в.Лечител
29.10-04.11.2020
Д-р Рангел СТАРЕВ завършва медицина в Медицинския университет в Пловдив през 1989 г. и придобива специалност по урология през 2000 г. в УМБАЛ „Александровска“. 7 години работи в отделение по Обща хирургия, като от 1997 г. до момента практикува като уролог. Има множество специализации в областта на миниинвазивната (ендоскопска) урологична хирургия, високофокусна ултразвуковата термоаблация (при рак на простатата), инконтиненция на урина при жените при мини слинг оперативни интервенции. От 1989 г. до 2011 г. работи в отделения по хирургия и урология в УМБАЛ „Пловдив“, от 2011 г. до момента практикува в СХБАЛ „Медикус Алфа“, гр. Пловдив, и Отделение по урология в УМБАЛ „Софиямед“.
• Здравейте, д-р Старев. Да поговорим за неудобните въпроси в урологията. Тези, които всеки мъж си задава, но не смее да попита. На каква възраст е редно мъжете да започнат редовни прегледи на простатната жлеза?
- Всяка една възраст при мъжа е подходяща за профилактични прегледи на жлезата, но по принцип най-добре е да започнат след 50 г. - поради промяната на хормоналния статус при мъжа, свързан с намаляващите нива на серумен тестостерон.
• Какви симптоми издават проблем с простатата?
- Обикновено се увеличава честота на уриниранията, особено нощните, има трудности в началото на уринирането, слаба, прекъсваща струя, уриниране на капки, както и невъзможност за пълно изпразване на пикочния мехур и чести уроинфекции. Признак за проблем с простатата е и кръв в урината (хематурия).
• Вярно ли е, че от уголемяване на простатата страдат и млади мъже на около 30 години?
- Това е изключително рядко, като почесто става дума за хроничен простатит, а не толкова за хиперплазия, т.е. уголемяване на жлезата заради тестостеронов дефицит. Но - да, случва се и при млади пациенти.
• Ако не се проведе лечение, до какво ще се стигне?
- Ако не се проведе лечение на хиперплазия на простатната жлеза навреме, се стига до чести уринарни инфекции, простатити, уретрални стриктури (стеснение), склероза на мехурната шийка, мехурни или бъбречни камъни, неврогенни разтройства на уринирането, карцином на простатата и пикочния мехур, остра ретенция на урината. При първоначални симптоми от страна на долния уринарен тракт консултацията с уролог би отложила във времето голяма част от тези усложнения.
• Какво представлява лечението, какви са новите съвременни методи и дават ли те гаранция, че веднъж и завинаги проблемът може да е отстранен?
- Съвременното лечение включва различни групи медикаменти, повечето от които със симптоматично действие (имат ефект докато се приемат) и също така мини инвазивни оперативни методи като лазерна простатектомия, ултразвукова високофокусна термоаблация на жлезата, както и по-рядко класически отворени простаектомии. Показанията за приложение и на двата вида лечение - консервативно или оперативно, са различни и се определят след извършване на преглед, ехография на пикочоотделителната система и изследване на PSA туморен маркер. Чрез изследването на този маркер се извършва ранна диагностика на съмнителни случай на злокачествено „израждане“ на простатната жлеза.
• Истина ли е, че редовната консумация на алкохол и липсата на интимен живот при мъжа вредят на простатата?
- Определено има връзка с обострянето на симптомите на долния уринарен тракт. Хроничната употреба на алкохол води до увеличено кръвоснабдяване на простатната жлеза, което предизвиква увеличаването на нейния обем. Липсата на редовен интимен живот води до натрупване на простатен секрет и епителни клетки, което е предпоставка също за развитие на злокачествени изменения в простатната жлеза.
• Какво бихте посъветвали мъж с проблеми с ерекцията, който не смее да отиде при лекар? - Консултацията със специалист в такива случаи може да помогне много, тъй като причините за еректилната дисфункция може да са различни и понякога се налага мнението на специалисти от различни направления - урология, ендокринология, както и съдова хирургия. Пациентите трябва да имат доверие в лекаря си и да не се притесняват да споделят за този интимен проблем, тъй като той може да се разреши и с много малка намеса от страна на уролога.
• На какво се дължат проблемите с ерекцията при млади мъже?
- Ако изключим случаите на унаследени от ранна възраст заболявания като диабет, хипертония и някои други ендокринни заболявания, в повечето случаи на физическа преумора и психически стрес.
• Така... разбрахме се, че ще говорим за неудобните въпроси. Колко често е нормално да се прави секс на седмица?
- Според статистика на Европейското андрологично дружество в зависимост от възрастта честотата е различна: Между 20-30 г. 112 пъти в година средно. Между 30-40 г. 86 пъти. Между 40-50 г. 69 пъти средно. Като цяло 3-4 пъти седмично е добре.
• Колко време е нормално да продължава ерекцията?
- Според проучвания на същото дружество средната продължителност се смята за нормална, ако продължава между 7 и 12 минути, както и възстановяване на ерекцията след повторен акт - между 45 и 60 мин.
• Кога трябва да се потърси специалист при проблем с еректилна дисфунция?
- Колкото по-рано от започване на проблема, толкова по-добре.