EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

"Софиямед" разкри център за здравето на простатата

Медицински комплекс "Софиямед" откри специализиран Център за профилактика, съвременна диагностика и лечение на заболяванията на простатната жлеза.
Центърът предлага възможности за медицинска оценка на състоянието на простатата чрез най-модерните диагностични методи, както и комплексно лечение на простатните заболявания, чрез водещата медицинска експертиза на специалистите от лечебното заведение.
 
 
Диагностиката на пациенти с оплаквания от страна на простатата се осъществява чрез извършване на специализирани лабораторни и образни изследвания, както и консултация с един от водещите специалисти по това направление от болницата - ръководителя на Центъра и началник на Клиниката по урология проф. д-р Калоян Давидов и неговия екип.
Центърът разполага с последно поколение апаратура: ехографски системи за ултразвуковата диагностика и провеждане на инвазивни процедури в областта на урологичните заболявания като fusion биопсия, както и ядрено-магнитен резонанс.
В Простата центъра на "Софиямед" се извършва и лечение при доброкачествена хиперплазия на простатата (увеличение на простатата), и при злокачествена хиперплазия - рак на простатата. То се осъществява чрез последно поколение лазерни системи, ендоскопска и лапароскопска апаратура за миниинвазивни ендоскопски интервенции и последен модел робот четвърто поколение Da Vinci Xi.
 
 
Доброкачествената простатна хиперплазия (ДПХ) е едно от най-често срещаните заболявания сред мъжете над 50 години и се характеризира с увеличение на размера на простатната жлеза. Рисковите групи за развитие на ДПХ включват мъже с напреднала възраст, тъй като заболяването става по-често след 50-годишна възраст, както и наличието на родител със заболяването, което също може да увеличи вероятността за развитие на ДПХ. Симптомите на доброкачественото увеличение на простатната жлеза са свързани с уринирането и могат да включват: често уриниране през деня и нощта (полакиурия и никтурия), трудност при започване на уринирането, чувство за недоизпразване на мехура в края на уринирането, слаба струя на урината, неволево изпускане на урина (ischuria paradoxa).
 
Карциномът на простатата е най-често диагностираният вид рак при мъжете заедно с рака на дебело черво и белия дроб, като води до значителен брой смъртни случаи в световен мащаб, когато не бъде лекуван своевременно.
 
Рисковите групи включват мъже над 45 години, както и тези с първостепенни роднини диагностирани с рак на простатата. Симптомите на ранния рак на простатата обикновено са слабо изразени и включват тези и при доброкачествено увеличение на простатата - често уриниране, трудно започване и приключване на уринирането, както и усещане за недоизпразване на мехура.
 
"При голяма част от мъжете обаче липсва каквато и да е симптоматика. Поради тази неясност, редовният скрининг с PSA (простатно-специфичен антиген) тест и дигитално ректално изследване, са важни за ранното му откриване", уточнява проф. Давидов.