сп.Икономика
10.11.2014г.
Д-р Йордан Пелев е завършил МУ Пловдив през 1988 година. Има признати специалности по спортна медицина и магистър по здравен мениджмънт. Работи последователно като педиатър, спортен лекар, директор на Регионален център по здравеопазване- Пазарджик, управител на МБАЛ „Здраве”-Пазарджик, управител на МБАЛ „Пълмед” – Пловдив. От април 2014 година е управител на УМБАЛ „Софиямед”. Женен, с едно дете.
- Д-р Пелев, „Софиямед“ се утвърди като водещо лечебно заведение не само в София, но и в страната. През месец май отбелязахте 2 години от откриването на болницата, а днес тя вече има статут на университетска. Как постигнахте толкова много за толкова кратко?
Благодаря за хубавите думи. Всеки управител ще се радва да чуе такава оценка за структурата, която ръководи. Това, че сме едно от най-добрите лечебни заведения в България безспорно се дължи на много фактори. При нас работят лекари – авторитети в своите специалности. Освен това разполагаме с модерна апаратура, което заедно с насоченото клинично мислене дава добри резултати. В страната има много лечебни заведения, което ни постави в конкурентна среда и затова не спираме да инвестираме в „Софиямед“. Опитваме се да сме в крак със световните постижения в областта на медицинските технологии и работим с утвърдили се на пазара фирми. Използвам повода да им благодаря , че са до нас. Но на първо място – много работа , непрекъсната, денонощна. В името на живота и здравето на нашите пациенти.
-Наскоро заработи и новият блок на „Софиямед” - разкажете ни малко повече за него?
Да, през месец юли открихме втори блок на структурата, който се намира на 350 м от основната сграда. В него са разположени четири отделения – ревматология, съдова хирургия, медицинска онкология и ендокринология, е предстои да заработи и отделение по клинична хематология. Инвестицията в новия блок надхвърля 5 млн. лева, но това позволява да осигурим на пациентите качествена, достъпна, съвременна и пълна медицинска помощ. С откриването на новия блок общата леглова база на медицинския комплекс „Софиямед” вече е 582 легла. Тук е мястото да спомена, че освен стационарна част структурата разполага и с диагностично-консултативен център.
-Като университетско лечебно заведение вече открихте ли академичната година?
Да, академичната година започна и при нас. Първия ни випуск студенти посрещнахме на тържествена церемония преди 2 седмици.Ние сме първото частно лечебно заведение, което придоби статут на университетска болница в страната, което е голяма отговорност. Утре, когато младите колеги получат своите дипломи и положат клетвата на Хипократ, те трябва да стъпят на работните си места уверени в правилността на избора си да бъдат лекари, уверени в знанията си, изпълнени с любов и милосърдие към пациента. А това е наша грижа и отговорност, на това трябва да ги научим ние.
- Какво отличава „Софиямед“ от останали частни болници?
Е, пристрастен съм. Нека оставим нашите пациенти и студенти да ни оценяват. През декември 2013г. болница „Софиямед“ получи най-високата акредитационна оценка от Министерство на здравеопазването – ОТЛИЧЕН за срок от 5 години за цялостна медицинска и други дейности . Мисля, че това е една обективна оценка.
- Какво предстои на УМБАЛ „Софиямед”?
Имаме амбициозни планове, но няма да споделя всичко. Предстои изграждане на нов блок, в който ще има зали за обучение на студенти, нов операционен блок и нови отделения.
- Какво е да си мениджър на голям екип /в структурата работят над 700 човека- бел.на автора/, а и на престижна болница? Каква е Вашата формула за успех?
Ако трябва да отговоря с една дума и на двата въпроса - отговорност. Да си ръководител и на малка, и на голяма структура е трудно. Ако имаше формула за успех–просто щяхме да я прилагаме. И щеше да е лесно. Но не е. Първо трябва да има цел, после план за осъществяването и, в него да фигурират приоритетите. Следва планиране на осъществяването им и контрол на извършваните дейности. Сега като се слушам звучи лесно реализуемо, но всъщност е много трудно. Най-трудна е екипната работа, а без нея не би имало успех. От началник-отделение до санитаря на това отделение или до техника на друго отделение трябва да има разбирателство и уважение, трябва да има уважение и разбирателство между отделните структури, между всички и между всеки и мен. Иначе нищо няма да се получи . Благодаря на тези, които ми вярват и се надявам да спечеля доверието и на тези, на които още не съм. Питате ме за формула на успеха- знам ли? – отговорност, работа, креативно мислене, гъвкави решения, лоялност.