EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Иван Георгиев, началник Отделение по лъчелечение и радиохирургия в УМБАЛ „Софиямед“: „СОФИЯМЕД“ е най-модерният високотехнологичен център за лъчелечение в България

В света се наблюдава революция в здравните технологии, особено в областта на диагностиката и лечението на онкологичните заболявания

 

www.24chasa.bg

14.7.2023


-Д-р Георгиев, наскоро в УМБАЛ „Софиямед“ заработи Отделение по лъчетерапия и радиохирургия, което Вие оглавявате. Какви възможности за лечение ще предложи екипа Ви на българските пациенти?

Отделението е оборудвано с последно поколение линейни ускорители True beam™ , Halcyon™  и система за брахитерапия с висока мощност на дозата Bravos™ HDR, на фирмата пионер в областта на онкологията повече от 60г. VARIAN. Структурата разполага и със съвременни системи за проследяване на лечебния процес в реално време – IDENTIFY™ осигуряваща максимално прецизно изпълнение на лечението в реално време. Всички са  произведени в края на 2022 и началото на 2023г. и осигуряват съществени предимства в лъчелечението на онкологичните и някои неонкологични заболявания.

В отделението функционира и най-модерната апаратура за провеждане на ПЕТ/КТ, един от най-съвременните методи за диагностика и проследяване на онкологични заболявания.

Отделението, функционира като част от Център по лъчелечение, радиохирургия и нуклеарна медицина и предлага на българските пациенти съвременно лъчелечение отговарящо на най-високите международни стандарти, което да бъде започнато навреме и да бъде професионално изпълнено съгласно правилата за добра клинична практика.

 

-На базата на дългогодишната Ви практика, какви са тенденциите относно диагностиката на онкологичните заболявания ?

За съжаление онкологичната помощ в България е фрагментирана, диагностичните възможности са дистанцирани от лечението и доста често диагнозата на такова заболяване се поставя в по-напреднал стадий, който изисква по-агресивно лечение, често включващо по-обширни оперативни интервенции, химиотерапия и по-агресивно лъчелечение.

 

–А по отношение на лечението, на какво ниво е България?

В последно време, с разкриване на нови онкологични центрове качеството на предоставяното лечение на българските пациенти съществено се подобри. За съответните стадии резултатите в лечението на  българските пациенти са подобни на европейските пациенти. За съжаление се налага да лекуваме процентно повече пациенти в по-напреднали стадии, което води и до по-скромни резултати.

 

-Отделението Ви е технологично обезпечено с най-модерната апаратура в момента не само в България и Европа, но в света. Улеснява ли това работата на Вас-специалистите и какво предоставя като предимства за пациентите?

От около 30 години в света се наблюдава революция в здравните технологии, особено в областта на диагностиката и лечението на онкологичните заболявания. До преди около десетина години българските специалисти бяхме просто далечни наблюдатели на тези събития,  в момента имаме възможност да лекуваме българските пациенти с възможно най-нова апаратура.

Апаратурата в отделението е на най-високо технологично равнище, разполагаме и с възможности да използваме в процеса на планиране на лечението и най-съвременна диагностична апаратура – МРТ, ПЕТ/КТ. Това ни дава възможности да лекуваме пациентите си по възможно най-най-добрия в момента начин - да реализираме прецизно по-високи дози в туморните образувания, но също така ни позволява и да щадим по-добре здравите тъкани и органи на пациентите ни.

За много хора в думата “радиация” все още има нещо плашещо, въпреки че тя днес е много по-различна от лъчетерапията от преди пет години в България и има много голяма разлика с тази от преди десет години. Процедурите са значително по-щадящи и значително по-добре поносими. Лъчетерапията е много по-фокусирана в областта, която трябва да бъде лекувана.
Страничните ефекти от модулираното по интензитет лъчелечение, когато то се планира и изпълнява правилно, са много по-малки.

Модерните машини не осъществяват модерно лечение сами по себе си. Необходима е и модерна система в клиниката или отделението, всички нейни членове - лекари, физици, лаборанти и сестри да работят в синхрон, за да се получи качествено изпълнение на лъчелечението- това е първото нещо , което си поставяме за цел при откриването на центъра

 

- Ракът на дебелото черво и на млечните жлези като че ли е сред „бичовете“ на нашето съвремие. Диагностиката е достъпна, но как пациентите да се насочат в точното време?

И в двата случая в света са разработени множество профилактични програми, доста от които са достъпни и в България. Тъй като в началните си стадий тези заболявания са най-често безсимптомни съветвам хората, които мислят за здравето си да се включват в такива програми и периодично да провеждат необходимите изследвания.

 

 

Визитка:

Д-р Иван Георгиев завършва медицина през 1996г. в МУ София. Придобива специалност по лъчелечение през 2002г. Има и магистърска степен по „Здравен менидмжънт“ от 2017г. Започва практиката си от 1997г. в Клиники по лъчелечение в Национален онкологичен център -УСБАЛ по онкология ЕАД София, МБАЛ „Токуда“, Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ. От април 2023г. е началник на Отделението по лъчетерапия и радиохирургия в УМБАЛ „Софиямед“.

Д-р Георгиев е експерт по лъчелечение към Български лекарски съюз при изработване на Национален рамков договор с НЗОК 2005-2007 г. Учредител е на Българско дружество по дерматологична хирургия (БДДХ). Член е и на редакционната колегия на Acta Scientific Cancer Biology (ASCB).

Има над 25г. опит като специалист лъчетерапевт. Клиничните му интереси са в областите: лъчелечение с модулиране на дозата (IMRT, VMAT), лъчелечение с контролиране на дишането (тумори на бял дроб, медиастинум, рак на лявата млечна жлеза, тумори в черен дроб и близо до диафрагмата и бъбреците), стереотактична радиохирургия и лъчелечение, тумори на глава и шия, мозъчни тумори, тумори на бял дроб, онкоурологични заболявания, онкохематологични заболявания, лъчелечение при бенигнени заболявания, брахитерапия с висока и ниска мощност на дозата, управление на качеството в лъчелечението. Има присъдена награда в първи годишни награди "Иновации и добри техники в здравеопазването" за въвеждане на кардиопротективна техника за лъчелечение в условията на контролирано дишане при пациенти с тумори на лява млечна жлеза.