Какво представлява хемороидалната болест?
Хемороидите се описват като "вени на ануса и ректума", които представляват разширени, издути кръвоносните съдове в и около ануса и долната част на дебелото черво. В резултат на тези промени на съдовете, стените им изтъняват и се появява кървене. Продължаващото разтягане на стената и повишаващото се налягане, водят до изпъкване на отслабените съдове и появата на двата вида хемороиди - външни и вътрешни.
Външните хемороиди се образуват близо до ануса и са покрити с чувствителна кожа. Обикновено са безболезнени, освен ако не се образува кръвен съсирек (тромб). Острата тромбоза обикновено е свързана с конкретно събитие, като физическо натоварване, напрягане при запек, диария или промяна в хранителния режим.
Вътрешни хемороиди се образуват в ануса под лигавицата. Най-честите симптоми са безболезнено кървене и изпъкване по време на дефекация. Рядко вътрешен хемороид може да причини силна болка. Болката при вътрешните хемороиди е свързана със спазъм на сфинктерния комплекс. Възможно е този сфинктерен спазъм да причини едновременно и външна тромбоза.
Какви са причините?
Конкретна причина за появяването на хемороиди не е известна. Други фактори, които допринасят за това са: напреднала възраст, хроничен запек или диария, бременност, наследственост, напъване по време на дефекация, честа дефекация поради прекомерна употреба на лаксативи или клизми, при професии, свързани с продължително седене (шофьори, хора работещи в офиси и др.); хранителен режим – мазни и люти храни; алкохол; газирани напитки; тютюн; ограничен прием на течности; тежка физическа работа; някой чернодробни и сърдечно-съдови заболявания; наднормено тегло; липса да физическа активност;
Какви са симптомите?
Сърбеж и парене около ануса. Дискомфорт при изхождане. Болка. Кървене от ануса – настъпва с края на дефекацията, като може да е от няколко капки до струйно кървене. Секреция от ануса. Може да доведе до възпаление на кожата около ануса. Излизане на хемороидите от ануса вследствие на тяхното нарастване. В началото те излизат и след това се връщат обратно в ануса. При по-напреднали стадии те излизат и остават навън без да могат да се върнат. Това се нарича заклещване на хемороидалните възли, което може да доведе до некроза.
Как се диагностицира?
Преглед от лекар колопроктолог. Аноскопия. Ендоскопия. Ехография на аналния канал.
Какво е лечението на хемороидалната болест?
Лечението на хемороидите бива – неоперативно, миниинвазивно и оперативно.
Неопертивно лечение включва: хигиенно диетичен режим. Медикаментозно лечение.
Миниинвазивно лечение. Гумени ластични лигатури /банд лигиране/: това лечение се прилага при вътрешни хемороиди, които кръвонапълват и изпъкват по време на дефекация. Лазертерапия или Инфраред терапия – използва се светлина от инфрачервения спектър. Той е високоефективен за спиране на кървенето. Този метод може да се използва като самостоятелен така и в комбинация с друг метод при по напреднал стадий.
Криотерапия, електротерапия и склеротерапия - тези методи се прилагат при кървящи хемороиди, които не са много раздути.
Оперативно лечение
Трансаналната хемороидална деартеризация (THD): прекъсване на хемороидалните артериални съдове с достъп през ануса. При тази процедура се извършва първо прекъсване на съдовете (причината за появата на хемороиди) и след това корекция на пролапса/изпадането/ (следствие от появата на хемороиди), ако е необходимо. При всички други видове манипулации за лечение на хемороиди се отстраняват самите възли без да се коригира главната причина за тяхното развитие. Именно поради този факт рецидивите при THD са толкова редки.
Операция с ушивател:специално устройство се използва за отстраняване на вътрешните хемороиди и приводящите съдове, като тази част на ректума се прерязва кръгово и съшива наново с титаниеви скоби.
Класически оперативни интервенции: те са по-травматични и възстановяването при тях е по-продължително. Прилагат се в напредналите стадии, при които не могат да се използват другите методи.