EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Гергана Манолова: Хроничните екземи не обичат сауна и горещи напитки

в. Доктор  

02.01.2023г.

автор: Мария ИВАНОВА

 

Ветровете, студът, мъглите са изпитание за кожата. Какви са препоръките на дерматолога д-р Манолова за възможно най-успешно справяне с предизвикателствата на зимата.

 

- Д-р Манолова, какви проблеми най-често водят пациентите при вас през зимата?

- В момента това са пациентите с обострени студови алергии, както и с хронични кожни заболявания. Това са хората с псориазис, розацея, себореен дерматит, както и децата с атопичен дерматит.

 

- Този сезон повече ли са пациентите от миналия?

- Не бих казала. Миналата година хората повече си бях у дома заради COVID-19 и тогава по-често ни посещаваха хора с екземи, предизвикани от честото ползване на дезинфектанти. Тази година сякаш този проблем отмина и отново ни търсят обичайните пациенти - тези с хронични дерматологични проблеми.

 

- Какво е влиянието на ниските температури и високата влажност върху кожата?

- Студът свива кръвоносните съдове и по този начин доброто оросяване на кожата се нарушава. Затова този тип хронични заболявания се обострят. При розацеята проблемът идва от рязката температурна промяна, което е шок за кожата. Например, когато от топло помещение човек излиза навън.

 

- COVID-19 даде ли кожни усложнения и какви са те?

- Все още наблюдаваме при хората, прекарали COVID, реакция от страна на кожа, нокти, коса. Най-често има изтъняване на нокътната плочка, както и по-интензивен косопад. Освен това хората, прекарали коронавирусна инфекция, имат по-суха и обезводнена кожа. По-често се срещат и обриви - различни типове. Всички тези постковидни реакции може да се проявят от 3 до 9 месеца след прекаран COVID. Лечението на тези състояния в повечето случаи е симптоматично и предимно се осъществява с емолиенти. Целта е да се заздрави и възстанови водно-липидната бариера. За проблемите с косата и ноктите препоръчителен е приемът на калций и колаген през устата, но след консултация с лекар.

 

- Какви може да са негативните ефекти от ветровете и мъглата?

- Обикновено е нарушаване на водно-липидната бариера, изсушаване на кожата, което води и до нейното напукване и лющене. А УВРЕДЕНАТА КОЖА Е ПРЕДПОСТАВКА за проникване чрез нея в организма на бактерии, алергени, гъбички.

Кожата, както е известно, е най-големият орган в човешкото тяло, но тя е и обвивката на телата ни и трябва да е здрава, за да ни предпазва от вредните въздействия на околния свят. Първите симптоми на увреждането на водно-липидната бариера са сърбеж, напукване на кожата, вследствие на което възникват и различни екземни състояния.

 

- Може ли зимното слънце да бъде сред решаващите фактори за развитие на меланом, рак на кожата?

- Цялостното сумарно количество излагане на слънце през целия живот, а не еднократно или неколкократно, е предпоставка за развитие на рак на кожата. Разбира се, това не означава да сме небрежни към слънцето през зимата. Хората, които карат ски, упражняват зимни спортове или са на разходка в планината, непременно трябва да ползват слънцезащитни кремове, както правят това и през лятото на плажа.

В градски условия през зимата при облачно и мъгливо време не е необходимо да се ползват фотозащитни кремове. Но хората, които по-дълго са на открито през зимата или работата им е навън, трябва да ползват плътни кремове.

 

- Кои професии поставят под риск кожата, особено през зимата?

- Хората, които работят на открито - търговци по пазарите, строители, някои от охранителите и др. Тези хора работят на открито през цялата година и те в по-голяма степен са в риск и от рак на кожата. Имам пациенти със студова алергия, които продават плодове и зеленчуци на пазара.

 

- През последните години сякаш зимите са по-кратки. Въпреки това, увеличава ли се броят на хората със студовите алергии?

- Да, увеличават се студовите алергии. Кожата на мнозина е изтънена, наранена най-често в резултат на прекаран COVID или заради често миене на ръцете и по-интензивно ползване на дезинфектанти. И миналата, и тази зима все още живеем с COVID и здравните последствия от него.

 

- Какви тежки състояния предизвикват ниските температури и какво лечение се прилага?

- Последствията от измръзвания на крайници понякога може да са по-тежки и от изгарянията и да доведат дори до ампутация. Затова измръзванията са извън компетентността на дерматологията. Тяхното лечение у нас се провежда от колегите в Клиниката по изгаряния и пластична хирургия в "Пирогов".

 

- Мнозина се "спасяват" от студа с горещ душ, гореща вана, парна баня или сауна. Как влияят те на кожата и каква е дозата, която е полезна?

- Хората с хронични кожни болести - себореен дерматит, розацея, уртикарии и др., трябва да са особено внимателни със сауната, парната баня, горещите вани и пр. Те са опасни и забранени за хора с хронични екземи. Споменатите процедури са полезни за общия тонус на организма, но само на здрави хора.

 

- Как (или по кое време на денонощието) да ползваме ретиноиди, серуми и кремове схиалурон, какви ексфолианти (дали изобщо да се ползват такива през зимата)?

- Разбира се, сега е времето, когато трябва да възстановим кожата си от влиянието на летните климатични условия, но неминуемо това трябва да става под надзора на дегматолог или козметик. Напоследък масово се ползват ретиноли, но това трябва да става след консултация със специалист.

РЕТИНОЛЪТ СЕ ИЗПОЛЗВА ВЕЧЕР, а сутрин е задължително прилагането на фотопротекция.

 

- Какви са "нежните" към кожата дрехи през зимата?

- От естествени материи. Най-близо до кожата трябва да са памучните дрехи. Бельото да е памучно, дрехите от мека вълна, за да не дразнят кожата. Тя и без това е раздразнена от студа, а изкуствените материи допълнително я травмират.

 

- Каква да е "вътрешната" грижа за кожата през зимата?

- Преди всичко, както и през лятото, така и през зимата е задължителен приемът на достатъчно вода. Необходим е приемът и на плодове - в настоящия сезон може да се наблегне на цитрусите. Храната трябва да е балансирана във всички сезони. Сега е сезонът на туршиите, но желателно е приемът им да е минимален, както и киселото зеле. Добре е да се избягват киселите, солените и пикантните храни. Всички те увреждат кожата - водят до дехидратация на организма и съответно на кожата, което е предпоставка за обостряне на хроничните кожни заболявания. Когато организмът е здрав, това се отразява и на кожата. Няма как да имаме здрава и сияйна кожа, ако е налице някакъв вътрешен дисбаланс.

 

- През зимата се консумират и различни топли напитки. Кои са за предпочитане - кафе, чай (черен, зелен или билков), мляко?

- Когато всичко е с мярка, няма проблеми. Умерените количества кафе, чай и др. не вредят на кожата, имат своите ползи. Важното е напитките да не са горещи/ врели, а топли. Винаги предупреждаваме пациентите с кожни заболявания да не пият горещи напитки, особено при розацея и себореен дерматит, тъй като оплакванията се обострят. Но това важи и за хората без кожни проблеми.

 

- За какви съставки трябва да внимават хората, когато пазаруват зимни продукти за грижа за кожата?

- Препоръката ми при избор на такива продукти е да се заложи на лека хидратация. Не бива в крема да има едновременно и антиейдж, и фотозащита, и лечение за пигментация. Колкото по-изчистени са продуктите, толкова по-малка е вероятността да доведат до алергична реакция на кожата. Разбира се, ако човек има колебания, желателно е да се консултира с дерматолог или поне с фармацевта или консултанта в аптеката.

Много е важно през зимата продуктите, които се използват всекидневно както за лицето, така и за тялото и ръцете, да бъдат персонално подбирани според нуждите и състоянието на кожата. Принципът "съседката каза, колежката ползва, приятелката ме посъветва" може дори да е опасен и да навреди. Затова добре е преди човек да посегне към рекламиран продукт, да се посъветва с лекар по кожни болести или с фармацевт.

***

Визитка

Д-р Гергана Манолова е специалист дерматолог в София с 10 години опит. Завършва Медицинския университет в София през 2010 г. Специализира "Дерматология ивенерология"в УМБАЛ "Александровска" в София.

От март 2018 г. д-р Манолова работи като специалист дерматолог в ДКЦ "Софиямед" и ДКЦ "Вита София". Ежегодно участва в национални, европейски и световни конгреси по дерматология и венерология, естетична медицина и лазерни системи. Притежава сертификати за работа с ботулинов токсин, инжектиране на хиалуронова киселина, извършване на химични пилинги. Прави прегледи, консултации и диагностика на пациенти с кожни заболявания и предлага съвременно лечение на всички видове кожни и венерически заболявания. Има изявени интереси в областта на естетичната дерматология и естетичната хирургия.