Вестник Лечител
12.10.2023
Автор: Мартина Зиновиева
Д-р Бисер ПЕТРОВ завършва Медицински университет, гр. София, през 1996 г. и специализира „Хирургия“ във ВМА и УМБАЛ „Св.Анна“..
От 1998 г. работи в Клиника по обща и ендоскопска хирургия на УМБАЛ „Св. Анна", гр. София. Има специализация по „Социална медицина и здравен мениджмънт“.
Д-р Петров ръководи Операционния блок на УМБАЛ „Софиямед“ от самото създаване на болницата през 2012 година. Годишно той извършва над 100 операции за карцином на дебелото черво и стомаха, повече от 250 лапароскопски операции на жлъчка, жлъчни канали, хернии на коремната стена, постоперативни хернии, апандисит.
Сертифициран е и извършва оперативни интервенции с последно поколение робот „Da Vinci" Xi в областта на патологиите на дебелото черво.
Д-р Петров е дългогодишен тесен специалист в лечението на хемороидалната болест, включително с THD технология, както и други колопроктологични заболявания като анални фисури, фистули и др.
Притежава сертификати за извършването на ендоанален и ендоректален ултразвук, диагностика на тазовото дъно; аноскопия и аноректална манометрия.
-Здравейте, д-р Петров. Какви са причините за появата на хемороиди и има ли и генетична предпоставка? Какви са симптомите?
Хемороидите са нормални венозни разширения, свързани помежду си в мрежи, наричани хемороидални плексуси, които са разположени под лигавицата на правото черво и ануса. Хемороидите играят роля на съдови „възглавнички”, които в покой предизвикват механично, фино и плътно затваряне на аналния канал заедно с външния и с вътрешния анален сфинктер. Те са нормална анатомична структура с определена нормална физиологична функция.
За хемороидална болест може да говорим, когато тези венозни съдове се разширят, уголемят и техните стени се отпуснат. Това води след себе си и определени симптоми като: тежест, дискомфорт, сърбеж в и около ануса, чувство за пълнота в ануса, поява на подуване или образувание около ануса, влажност и изпотяване със зацапване на бельото, секрет, болка и кървене. Във все по-бързо развиващият се свят и промените, които настъпват с това, има все повече хора, които носят това заболяване със себе си, но поради редица причини не му обръщат достатъчно внимание и се обръщат за помощ във все по напреднал стадии на проблема. За хемороидалната болест доста допринесе и пандемията от Covid-19, когато хората останаха по домовете си, работеха от тях и се обездвижиха, нарушиха им се спортните навици и хранителни режими. Въпреки че причините за появата на хемороиди не са напълно ясни и могат да варират от човек до човек, има някои фактори, които могат да спомогнат за тяхното проявление като заседналия начин на живот, който включва дълги периоди на седене или стоене прав, и намалена физическа активност и спорт. Това може да спомогне за развитието на хемороиди. Хроничният запек води до увеличаване на налягането във вените около ануса и спомага за развитието на хемороиди. Продължителни епизоди на диария могат също да са отключващ фактор.
Генетичната предразположеност също е налице. Има доказателства, че хемороидите могат да бъдат наследявани. Ако имате близки роднини с хемороиди, може да имате по-висок риск да ги развиете. Това се дължи на вродена съединителнотъканна слабост с непълноценност на колагена, което често се изявява и с варикозни промени по крайниците, развитие на хернии и халтавост на ставите.
Бременността може да увеличи налягането във вените около ануса поради нарастване на теглото и нарастване на обема на кръвта. Това може да предизвика хемороиди или да засили съществуващите такива.
Рисковият фактор за хемороиди нараства с възрастта. Предразполагащ фактор представлява и повишеното вътрекоремно налягане при хронична обстипация, ХОББ и тежки физически усилия. При развитието на чернодробна цироза, асцит или неоплазми вследствие повишеното налягане в коремната кухина се развива вторично хемороидална болест.
-Възможно ли е да преминат от само себе си?
Хемороидалната болест има бавна, продължаваща с години хронично-рецидивираща и прогресираща еволюция. При поява на заболяването симптомите отначало са леки, понякога преминават от само себе си или с използването на симптоматични средства, като свещички и мазила. След известен период от време при провокиращ фактор те отново се връщат и то с все по голяма сила и травматичност за пациента. Това продължава до момента, в който човек или се престраши да отиде на лекар, или вече не може да издържа повече хронично страдание. Симптомите на хемороидите, както и на другите проктологични заболявания, понякога се припокриват и диагнозата не винаги е лесна за поставяне, въпреки че много лекари я поставят с лека ръка. Затова е много важно да се извърши точна диагностика. Ние в Центъра по колопроктология в медицински комплекс „Софиямед“ разполагаме с медицинска апаратура от най-ново поколение, предназначена за диагностика и лечение на хемороиди, фисури, перианални абсцеси, фистули, нарушения на сфинктерния апарат и аноректални тумори. Системата THD ProctoStation съчетава уникалната възможност за цялостно визуално и ехографско обследване на аноректалната област, както и точно диагностиране на проблеми, свързани с акта на дефекация (запек или инконтиненция) чрез манометрия.
-Каква е профилактиката?
Профилактиката на хемороидалната болест е свързана с това човек да се храни правилно, да не се застоява продължително време на едно място, да спортува и да избягва рисковите фактори за развитието на заболяването, до колкото е възможно.
-Какво представлява лечението на хемороиди?
Лечението на хемороидите бива – неоперативно, миниинвазивно и оперативно.
Неоперативно лечение включва: хигиенно диетичен режим и медикаментозно лечение.
Миниинвазивно лечение: банд лигиране, лазертерапия или инфраред терапия и криотерапия, електротерапия и склеротерапия.
Оперативното лечение включва трансаналната хемороидална деартеризация (THD). Тя е най-съвременният метод, използван широко в развитите страни за лечение на това заболяване. Той представлява процедура, при която се прекъсват хемороидалните артериални съдове с достъп през ануса. При тази процедура се извършва първо прекъсване на съдовете (причината за появата на хемороиди) и след това корекция на пролапса/изпадането (анолифт), ако е необходимо. При всички други видове манипулации за лечение на хемороиди се отстраняват самите възли, без да се коригира главната причина за тяхното развитие. Именно поради този факт рецидивите при THD са толкова редки.
-Има ли болничен престой? Как протича възстановяването?
Престоят в болница и възстановяването след операция на хемороиди зависи много от тяхната степен, колко е напреднало заболяването. Колкото повече един човек е отлагал оперативното лечение поради редица фактори, толкова пълното възстановяване и престоят в болница се увеличават.
-Възможно ли е хемороидите да провокират онкологично колоректално заболяване?
Хемороидите сами по себе си не предизвикват онкологични заболявания, както например рак на ануса или рак на ректума. Въпреки това техните симптоми могат да се припокриват с тези на онкологичните заболявания и затова е много важна тяхната точна диагностика с най-съвременните методи.