EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Пламен Петров, началник Отделение по гастроентерология в УМБАЛ „Софиямед“:Колоноскопията е златен стандарт за установяване на рак на дебелото черво

В лечебното заведение функционира специализиран Център по колопроктология, за профилактика, диагностика, лечение и проследяване на рака на дебелото черво

 

www.24chasa.bg
26.10.2023

 

-Д-р Петров, при какви оплаквания от страна на дебелото черво трябва да потърсим консултация с лекар и с каква специалност трябва да е той?

След преглед при личния лекар обикновено се провежда и преглед при специалист гастроентеролог. Няма специфични оплаквания, свързани с дебелото черво, на база на които един специалист да постави ранната диагноза колоректален карцином.

При вече изявена симптоматика като обща отпадналост, липса на апетит, редукция на тегло, кървене при дефекация, усещане за непълнота на изхождането, лъжливи дефекационни позиви, развита класическа желязодефицитна анемия, обикновено говорим за напреднало заболяване, било то локално или далечно разпространено, при което изходът от проведеното лечение не винаги може да доведе до излекуване на пациента. Поради това е важно всеки пациент да потърси своя общопрактикуващ лекар, който впоследствие да го насочи към специалист с оглед провеждане на високоспециализирани интервенционални изследвания.

 

-Задължително ли при съмнения трябва да се проведат допълнителни изследвания и какви най-често са те?

При клинични подозрения за колоректален карцином златен стандарт все още е фиброколоноскопията. Това е ендоскопско изследване на дебелото черво, по време на което последователно се оглеждат всичките му отдели и при нужда се взема биопсия, или се извършват различни терапевтични манипулации. Провеждането на различни лабораторни изследвания би могло да насочи специалиста гастроентеролог към диагнозата колоректален карцином, но без извършването на фиброколоноскопия няма как тя да бъде поставена.

 

-Как се извършва изследването и има ли противопоказания за неговото провеждане?

Изследването на дебелото черво може да се проведе както без, така и с обща анестезия, като комфортът за пациента е значително по-голям при провеждане на ендоскопското изследване в условията на обща, краткотрайна венозна анестезия. Относително рядко пациентите се страхуват от самата анестезия, като в тези случаи провеждаме изследването без упойка.

Продължителността е около 15 минути, а болничният престой най-често е в рамките на три денонощия. Противопоказания за провеждане на изследването са скорошно преживяни остри сърдечносъдови и мозъчносъдови инциденти, непреустановен прием на антиагрегантна и антикоагулантна терапия от страна на пациента, както и отказът от страна на болния за провеждане на ендоскопско изследване.

 

-Ако се установи колоректален карцином какво следва за пациента?

При поставяне на диагнозата задължително се вземат биопсии от туморния процес и се провежда стадиране на заболяването с образни методи като скенер на коремни органи и малък таз, ядрено-магнитен резонанс на малък таз и рентгенография на бял дроб. След получаване на резултатите от биопсията, при установяване на колоректален карцином пациентът се насочва към т.нар. Онкологична Комисия, която определя последващото лечение. Успоредно с това с пациента работи с клиничен психолог, който е част от екипа ни.

 

-Оглавявате новия специализиран Център за рак на дебелото черво в медицински комплекс „Софиямед“, който е за диагностика, профилактика и лечение. Какво по-различно предлага той на българските пациенти?

Различното, което нашият специализиран Център предлага и върху което аз лично съм фокусиран, е ранната диагностика и превенция на това заболяване, което от своя страна води до увеличена продължителност и повишено качество на живота на нашите пациенти. След приключване на активното лечение, пациентите остават под динамичното наблюдение на интердисциплинарния екип от специалисти, а цялата ни дейност е подкрепена от работата с пациентите ни, както казах с клиничен психолог. Разполагаме с апаратура и медицинска експертиза, която да гарантира на нашите пациенти, както най-съвременните методи на диагностика, така и на лечение. Оперативното лечение на рака на дебелото черво заема централна роля. Подхода при всеки пациент е индивидуален и зависи от местоположението на тумора, неговия стадий, придружаващите заболявания на пациента и др. При тумори на правото черво се провежда предоперативно лъчелечение, често в комбинация с химиотерапия. Дори след проведено оперативно лечение, ракови клетки могат да останат в организма на човек, което повишава риска от завръщане на онкологичното заболяване (рецидив). За да се намали този риск, се провеждат следоперативна (наречена още адювантна) химиотерапия, а при тумори на правото черво и лъчетерапия, които имат незаменими предимства.

В специализирания Център се осъществява и лечение при метастатично заболяване, засягащо дебелото черво. След приключване на активното лечение, пациентите остават под динамичното наблюдение на интердисциплинарния екип от специалисти, а цялата дейност на Центъра е подкрепена от активната работа на медицинския екип и пациентите, от клиничен психолог.

 

Важно е да се знае, че съвременните препоръки за профилактика на заболяването са за ежегодни тестове за окултно (скрито) кървене и конвенционална колоноскопия веднъж на десет години, стартирайки от 45 годишна възраст.

 

Визитка:

Д-р Пламен Петров е специалист с дългогодишна практика в сферата на гастроентерологията. Завършва МУ, гр. София през 1987г. Специализира вътрешни болести и гастроентерология.

Има няколко специализации в Белгия, Холандия, Унгария.

Започва професионалния си път във ВМА, гр. София. В периода 1992-2000г. е асистент в Катедрата по Гастроентерология и Хепатология. От 2000 до 2012г. е Началник отделение по Гастроентерология, Ендокринология, Нефрология и Хематология в УМБАЛ „Св. Анна”, гр. София.

От 2012г. е Началник отделение по Гастроентерология в УМБАЛ „Софиямед“-София.

Има богат опит в интервенционалната гастроентерология и диагностиката на колоректалния карцином.

Само през последните 10 г. има извършени над 25 000 колоноскипии (долна ендоскопия), 15 000 гастроскопии (горна ендоскопия) и 1500 eндоскопски ретроградни холангиопанкреатографии (ЕРXПГ).

 

 

 

Д-р Валентин Добринов, гастроентеролог в УМБАЛ „Софиямед“:

Рака на дебелото черво „идва“ незабелязано

Важно е онкологично болните пациенти да бъдат мотивирани в хода на лечението

В екипа на новия Център в „Софиямед“ пациентите работят с клиничен психолог

 

-Д-р Добринов, ракът на дебелото черво е сред едно от най-често разпространените онкологични заболявания на нашето съвремие. Как обаче да го разпознаем?

За съжаление ракът на дебелото черво, както останалите онкологични заболявания, няма ранни симптоми, на базата на които да бъде поставена своевременна диагноза, която от своя страна да позволи провеждане на адекватно лечение и пълно излекуване на пациента, затова смятам, че ключовият момент в диагностиката на това заболяване и неговото ефективно повлияване, е ранната профилактика. Според съвременните препоръки тя трябва да започне от 45 г. възраст при всички пациенти. Златен стандарт в това отношение е провеждането на скринингова долна ендоскопия, по време на която се отстраняват установени дебелочревни полипи, на база на малигнизация в които впоследствие се развива колоректалният карцином. И все пак някои алармиращи симптоми като кървене при дефекация, усещане за непълнота на изхождането, лъжливи дефекационни позиви, развита класическа желязодефицитна анемия могат да насочат пациента към консултация с гастроентеролог или проктолог.

 

-След прегледа от специалист винаги ли се налагат изследвания за установяването му и какви са те? На кабинет ли се извършват или само след прием в болница?

По време на преглед в кабинет на специалист гастроентеролог се назначава провеждането на фиброколоноскопия, която е единственият напълно достоверен за доказване на заболяването метод. Могат да бъдат назначени и лабораторни изследвания, например фекален тест за окултно кървене, фекални калпротектин и лактоферин, изследване на туморни маркери-СЕА,СА 19-9, но за съжаление никое от изброените лабораторни изследвания не поставя точна диагноза самостоятелно. Провеждането на диагностична фиброколоноскопия може да се осъществи както в кабинет, така и в болнично заведение с предимство на хоспитализацията по време на която се провеждат и други, допълнителни образни изследвания с оглед стадиране на заболяването и адекватно прецизиране на последващото поведение.

 

-Колко време след вземането на биопсия излиза резултатът и задължителна ли е тя?

Хистологичните резултати от отстранени дебелочревни полипи, както и от установен колоректален карцином, обикновено биват верифицирани в рамките на пет до седем работни дни.

 

-След установен колоректален рак какво следва?

След установяване на задължително се провежда стадиране с образни методи-скенер на коремни органи и малък таз, ядрено-магнитен резонанс на малък таз в случаите с ректален карцином (предимство спрямо КТ в този случай), рентгенография на бял дроб, локално стадиране с ендоскопска ехография и всеки пациент с поставена диагноза колоректален карцином бива представен на Онкологична Комисия, на която се определя последващото поведение. Успоредно с това с пациентът работи и с клиничен психолог, който е част от екипа ни.

 

-Вие сте част от екипа на новия специализиран Център за диагностика, профилактика и лечение на рака на дебелото черво? Какво по-различно предлага той на българските пациенти?

Различното, което нашият център предлага и върху което аз лично съм фокусирал най-голямата част от своите усилия, е ранната диагностика и превенция на това заболяване, което от своя страна води до увеличена продължителност и повишено качество на живота на нашите пациенти, и значителна редукция във финансовите разходи за здравната ни система. Пациентите ни са под динамичното наблюдение на интердисциплинарния екип от специалисти, а цялата дейност на Центъра е подкрепена от активната работа на медицинския екип, но и основно с пациентите, от клиничен психолог – доста важен и подценяван етап от много хора, но заемащ ключова роля в комплексното лечение. За него е важно не само апаратурата и медицинската екпертиза на специалистите, работещи в болницата, но и това пациентът да е мотивиран в хода на лечението.