EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Как да редуваме температуропонижаващи средства при детето? Съвети при никнене на зъбки и събиране на урина в колектор

Ако даваме едно и също лекарство и то не действа трябва да си зададем въпроса защо. Неговата доза може да не е съобразена с килограмите на детето или възрастта му, затова съветваме родителите винаги да поглеждат дозировката на опаковката – по-скоро килограмите, а не възрастта на детето, и разбира се да следват предписанието на проследяващия педиатър.

 

Това коментира д-р Надежда Римпова, д.м. в отговор на въпрос на майка във фейсбук платформата на списание Кенгуру „Мами, помагайте“.


Тя разказа и повече за редуването на температуропонижаващи средства:

„Аналгинът сваля спешно температурата, има и болкоуспокояващ ефект. Препаратите съдържащи парацетамол обикновено свалят температурата бързо, но продължителността му е по-кратка от тази например на ибупрофена. Редуването на температуропонижаващи средства при децата може да се осъществява на интервал от минимум 4 часа. Не се стремете към бърз ефект, тъй като при децата има инфекции с температура, които не зависят от приема на медикамент, тя се поддържа. Тежестта на заболяването не винаги съответства на величината на температурата. Има деца в добро общо състояние дори с 39 градуса температура и обратно такива с 37 градуса може да изглежда недобре. Всичко това е важно да се предаде като информация на педиатъра и има значение за лечението за детето“, каза тя.

Наличието на повишена температурата е защитен механизъм и показва, че детето се бори с някакъв болестотворен причинител. Фебрилитетът има директен поддискащ ефект върху размножаването на микроорганизмите, така че не е редно да сваляме температурата веднага, а ние препоръчваме това да се случва при стойност 38 градуса (измерена под мишница). Има разбира се и изключения. Но редуването на медикаменти при висока температура е важно за намаляване на риска от предозиране при употребата само на един и избягване на нежелани лекарствени реакции.

Педиатърът съветва и винаги да измерваме температурата аксиларно – под мишница, а когато използваме безконтактен термометър или измерваме ректална температура, или такава в ухо или под език, задължително да информираме педиатъра за това.

 

При никнене на зъбки препоръчваме употребата на хомеопатични гелове, също така могат да се използват етерични масла в чиито съставки има лайка, карамфил, лавандула, които имат антисептично и успокояващо действие при раздразнени венци. Те облекчават болката и влияят на слуноотделянето, което е характерно при никненето на зъбки. Самия процес е физиологичен и се активира от възраст между 3 и 6 месеца, при някои деца по-късно“.

Това коментира д-р Мария-Юлита Зехирова, педиатър в Детско отделение на УМБАЛ „Софиямед“.

Тя уточни, че никненето на зъбки е свързано с индивидуална болка или дискомфорт за детето, което разбира се то не може да обясни когато е бебе. Търпението е най-важно от страна на родителите, тъй като децата са по-плачливи в този период.

 

 

В предаването д-р Денис Стоянов коментира и как се събира урина в колектор на бебе.

„Това е рутинно и важно изследване на бебето още през първата година. Често обаче се допускат някои грешки, които могат да компроментират пробите. Простите стъпки са: -веднага след ставане да се направи тоален на гениталната област. Достатъчно е измиване със сапун и вода, но при  момчетата измиването трябва да е по-старателно заради анатомичните особености.

-подсушаване с чиста кърпа и поставяне на колекторчето, което е различно за момченца и момиченца.

-трябва да проверяваме често дали в колекторчето вече има течност. Може да предлагаме по-често вода на детето, ако е кърмаче – може да се нахрани с мляко, за да може по-бързо да имаме ефект.

-веднъж отделенена урината в колектора трябва внимателно да отлепим колектора и да излеем урината в стерилната чашка. Това може да се осъществи със стерилна спринцовка или като отрежете ръбчето на колектора. Трябва да се внимава пробата да не се замърси.

-важно е да се знае, че след вземането на урината в стерилната чашка тя до 2 часа трябва да се предаде в лабораторията.