Доц. Никола Василев, гинеколог:
И дъщеря ми е ваксинирана срещу папиломни вируси
Труд стр. 29
29.1.2015
________________________________________
Доц. Василев, за осма поредна година в България се провежда Европейска седмица за превенция на рака на маточната шийка. Вие активно участвате в нея от самото й начало. Какви според вас са основните постижения на страната ни за този период?
- Не бих казал, че постиженията на страната ни през последните 8 години са колосални, но сякаш се прокрадва тенденция да се отлепим от дъното. Ако непременно трябва да използваме думата "постижения", можем да споменем две квазиуспешни инициативи: стартирането на Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка и проекта "СПРИ и се прегледай", насочен към вторична профилактика на същия рак. Под "първична профилактика" разбираме имунизация, а под "вторична профилактика" - скринингови прегледи.
- От 2015 г. възможност за безплатна имунизация ще имат и 13-годишните момичета. Защо в програмата се включи точно тази възрастова група, а не 11-годишните например?
- И аз понякога си задавам този въпрос. Решението бе взето от експертна група, в която участвах и аз. Бях по-склонен да включим 11-годишните момичета, защото за тях е по-сигурно, че все още не са влезли в контакт с папиломния вирус. Знаем, че ефектът от ваксините е по-сигурен, ако са приложени преди началото на полов живот. Мнозинството реши другояче - с аргумента, че родителите не са склонни да приемат ваксиниране срещу полово предаван вирус на 11-годишните си дъщери. Признавам, че този аргумент е сериозен.
- Защо е необходимо преминаването от тридозов на двудозов режим и ще получат ли момичетата необходимата защита само с две дози?
- Преминаване от тридозов на двудозов режим не е необходимо, а просто препоръчително. Доказа се, че ефективността на ваксините при двукратно и при трикратно приложение е една и съща. С други думи трикратното приложение натоварва детето с поставяне на една излишна инжекция, а освен това води до излишни разходи. Имам предвид цената на третата доза.
- Статистиката за ваксинираните до момента 12-годишни момичета показва обхват от около 20%. Имате ли информация какъв процент от полово активните жени в България правят редовни профилактични прегледи, респективно - посещават своя акушер-гинеколог?
- При сегашното състояние на нашата здравна статистика аз, разбира се, нямам такава информация. Преди старта на "СПРИ и се прегледай" се говореше за скринингов обхват на полово активните българки от порядъка на 20%.
- Имате ли информация за връзка между липса на култура на профилактика у родителите, която се мултиплицира и върху техните деца? Например майка, която не посещава редовно своя гинеколог, по-малко склонна ли е да имунизира своята дъщеря, да говори с нея по теми свързани със секса и полово предаваните болести?
- Сама виждате, че стойностите за ваксинален обхват на дъщерите и за скринингов обхват на майките у нас съвпадат - 20%. Тази зависимост не е български патент, тя е доказана чрез мащабни проучвания в Англия, Белгия, САЩ и другаде. Наскоро се разбра, че в трите щата с най-висока честота на рак на маточната шийка (Мисури, Флорида и Арканзас) ваксиналният обхват на момичетата е най-нисък - под 40%. В трите щата с най-ниска честота на рак на шийката (Масачузетс, Роуд Айлънд и Върмонт) Ваксиналният обхват на момичетата е най-Висок - над 70%. Тези данни показват, че безотговорните към собственото си здраве майки са безотговорни и към здравето на децата си.
- Къде е България по отношение на обхват с имунизациите срещу папилома вирус? Продължават ли и други държави в Европа и света да я включват в своите имунизационни програми?
- На първия Въпрос отговорът е лесен: на опашката. На втория въпрос отговорът е по-труден, защото държавите в Европа и света, които тепърва включват ваксината в имунизационния си календар, са малко и стават все по-малко. Това е така, защото повечето от тях отдавна са я включили. Ние сме едни от последните.
- А по отношение на скрининга на полово активни жени?
- Все още в България не разполагаме с национален скринингов регистър, който би ни дал възможност да боравим с точни данни. Вече споменах, че скрининговият ни обхват е около 20%. Страните с ниска заболеваемост и смъртност от рак на шийката имат скринингов обхват 70-80 и повече процента.
- Ваксините безопасни ли са? И какви са доказателствата за това?
- Все повече съвременни ваксини излизат на пазара изчистени от всички биологични и химически компоненти, които биха представлявали опасност за здравето на ваксинирания индивид. Ваксините срещу папиломния вирус са типичен пример за такива свръх-технологични ваксини.
Пра тях рискът от сериозни странични ефекти клони към нула. Във всеки случай е далече по-нисък от риска да пресичаш на "зебра".
- Колко дълго трае ефектът на ваксината? В онлайн пространството витаят слухове за нужда от реимунизация на всеки пет години например.
- Може би не прониквам достатъчно редовно и достатъчно дълбоко в това пространство. В специализираните публикации не съм срещал подобни твърдения.
- Каква е заболеваемостта и смъртността от РМШ в България? А в Европа?
- Данните са едни и същи от доста години насам. България заема водещо място в Европейския съюз както по заболеваемост, така и по смъртност от рак на маточната шийка. Съперничат ни Румъния и част от прибалтийските републики.
- Много майки, активни основно онлайн, твърдят, че ваксината е смъртоносна, стерилизира дъщерите им или ги осакатява за цял живот.
- Това нито е нещо ново, нито е изненадващо. Част от човечеството мисли по този начин още от края на XVIII век, когато в Англия се въвежда първата ваксина срещу едра шарка. Що се отнася до нашата страна, през 90-те години на миналия век в крайдунавска България пламна епидемия от детски паралич. Засегнати бяха предимно циганчета. Родителите на тези нещастни деца бяха отказали ваксинация срещу детски паралич с мотив, че здравните власти целят да ги направят безплодни. Един вид етническо прочистване, геноцид чрез ваксини. Много от тези неваксинирани деца умряха от детски паралич, други останаха инвалиди за цял живот. Днешните онлайн активистки очевидно мислят като своите посестрими - ромките от крайдунавска България.
- Каква защита имат ваксините срещу папилома вирус? А срещу рак на маточната шийка?
- Ваксините срещу папиломен вирус предотвратяват над 90% от предраковите изменения на маточната шийка, причинени от папиломен вирус - независимо кой тип на вируса ги е причинил. Все още не знаем какъв процент от рака на маточната шийка ще бъде предотвратен от ваксините. Това е така, защото от заразяването с вирус до развитие на рак минават 10-15 години.
- На какви случаи попадате в ежедневната си практика и каква е средната възраст на жените, които имат проблем с маточната шийка?
- Моите лични впечатления едва ли са с общонационално значение, защото в практиката ми преобладават раково болни жени. Не смея да твърдя, че ракът на маточната шийка се подмладява, въпреки че между пациентките, които оперирам, има жени на 24, 28, 32 години.
- Какво бихте препоръчали на майките, които все още не са имунизирали своите дъщери срещу папилома вирус?
- Препоръчвам им да помислят как биха се почувствали, ако след много години дъщеря им, вече голям човек, попита: "Защо взе от мое име решение, за което сега съжаляваш?"
- Вие ваксинирали ли сте своята дъщеря?
-Да.
***
Доц. д-р Никола Василев, дм, е един от най-изтъкнатите специалисти по гинекология в България. Има специалности по акушерство и гинекология, патологоанатомия и онкология. Специализирал е в Лондон, Токио, Виена, Хайделберг, Йорк, Будапеща, Вилах, Варшава.
От 1999 до 2012 г. е национален консултант по акушерство и гинекология. Бил е председател на Българската асоциация по онкогинекология, както и началник на Клиника по обща и онкологична гинекология във ВМА. От 2011 г. е лектор в Медицинския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
От началото на ноември е ръководител на Клиниката по акушерство и гинекология в Университетска болница "Софиямед".