в.Монитор
6.2.2014
http://monitor.bg/article?id=417373
Визитка
Д-р Бисер Петров завършва МУ, гр. София през 1996 г. и специализира хирургия във ВМА. От 1998г. работи в Клиника по обща и ендоскопска хирургия на УМБАЛ “Св. Анна”, гр. София. Има специализация по Социална медицина и здравен мениджмънт. В болница “Софиямед” д-р Бисер Петров извършва годишно:
- над 100 операции на карцином на дебелото черво и стомаха
- над 150 лапароскопски операции на жлъчка, постоперативни хернии, апендицит
Той е и тесен специалист в лечението на хемороидалната болест, включително с THD технология.
Болката в аналната област представлява сериозен проблем за голяма част от хората. Понякога тя е толкова силна и продължителна, че страдащите не могат да водят нормален начин на живот. Най-честата причина е неголяма раничка, която се намира в самия изход на дебелото черво. Тя представлява продълговато разкъсване на анодермата, което най-често се локализира назад към опашната кост на самия анус. До момента няма категорично изяснена причина за заболяването, а само предположения: локална травма, извънредно повишен тонус на аналната мускулатура и локална инфекция са само част от предполагаемите причинители.
Основното оплакване на пациентите с анална фисура е болка, която най-често е след самия акт на дефекация. Това обаче не е задължително и една част от болните споделят за почти непрекъснати болки, свързани с периоди на парене, сърбеж и цялостно неприятно усещане в тази област. Светлите периоди за съжаление са изпълнени с ,,трепетно очакване” на поредната болкова криза. Друго съществено оплакване е кървене от дебелото черво при дефекация, като кръвта е алена. Това е и една от причините заболяването често да се бърка с хемороидалната болест.
Диагнозата се поставя от специалист проктолог след консултация и преглед. Важно е да се отбележи, че при кървене от ануса е от изключително значение на пациента да бъде направено изследването ФКС (фиброколоноскопия), което ще потвърди диагнозата, като отхвърли други заболявания на дебелото черво.
Има две форми на заболяването - остра и хронична. Първата се лекува консервативно с медикаменти, които се предписват от специалист. За хронична форма на заболяването се счита, когато оплакванията продължат над четири седмици. Лечението в този случай е хирургично. Целта на хирургичната интервенция е да се преодолее повишеният мускулен тонус на аналния сфинктер и да се обработи самата фисура, за да се получи нова епитализация.
В болница „Софиямед” прилагаме двата основни метода за хирургично лечение. Съвременния метод е латералната миотомия на вътрешния анален сфинктер – срязване на малка част от проблемния мускул и коагулиране „изгаряне” на фисурата, за да се превърне в прясна хирургична рана с възможност за заздравяване. Тази интервенция е широко прилагана във водещите проктологичните центрове в Европа поради високата успеваемост и минималната хирургична травма.
Вторият е дилатация на ануса - разтягане на ануса, също комбинирано с „изгаряне” на фисурата. Той се характеризира с по-голяма хирургична травма.
Хирургичните интервенции са от типа (one day surgery) еднодневни и не се налага пациентът да пренощува в болницата. Самата процедура не е продължителна и трае от 5 до 15 мин. Само след около 1 час пациентът може да приема храна и течности, а възстановяването до активен начин на живот е след около 5-7 дни.