EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Как да различим настинка от грип при детето?

През зимата е нормално децата да боледуват повече, как обаче като като родители да разберем дали температурата, кашлицата и запушеният нос са сигнал за настинка или грип? По темата разговаряме с д-р Надежда Римпова, която дава също така отговор на въпросите какво е лечението при различните видове инфекции и има ли начин да предпазим децата си.

 

Д-р Надежда Римпова,д.м. педиатър, началник Детско отделение в УМБАЛ „Софиямед“


Списание Здраво дете
Януари 2024


-Какви са симптомите за настинка, грип, вирусно заболяване?

Както обикновената настинка (Common Cold), така и Грипът (Influenza, Grippe) са по същество вирусни заболявания, но разликата между тях се състои в етиологията и степента на тежест.

Обикновената настинка се дължи на различни вируси, според литературата те са стотици (над 200 известни до момента), но най-честите са:

-       риновируси (30-80%),

-       коронавируси (15%),

-       аденовируси (5%).

Настинката се проявява със запушен и/или течаш нос (хрема), лека температура, кашлица, болки в гърлото и други. Симптомите се развиват постепенно и децата са в добър емоционален тонус, имат апетит (или той е леко намален). Симптомите обикновено отшумяват за седмица и не нарушават режима на детето. Изключително рядко има усложнения (предимно при деца с нарушен имунитет или с тежки хронични и метаболитни заболявания).

Не е така при грипната инфекция. Тя се причинява от грипните вируси (Influenza virus А и Influenza virus B). Започва внезапно с висока температура, влошено общо състояние на детето, което предпочита да лежи, няма желание да играе. Симптомите настъпват толкова внезапно, че родителят може да посочи точният час, в който детето е повишило температура и се е влошило. По-големите деца съобщават за главоболие, болки по мускулите, суха кашлица, както при възрастните. Апетитът намалява силно или почти изчезва, а при по-тежки случаи децата отказват да приемат и необходимите течности. При някои допълнително могат да се наблюдават повръщане и диария. Усложненията са много по-чести и включват: инфекции на долните дихателни пътища (пневмония), на ЦНС (енцефалит) и други. Част от симптомите на обикновената настинка, могат да се наблюдават и при грип (хрема, болки в гърлото, кашлица), но често те са по-тежко изразени, по-трудно се повлияват от медикаменти и се задържат за по-продължително време. Възстановяването от неусложнен грип обикновено отнема между 4-5 и 8-10 дни. При наличие на усложнения този период може да се удължи значително.

 

-Има ли комбинирани тестове, които да покажат от какво точно е болно детето?

Разбира се, комбинирани бързи антигенни тестове се намират в повечето добре оборудвани лекарски кабинети, детски поликлиники и болници. Те са насочени към 2, 3 или 4 причинителя, които се срещат често в съответния сезон. Важно е да се помни, че диагностичната стойност на бързите антигенни тестове е най-висока след определен интервал от началото на инфекцията (от 1 до няколко дни). Това означава, че провеждането на тези тестове, непосредствено след старта на инфекцията е почти винаги безпредметно. Целта на тези тестове е по-скоро бърза (5, 10, 15 минути) ориентация за причинителя, за да се пресеят „обичайните“ (сезонни) инфекции, от потенциално по-опасните и по-заразни заболявания като Ковид-19 и Грип. Точната етиологична причина изисква вирусологични (и понякога бактериологични), специфични изследвания в сертифицирана лаборатория. Това неминуемо отнема значително по-дълго време и е доста по-скъпо. За щастие абсолютно точното установяване на болестотворния микроорганизъм при сезонните инфекции, най-често не е от значение за лечението, и може да се избегне без рискове за пациента.

 

-Родителите могат ли сами да разберат от какво е болно детето?

Поради високата честота на вирусните заболявания, повечето родители се научават да разпознават симптомите относително бързо, и относително скоро след появата им. Разбира се, точната ориентация е трудна за лица без медицинско образование. За това е отговорен личният или проследяващ лекар. Тъй като бързи тестове са достъпни на пазара и употребата им в домашни условия е напълно възможна, ако родителят получи положителен резултат, добре е да консултира състоянието да детето с лекар своевременно. Това би довело до значително по-малко излишни прегледи и забавени случаи.

 

-Кога е задължителна консултацията с лекар?

Трудно е да се отговори с точност. Необходимостта от консултация с лекар зависи от една страна от тежестта и продължителността на симптомите, а от друга от особеностите на конкретното дете (наличието на подлежащи заболявания).

            При деца без поделжащи увреждания е разумно да се потърси вниманието на личния лекар при симптоми, които се задържат повече от 24-48 часа. Пренасочване към съответен специалист или клиника би трябвало да става по преценка на лекаря.

При бебетата особено когато са под тримесечна възраст, е добре консултацията с педиатъра да се проведе своевременно.

            При деца с подлежащи заболявания или нарушен имунитет, този интервал е значително по-къс – би трябвало да се потърси помощ още в първите часове, след началото на симптомите.

            Някои по-тежки симптоми, като задух, посиняване, гърчове, много висока температура с треска, загуба или промяна на съзнанието, изискват незабавно насочване към адекватна болнична структура.

 

-Има ли разлики в лечението на грип, настинка, вирусна инфекция?

Най-често обикновената настинка не изисква специфично или насочено лечение. Добър хигиенно-диетичен режим с достатъчен прием на течности, електролити, витамини, повече почивка, без физическо или емоционално натоварване, са повече от достатъчни. Успешно се прилагат симптоматични средства като: инхалации с физиологичен разтвор, капки и спрейове за нос и гърло, температуропонижаващи средства, обезболяващи и противовъзпалителни медикаменти.

При доказана инфекция с грипния вирус има специфично лечение, което възпрепятства разпространението на вируса (Озелтамивир). То е ефективно в началото на инфекциозния процес.

Изключително важно е да се помни, че антибиотичното лечение е неефективно при вирусни заболявания! То е не просто безпредметно, но и води до изключително повишаване резистентността (устойчивостта) на микроорганизмите. Преценката за необходимост от приложението на антибиотик е отговорност на лекаря.

 

 

-Как да предпазим детето от тези заболявания?

Предпазването на детето от всички вирусни заболявания е практически невъзможно. А не е и необходимо. Вирусите са част от екосистемата, в която децата живеят и се развиват и се намират повсеместно. Есенно-зимният сезон и контактите с други деца (в детските колективи) са най-честите предразполагащи фактори и също са неизбежни. Разумно е родителите да са подготвени за сезонните инфекции и да ги посрещат със спокойствие и решителност. Важно е да се знае, че инфекциозните процеси (бактериални, гъбични и вирусни) са естествено явление и са необходими за съзряването на имунната система на детето.

Най-добрата профилактика срещу грип е ваксината (Инфлувак и Ваксигрип). Тя може да се прилага на деца и бебета над 6 мес. възраст. За повече информация потърсете личния си лекар или прочете Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката срещу сезонен грип (https://plusmen.bg/bg/national-programs/flu).