св Анна“- София.
Професионалните й умения включват диагностична и терапевтична горна и долна ендоскопия; абдоминална ехография с различни интервенции под ехографски контрол; контраст-усилена ехография, лечение и проследяване на болни с възпалителни чревни заболявания, вирусни хепатити, чернодробна цироза и нейните усложнения, пациенти със заболявания на билиарната система и панкреас.
Присъединява се към екипа на Отделението по инвазивна гастроентерология към Клиниката по вътрешни болести и хепатогастроентерология в УМБАЛ "Софиямед" през м.март 2024г.
Член е на БДГЕ, БАУM, EFSUMB, ESGE, Асоциацията на младите хепатогастроентеролози в България с участия в национални и европейски конгреси и семинари по специалността.