в.Труд
25.10.2013
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=2389279
Д-р Сергей Сергеев, завеждащ отделението по хирургия в столичната болница “Софиямед”.
Колоректалният карцином или по-известен като рак на дебелото черво е заболяване с относително голяма честота в България и е сериозен медицински проблем, изискващ специфично лечение, свързано с твърде големи разходи.
Диагнозата звучи страшно, но е важно да се знае, че и този тип заболяване, както и останалите видове карцином, до голяма степен са лечими в зависимост от техния стадий. Ранното откриване и правилната диагностика увеличават шансовете за излекуване до 100%. В диагностиката на рака на дебелото черво основно място заема гастроентерологията с нейните съвременни методи за изследване. Промяната в честотата на дефекациите, редуването на запек и разстройство, наличието на слуз и кръв в изпражненията са показателни за проблеми в нормалното функциониране на дебелото черво и задължително трябва да се потърси компетентна медицинска помощ. В последните години се установява и генетично предразположение към развитието на рака.
Основен момент обаче остава хирургичното лечение, което в последните 15 г. претърпя драматично развитие в посока намаляване на оперативната травма с въвеждането на техниката, известна като миниинвазивна лапароскопска хирургия на дебелото черво. В болница "Софиямед" тази методика позволява на хирурзите да извършват операции през много малки разрези, като те имат много по-добра видимост в зоните, в които работят, тъй като зрителното поле се увеличава до 10 пъти. По време на самата операция също така се използват методи за разделяне и слепване на тъканите, които позволяват интервенцията да бъде извършена с минимална кръвозагуба и максимална сигурност за пациента.
В зависимост от операцията пациентите могат да бъдат изписани от болницата след няколко дни и да се възстановят по-бързо в сравнение с пациентите, претърпели отворени операции.
При повечето лапароскопски операции на дебелото черво хирурзите оперират през 4 или 5 малки отвора (всеки по 0,5 до 1 см), като наблюдават увеличен образ на органите върху телевизионен екран. В някои случаи един от малките разрези се разширява до 5-8 см в края на операцията. Резултатите от този начин на провеждане на операцията са различни от конвенционалната хирургия и многократно повишават комфорта в следоперативния период, по-малка е следоперативната болка, болничният престой е по-кратък, пациентът по-бързо преминава към твърди храни, по-бързо се възстановява редовното му изхождане, по-бързо се връща към нормалния начин на живот и не на последно място налице е по-добър козметичен резултат. Всичко това поставя миниинвазивната хирургия на рака на дебелото черво на първо място като стандарт на лечение.
В болница "Софиямед" разполагаме с най-модерната апаратура на фирмите KARL STORZ, Valleylabи OLYMPUS за провеждането на този тип операции, както и с отлично подготвен екип.