Преди година в "Софиямед" създадохме уникален у нас център за проследяване на това заболяване
в. 24 часа Стр. 19
19.6.2020
- Д-р Гърков, какво представлява сърдечната недостатъчност?
- Най-общо, сърдечната недостатъчност представлява невъзможност на сърцето да изпомпва кръв към органите на тялото. Тя е състояние, което се дължи на много причини, които нарушават структурата и функцията на сърцето.
Една от основните причини е исхемичната болест, следвана от заболяванията на клапите на сърцето, тахиаритмиите, включително и инфекциозните заболявания на самото сърце, към които принадлежи и коронавирусната инфекция. Другите причини са атеросклерозата, която идва от заседнал начин на живот, тютюнопушене, алкохол, високото кръвно налягане, захарният диабет, проблемите с бъбреците и други.
На следващо място е миокардитът - възпаление на клапите на сърцето или на вътрешната обвивка на самото сърце, което също води до сърдечна недостатъчност. Доказано е, че прекомерната употреба на алкохол освен до чернодробна цироза може да прдизвика и дилатативна кардиомиопатия - състояние, при което сърцето се уголемява, става като торба и не може да изпълнява функцията си да се съкращава. В резултат се развива сърдечна недостатъчност.
Основният контингент, който страда от това заболяване, са хората над 60 години, но то не подминава и младите. В света около 2% от населението има сърдечна недостатъчност, а в България болните са около 170 000
Симптомите на сърдечната недостатъчност са много различни, но основните са задух, лесна умора, поява на отоци по краката. Често обаче те се бъркат с някакво друго заболяване, включително грип или друг вирус, а не трябва да се подценяват.
- Има ли тенденция за "подмладяване" на възрастта, в която се проявява сърдечната недостатъчност?
- Да, има такава тенденция. Все повече млади хора развиват остър миокарден инфаркт, който е сред водещите причини за сърдечната недостатъчност. Това се дължи основно на начина на живот - стреса, забързаното ежедневие, неправилното хранене, тютюнопушенето, наркотиците. Заради съвкупността от всички тези неща възрастта пада.
Има и вродени заболявания, които са причина за проява на сърдечната недостатъчност в по-ранна възраст, но на сегашния етап на развитие на медицината голяма част от тях се откриват много рано и се оперират.
- Кое е най-важното, което пациентите със сърдечна недостатъчност трябва да знаят?
- След като се постави тази диагноза, на пациента трябва много добре да му бъде обяснено от лекуващия лекар,че заболяването е хронично и няма как да се излекува, може само да бъде поддържано. Трябва самият пациент да се стимулира да сътрудничи за своето лечение и да наблюдава състоянието си
Най-важното е да не се отчайва и депресира, защото и психиката е много важна.
Тъй като при сърдечната недостатъчност сърцето не може да върши своята работа по нормален начин, в организма започват да се натрупват течности. На първо място в белите дробове, които водят до въпросния задух, както и по цялото тяло, включително крайниците, което пък води до отоци. Това нарушава равновесието в организма и пациентите трябва да знаят как да следят състоянието си.
Следенето на теглото например е важно, защото, ако започне да се покачва, това е признак, че заболяването започва да декомпенсира. Промяна дори от 2 кг е съществена. Приемът на сол трябва да се сведе до минимум - под 6 г на ден. Това се равнява на солта, която се съдържа в хляба, плюс много малко да е осолена храната.
Другото важно е приемът на течности. Много хора пият по-големи количества, но за пациентите със сърдечна недостатъчност това не е препоръчително заради натрупването, което се получава. Около 1,5 -2 л на ден са достатъчни, като към тях трябва да се включва и водата, която се съдържа в храната, която се консумира.
Много препоръчителна е физическата активност - разходка, леко тичане или плуване.
- Защо близките на пациентите със сърдечна недостатъчност трябва да са добре информирани за това заболяване и колко важна е тяхната роля?
- Когато инфорираме пациент за неговото заболяване, близките също присъстват. Ние ги стимулираме да ни съобщават своевременно и при най-малки проявления, водещи до обостряне на сърдечната недостатъчност. Това, за което основно трябва да следят, е дали се пият предписаните лекарства, тъй като голям процент от болните са хора в напреднала възраст, с деменция и забравят, други отказват да приемат медикаментите си поради страх от странични ефекти.
От около година в болница "Софиямед" имаме Център за сърдечна недостатъчност и се занимаваме с такъв тип хора. Наблюдаваме около 50 души, направили сме специални пациентски дневници, по които ги проследяваме.
- Има ли напредък в лечението?
- Към основните лекарства за сърдечна недостатъчност спадат т.нар. бета-блокери, АСЕ-инхибиторите и минерал корти кои дните рецепторни антагонисти.
В допълнение са налични и други лечения за сърдечна недостатъчност, т.нар. ангиотензин рецепторните неприлизинови инхибитори, които биха могли да удължат живота на болните със сърдечна недостатъчност и да ги накарат да се чувстват по-добре
Другата линия, която се използва за лечение, са специалните пейсмейкъри, но тяхното приложение е строго индивидуално - подходящи са за хора с дисинхрония на двете камери на сърцето, когато не се съкращават едновременно.
- Хората с хронични сърдечносъдови заболявания и специално със сърдечна недостатъчност бяха сред първите, определени като рискова група за новия коронавирус. Каква точно е причината и как повлиява той на тези болни?
- Още в самото начало излязоха данни, че хората, които пият лекарства за високо кръвно, са с най-висока смъртност и са най-застрашени. Това бе обвързано с факта, че рецептор, разположен в белите дробове - АСЕ, служи за захващане на новия коронавирус. Същият ензим се блокира при лечението с АСЕ-инхибитори - основния клас лекарства за високо кръвно. Бяха изказани хипотези, че това може да повишава както риска от инфекция, така и тежестта й на протичане. Водещите кардиологични дружества опровергаха поради липса на солидни доказателства тази връзка и призоваха да не се спира приемът на медикаментите. Освен това хората със сърдечносъдови заболявания като цяло са с нарушен имунитет, тъй като повечето от тях са над 60 г. и имат придружаващи заболявания.
Друга причина е, че когато страда белият дроб, страда и сърцето. Затова човек със сърдечна недостатъчност или сърдечносъдово заболяване веднага попада в рисковата група за усложнения или смърт. Доказано е и че коронавирусът може да засегне директно сърцето - развива се миокардит, който води до дилатативна кардиомиопатия, а оттам до сърдечна недостатъчност.
Друга все по-често обсъждана причина според някои учени е образуването на вътресъдови тромби във всички части на тялото, но най-вече в сърцето и в белите дробове, което пък увеличава риска от инфаркт, инсулт или белодробна емболия.
Категорично обяснение за влиянието на коронавируса върху сърдечноболните обаче все още няма.
- Заради извънредното положение хронично болни пациенти спряха да търсят медицинска помощ и да се проследяват активно. Върнаха ли се в кабинетите пациентите?
- С обявяването на извънредното положение хората действително много се притесниха - и болни, и здрави. Това доведе до негативни последствия - зачестиха тежките случаи, които хоспитализирахме в болницата. Става дума за хора, които са имали оплаквания или симптоми на сърдечна недостатъчност, но поради страха от заразяване и от пандемията са чакали до последно. Някои от тези хора починаха. Зачестиха и хората, които идват с много тежки инфаркти в резултат на стреса, който породи всичко това.
Самото извънредно положение наруши режима на хронично болните пациенти и това създаде бреме за нас. Но от около месец хората започнаха да идват регулярно на прегледи.
- Според вас какво още може да се направи, за да живеят болните със сърдечна недостатъчност по-дълго и по-добре?
На първо място е превенцията
Трябва да кажем на хората, които са здрави, да водят здравословен начин на живот, да са отговорни към себе си, за да не развият заболяванията, които водят до сърдечна недостатъчност.
За да подобрим качеството на живот на хората със сърдечна недостатъчност, създаваме центрове за контрол като този в "Софиямед". Нашият център за сърдечна недостатъчност е уникален по рода си и можем комплексно да обследваме болните, да ги лекуваме, съветваме и заедно да постигаме добри резултати.
Центърът е създаден от нашия началник д-р Валентин Кръстев, който дълги години е работил в Западна Европа. Неговата идея е към сърдечната недостатъчност и пациентите да се подходи по западен модел, основан на персонализиран подход при диагностиката, лечението и амбулаторното наблюдение на пациентите.
***
Д-р Александър Гърков е завършил Медицинския университет в София през 2009 г. Започва работа в спешното отделение на болница "Токуда". От 2012 г. е в Клиниката по кардиология и инвазивна кардиология в "Софиямед".
Има специалност по кардиология, сертификат за ехокардиография и доплер на периферни съдове. Специализирал е в университетски клиники в Италия, Швейцария и Испания.