EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Антон Трендафилов: Лъчелечението е сложна и комплексна специалност

Очакваме флаш терапията в лъчелечението до няколко години

 

www.zdrave.net

19.9.2023

 

-Г-н  Трендафилов, случвало ли Ви се е да се обръщат към Вас с „д-р“?

Често се случва да ни бъркат с доктори. Въпреки, че физиците са пряко ангажирани с лечението на пациенти и участват в него активно, нашата професия все още не е популярна сред обществото и повечето хора дори не знаят за нашето съществуване. Може би заради това, често ни бъркат с доктори, а по-някога

и с инженерите, които поддържат апаратурата.

 

-Чувствате ли се приобщен и съпричастен към лекарската професия?

Да. Лъчелечението е сложна и комплексна специалност, затова е необходим цял екип от специалисти, които да работят заедно. Медицинските физици в лъчелечението освен, че се грижат апаратурата за лъчелечение да отговаря на най-строгите спецификации така, че облъчването да бъде максимално точно и прецизно, те също така изготвят индивидуални дозиметрични планове за облъчване на всеки един пациент.

 

-Последните години донесоха много промени в технологиите и това се отнася и за образните методи на изследване, и за лъчетерапевтичните методи. Как се развива медицинската физика, кои са най-актуалните направления в нея?

Действително последните години наистина имаше много промени в технологиите. Във България това се осети доста осезаемо, както в диагностиката, така  и в лъчетерапията. Това се дължи и на факта, че имаше период от време в който България беше технологично изостанала в тези сфери, но смея да твърдя, че ние с доста бързи темпове успяхме да преодолеем това изоставане, защото имахме възможността да инсталираме доста нова апаратура, а разполагахме и с обучени кадри, които да работят с нея. Това направи специалността по-атрактивна и в момента имаме доста млади физици, които желаят да работят в сферата. Естествено, навлизането на новите технологии доста разшири нашите възможности, както в диагностиката, така и в лъчелечението. По-ранното диагностициране на рака, навлизането на по-прецизни и модерни техники като радиохирургия и хипер арк, възможността да следим в реално време позицията на пациента, а също и движението на туморите в реално време докато трае облъчването ни води до много по-добри резултати, по-висока преживяемост на пациентите, като в същото време имаме възможността да предпазваме повече околните органи, което повишава качеството на живот на нашите пациенти след лъчетерапията. Сега вече разполагаме и с помоща на силни инструменти като високата автоматизация на някои от процесите свързани с подготовката на лъчетерапията, а също и с помоща на изкуствен интелект, което ни помага да намалим възможността от човешки грешки, а също така допълнително да повишим точността на облъчване.

 

 

-Какви са очакванията Ви за близкото бъдеще – какви новости се очаква да навлязат в практиката?

Както вече споменах в областта на лъчелечението все повече навлизат автоматизирани процеси, а също така и изкуствен интелект. Очаквам за в бъдеще това да става все по-масова практика. За мен обаче най-интересна е така наречената флаш терапия. Това е метод на облъчване при, който за много кратко време (от порядъка на няколко секунди) е възможно да се достави доза на облъчване много по висока отколкото сега даваме за дни. Този метод според мен ще промени драстично областта на лъчелечение. Засега обаче това е все още експериментален метод така, че за съжаление няма да видим флаш терапия клинично поне няколко години още.

 

 

-А добрият стар рентген? Има ли той още място в образната диагностика?

Да, естествено. Никой метод, както за диагностика, така и за лъчелечение щом може да допринесе за подобряване на лечението на пациента не е за подценяване. Добрия стар рентген има все още място дори и в лъчелечението. Той все още е незаменим в лечението на  кожни тумори например.

 

 

-И няколко думи за професията „медицински физик“. Колко са тези специалисти у нас, имат ли ясен статут и професионална организация, как е организирана следдипломната им квалификация?

Статута на професията „медицински физик“ е ясно дефинирана във България от нормативната уредба на страната. Ние като специалисти сме ангажирани във всички отделения в медицината, където се работи с йонизиращи лъчения, а именно рентгенова диагностика, нуклеарна медицина и лъчелечение.

Да, медицинските физици имат професионална организация, която е „Българско Дружество по Биомедицинска Физика и Инженерство“, създадено още през 1971г. Всички медицински физици трябва също както и докторите да имат следдипломна квалификация поне в едно от трите направления: диагностика, нуклеарна медицина или лъчелечение.

Поради разрастването на специалността през последните години и привличането на много млади специалисти броят на местата за специализация става малко недостатъчен според мен и някои от младите колеги изпитват затруднения да си намерят специализантска позиция. В нашата болница аз и мед.физ. Рада Зотова имаме право да водим специализация и се надяваме, че догодина ще имаме възможност да зачислим няколко колеги за специализация по медицинска радиологична физика.

 

 

-Работите в една от най-големите болници в страната. Какви са възможностите на образната диагностика и лъчетерапията в нея от гледната точка на медицинския физик? 

Съвсем нормално работата в голяма болница дава по-добри възможности и ние сме щастливи, че в нашата болница на един етаж освен нашето отделение по лъчелечение и радиохирургия имаме и отделение по образна диагностика, и отделение по нуклеарна медицина, което разполага с последно поколение пет скенер. Това ни дава възможност, както за добра диагностика преди провеждането на лъчелечение, така и за проследяване на резултатите след него.

 

Оборудвани сме с възможно най-модерната техните за лъчелечение и радиохирургия в момента не само в България, но и в света, което само може да ни кара да се чувстваме привилигировани.

 

Визитка Антон Трендафилов:

Дипломира се като инженер физик в Пловдивски Университет „Паисий Хилендарски” през 2004г., а през следващте две години придобива и магистърсака степен по медицинска физика. През 2016г. придобива специалност медицинска радиологична физика към Медцински университет София. От 2019г. е сертифициран, като един от малкото в България екперти в областта на медицинската физика в лъчелечение.

 

Своята професонална кариера като медицински физик започва в „КОЦ – Стара Загора” през 2005г. От 2015г. е работил в КОЦ Пловдив, Уни Хоспитал Панагюрище, Аджибадем Сити Клиник София и към момента заема длъжността на Завеждащ дозиметрична лаборатория към Отделението по лъчелечение и радиохирургия към УМБАЛ “Софиямед”.

 

По време на своята специализация посещава редица курсове за повишаване на квалификацията в Швейцария, Дания, Португалия, Турция и Унгария. Притежава сертификати за преминато обучение за администриране на Eclipse, Aria, OSMS, Calypso и TrueBeam от Varian Medical System International  AG. Участвал е в пускането в експлоатация на линенеен ускорител Clinac и TrueBeam STX. Като кфалифициран есперт медицински физик участва в клинични конференции и обучението на специализанти и млади специалисти.

 

Член е на Гилдията на лъчетерапевтите в България, Българската асоциация по радиология, Българското дружество по биомедицинска физика и инженерство и Европейската асоциация по лъчелечение (ESTRO).