Д-р Иван ЙОРДАНОВ, завеждащ-отделение "Ушно-носно-гърлени болести" в университетска болница "Софиямед":Основната профилактика, която съветвам да прилагат пациентите, е предпазване от чести простудни заболявания, правилен хранителен режим, предпазване от климатизирани помещения. Необходимо е да се избягва излагане на тялото на големи температурни разлики и по възможност избягване на онези фактори, към които подозираме, че сме алергични. Синузитът е възпалително заболяване, което засяга едновременно лигавицата на носа и околоносните кухини. Заболяването протича в остра и хронична хрема, като основните симптоми са затруднено дишане през носа и продължителна хрема. Има сезонен характер, предимно се проявява през пролетта и есента, но през последните години се наблюдава и целогодишно. Проявява се със сутрешно главоболие, което е локализирано между очите, тежест при навеждане на главата напред в областта на горната челюст. Типичен симптом на синузита е и болка над горните вежди и повишена температура до 37.5 градуса. Заболявания на зъбите на горната челюст също могат да предизвикат симптоми, подобни на тези на синузита. За да се диагностицира синузит, е необходим подробен разговор с пациента, с цел лекарят да се информира за неговите оплаквания.
Инструменталните методи на изследване са предна риноскопия и оглед на носа и отворите на околоносните кухини с помощта на микрокамери (подвижни и ригидни ендоскопи), рентгенография или скенер. Усложненията, които се получават в резултат на заболяването, се дължат на разпространението на инфекцията по съседство или по кръвен път. Инфекцията може да се разпространи от синусите до окото и може да предизвика загуба на зрението в резултат на притискане на зрителния нерв, може да се усложни до орбитален целулит (събиране на гной в орбитата на окото) и съсирване във венозните съдове (тромбоза на кавернозния синус), което е едно изключително тежко за лечение усложнение.
Най-честата причина за развитието на синузита е затрудненото носно дишане, дължащо се на изкривена носна преграда. Носните полипи, хипертрофията на носните конхи, зачестилите през последното десетилетие алергични заболявания, лошият зъбен статус също са предпоставка за развитие на синузит.