EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

В “Софиямед” лекуваме увеличената простата с последно поколение лазер

в.Труд
27.03.2013
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=3817658

Д-р Иван Велев, завеждащ отделението по урология в болница „Софиямед“
Д-р Велев има 24 години професионален опит по урология и андрология. Специализирал е уретероскопия в Рим, Италия, лазерна енуклеация на простатна жлеза в Кембридж, Англия
и Манхайм, Германия. Д-р Велев основно извършва операции при заболявания на бъбрека, уретера, пикочния мехур, простатната жлеза и външните полови органи, трансуретрална и лазерна хирургия на долния уринарен тракт, ендоскопско лечение на заболяванията на горния уринарен тракт.

-Д-р Велев, все повече мъже се изправят срещу проблема с увеличената простата. Кои са най-честите симптоми, с които се сблъскват те?
При мъже с увеличена простата най-честия симптом е нарушеното уриниране. Като например проблеми свързани със задържането на урина, по-честа необходимост от ходене по малка нужда, будене през нощта поради позиви, внезапен такъв или неотложност за уриниране, нежелателно изпускане. Наред с това може да бъде нарушено отделянето на урината, което може да се прояви със слаба струя, прекъсване на струята или пръскане на капчици, непрекъснато спиране и започване, напъване при уриниране. При такива пациенти е налице необходимост от известно време преди да започне самото уриниране както и по-дълго време, преди да спре. В редки случаи може да се стигне до остро или хронично задържане на урина. Мъжът може да има усещане, че пикочният мехур не е напълно празен, да има нежелателно изпускане на урина върху бельото, малко след като е излязъл от тоалетната. Освен това, различните хора усещат едни и същи симптоми по различен начин. Например, за някои може да е истинско мъчение буденето през нощта, за да уринират, докато други не обръщат внимание на това. Ето защо личното усещане и качеството на живот не бива да се подценяват. Те са точно толкова важни, колкото диагностичните тестове и резултатите от лечението.

- Има ли рискови групи пациенти?
Доброкачествената простатна хиперплазия се наблюдава до известна степен при всички мъже. Това състояние е свързано с хормоналните промени, които се случват с напредването на възрастта. При около половината от тези мъже, това уголемяване може да пречи на потока на урината, но е важно да се знае, че то не е рак на простатата и не се превръща в рак на простатата, дори и ако не се лекува. Както доброкачественото простатно уголемяване, така и ракът на простатата могат да се развият с напредване на възрастта и да се развиват едновременно.

-Какво може да посъветвате тези мъже. Кога се налага да преминат към оперативно лечение на проблема?
Повечето мъже с доброкачествено простатно уголемяване преминават през период на изчаквателно наблюдение, преди да започнат някакво лечение. Този подход обикновено се препоръчва, тъй като тежките усложнения са редки. Всъщност някои симптоми могат да се подобрят от само себе си, докато други не се променят с години наред. Медикаментозно лечение се предписва, когато симптомите са тревожни и нарушават качеството на живота на мъжа. Когато има усложнения от увеличената простата или има риск от такива, когато оплакванията се влошат, дори и все още да приемат лекарства, ако лечението не се понася много добре от пациента, трябва да се пристъпи към оперативно лечение. Съществуват различни видове хирургични интервенции, но целта на всички е да облекчат оплакванията и да подобрят дебита на урина. Няма лечение, което да е идеално за всички пациенти. Какво лечение ще бъде предложено зависи от това, което предоставя болницата и възможностите на лекаря.

-С каква апаратура разполагате в болница „Софиямед“ ?
С появата на алтернативните минимално инвазивни методи се поставиха нови изисквания пред трансуретралната хирургия като в основата им бе поставена максимално минимизиране на кръвозагубата и болничен престой без отстъпление в качеството на крайния резултат. Отделението по урология в болница „Софиямед“ разполага с един от най-модерните лазерни апарати в света от най-новото поколение за операции на простата, както и за ендоскопска лазерна литотрипсия на камъни на всички нива на уринарния тракт. Лечението е бързо, безболезнено, високоефективно, не налагащо продължителен болничен престой. Този тип лечение не налага следоперативно дългосрочно възстановяване и болния се връща бързо към нормалния си ритъм на живот.

-Какви са предимствата на този метод?
Тулиум лазера, превъзхожда всички лазери до този момент с контролираното проникване в тъканите, което дава възможност на хирурга за бързо и ефективно премахване на нежеланата тъкан и същевременно запазва контрол на посоката на лазерната енергия и по този начин намалява до незначителна степен вероятността от усложнения. Същевременно няма ограничение за големината на отстранената тъкан чрез вапоризация (изпаряване) и вапорезекция при малък и среден обем простата и енуклеация (изрязване) при голям обем патологична тъкан. Изпаряването с лазер може да бъде възможност, ако простатата е по-малка от 80 милилитра. Тъй като при изпаряването се стига до много малка кръвозагуба, тази процедура се препоръчва на мъже, които взимат лекарства за разреждане на кръвта при други състояния. Лазерът използва високоинтензивна светлина, за да изреже простатна тъкан. Същевременно топлината от лазера се използва, за да коагулира кръвоносните съдове. Ето защо по време на тази операция има много малка кръвозагуба. Ако простатата е над 80 милилитра, лазерната енуклеация може да бъде най-доброто решение, тъй като се премахва целият аденом. Този тип интервенция е подходяща и при мъже с по-малки простати.

-Какви са вашите наблюдения, нараства ли броят на новодиагностицираните пациенти със заболяване на простатата?
Медицинската статистика сочи, че средната честота на уголемяването на простатата при мъже над 60 г. е около 80%, но над 70% от мъжете в страната се самолекуват с билкови продукти и хранителни добавки. В половината от случаите мъжете потърсили лекарска помощ са със средно изразена тежест на симптоматиката, но е голям и относителният дял на тежката симптоматика. Трябва да се знае, че проблемите с уринирането над 50 г. при мъжете не са нормална проява от напредване на възрастта.

-Съществува ли профилактика на заболяването ?
Младите мъже обикновено не се замислят за простатата си и това е нормално, защото в първите десетилетия от живота тя не създава сериозни проблеми, като изключим някои възпалителни заболявания. Най-честите проблеми с простатата възникват във възрастта след 50 години. Доколкото може да говорим за профилактика, необходимо е, мъжа да си обръща внимание при всяка симптоматика от долните пикочни пътища и да се консултира с уролог, а над 50 годишна възраст да се прави профилактичен преглед веднъж годишно.