EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Антоанета Тимчева, ръководител на Лаборатория по трансфузионна хематология: Използваме иновативна технология, която съкращава времето за обработка на пациентските проби

В Лабораторията по трансфузионна хематология, една изключително важна структура на Медицински комплекс „Софиямед“,  се извършват изследвания на пациентите, а и на здрави лица, за определяне на кръвната група АВО и Rh фактор. Определят се и еритроцитни антигени от други кръвногрупови системи, както и клинично значимите антитела срещу тях. Това включва и изследването на анти Rh антитела на бременни по програмата Майчино здравеопазване за профилактика на Хемолитична болест на новороденото.

 

Д-р Антоанета Тимчева, ръководител на лабораторията, казва: „Кръвната група дава един бърз поглед в наследствеността и нашата ДНК, независимо от възможностите и космическия напредък на науката за детайлизирането на тази информация. Напоследък много се изследват и дискутират темите за хранителния режим според кръвната група, характера на човека и предразположение към определени болести“.

 

Лабораторията по трансфузионна хематология работи с голям обем и интензивност: на месец се извършват 1000 изследвания за определяне на  кръстосана кръвна група от системата АВО и RH/D/,  In vitro кръстосана съвместимост за 260 единици еритроцитен концентрат и над 200 изследвания за скрининг на клинично значими антитела срещу еритроцитите.  По рядко се налага извършването и на високо специализирани изследвания  - определяне на конкретната специфичност на откритите антитела, определяне на слаб/парциален/ Du, Rh фенотип  и Kell антигена и определяне на  други кръвногрупови антигени.

 

Всекидневно всичките кръвни продукти и кръв, които се доставят от Националния център по трансфузионна хематология за нуждите на отделенията на болницата, след направена заявка от тях, както и кръвта на пациентите, се диагностицира в лабораторията преди кръвопреливане. Тази проверка включва всичко – кръвна група, Rh фактор, ако има други антигени, а също се извършва скрининг за някои ирегулярни антитела и In vitro съвместимост.  Целта е да се постигне максимална сигурност при преливане на донорска кръв на пациента.

 

„Апаратурата ни е най-съвременна и консумативите са с изключително високо качество и чувствителност,“ заявява д-р Тимчева. Тя обяснява, че отскоро  се работи с  нов напълно автоматизиран апарат, произведен в Швейцария,  използващ иновативна технология и „златен стандарт“ гел ID-карти. Тази конфигурация извършва цялата имунохематологична диагностика на пробите на пациентите. Производителността на апарата е много висока поради големия капацитет за зареждане с реагенти, наличието на две независими пипетиращи рамена, отделно транспортно рамо за карти и три центрофуги, както и капацитет за съхранение на 240 ID-карти и до 180 пациентски проби, което позволява от 2 до 9 часа независима работа.

 

Резултатите се представят с ясни снимки за валидация, има пълна проследимост, свързана с повишена безопасност и надеждност за пациента.

 

Софтуерът за управление на данните и интерпретация на резултатите от инструмента може да бъде свързан към болничната система и също така дава възможност за сравнение на резултатите с предишни тестове, като позволява дългосрочно съхранение на резултатите и изображенията, автоматична кръстосана проверка с предишни резултати.

 

Освен това, апаратурата притежава интегриран модул за качествен контрол, отговарящ на изискванията „CE“ за безопасност, здраве и опазване на околната среда, съгласно нормативите на ЕС за In vitro диагностичните медицински изделия.

 

„Чрез тази автоматизирана система се документира цялата дейност на лабораторията и се премахва необходимостта от ръчни методи, като се съкращава времето за обработка на пациентските проби“, обобщава д-р Тимчева.